İŞ İÇİN GİT TATİLE DÖNÜŞTÜR

İŞ İÇİN GİT TATİLE DÖNÜŞTÜR“Milano'da hala şunu şunu yapamadım” dedikleriniz var mı?

Yok ama dönerken her seferinde, neden daha fazla kalmadım, diye söylenirim.

Peki mutlaka yaptığınız bir şey?
Milano'ya adım atar atmaz (kabul ediyorum çok normal bir durum değil ama) maniküre giderim. Benim için şehrin olmazsa olmazlarından bir tanesi Bahama Mama. Birkaç yıl evvel, Milano'da yaşayan kuzenimden öğrendiğim günden beri uçak bileti mi organize eder etmez, bir de manikür- pedikür randevusu alıyorum. Çok hoş bir ortamı var. Bir yandan Depeche Mode videoları seyrederken, antika fincanlarda kahvenizi yudumlayabiliyor ya da dövmenin en çok yakıştığı kadınlardan biri olan sahibiyle sohbet edebiliyorsunuz. Milano seyahatlerimi ayın son pazarına denk getirmeye çalışmak da o gün kurulan antika pazarını kaçırmamak adına bir başka ritüel. Birçok farklı kentte antika pazarlarına rastlıyorum ancak Milano'da İtalyanların sofistike zevkleri fazlasıyla hissediliyor. Milano'da yaşayıp da evinizin şık olmaması mümkün değil.

Milano'da alışveriş de yapıyor musunuz?
Milano'da alışverişi kesinlikle çok seviyorum. En son Excelsior'dan bir elbise ve birkaç kozmetik ürünü aldım. Müzelik konsept mağazaların aksine, çok rahat alışveriş edilen ve mutlaka uğranması gereken bir nokta. Ayrıca gurme bölümünde şahane lezzetler var ve kafesi de alışveriş molası için çok keyifli. Bir de Milano'dayken ne yapar ne eder bir fırsat yaratır, mutlaka Frida's dükkanından çiçek alır, arkadaşlarıma yollarım. Beni yakından tanıyan herkes çiçeklere düşkünlüğümü bilir. Minicik bir mağaza olan Frida's en sevdiğim çiçekçilerin başında geliyor. Ayrıca Milano'da mutlaka uğradığım bir diğer mağaza da benim için Milanolu kadınları en iyi yansıtan markalardan Luisa Beccaria. Koleksiyonlarına bayılıyorum.

Milano'yu gezmek için en uygun mevsim hangisi?
Bu şehir bahar aylarında şahane oluyor, ben kar çok sevdiğim için karlı kış günlerini de tercih edebiliyorum. Tavsiye etmeyeceğim tek tarih yaz mevsimi. Ağustosta şehre yolunuz düşerse, nefes alınmayacak sıcakta toplu göçün sebeplerini yaşayarak anlamış oluyorsunuz.

Milano bir kenara, unutamadığınız (diğer) üç yer neresi?
İtalya benim için her zaman vazgeçilmez. Toskana'daki küçük kasabaların hepsi birbirinden özel. Her şeyden uzaklaşıp beynimi boşaltmayı başarabildiğim tek yer Toskana Bölgesi. Palio di Siena (geleneksel at yarışı oyunları) zamanı, Siena'da halkla birlikte tecrübe ettiğimiz kutlamalar çok eğlenceliydi. Hindistan sevdiğim değil ancak unutamadığım yerler arasında. Fazlasıyla karmaşık hisler beslediğim bir ülke. New York aklımın her an bir köşesinde, anlık kararlarla kendimi uçakta bulduğum bir şehir.

Seyahat ederken ne giyersiniz?
Gardırobumda keskin ayrımlar yok. Seyahatlerde, günlük yaşamımda ne giyiyorsam aynılarını tercih ederim. Genellikle Louis Vuitton Pegase valiz ve Keepall seyahat çantasına sığacak şekilde yolculuk ederim. Uçakta (hassaslaşan) boğazımı korumak için mutlaka Louis Vuitton kaşmir şal kullanırım.

SUZAN YURDACAN