Sol Yaka Kadınının Pembe Baharı

Sol Yaka Kadınının Pembe Baharı


Sağa baktım. Pembeyi. Pembe tunik elbise henüz gelmemişti. Ama tişörtler, kareli gömlekler, hepsi pembeydi ya da kırmızıydı. İşte aradığım pembeli kürk de orada karşımdaydı! Ben girdiğimde içerisi bomboştu ama birden doldu. Etrafımdaki “yeni” Sol Yaka kadınlarıyla birlikte siyahları çıkardım, pembeleri giydim. Kırmızıları da denedim. Sıra beyazlara geldiğinde yorgun düşmüştüm. Mavilerle yeniden coştum. Kendimi onlarla birlikte renge boğdum. Alabildiğimi aldım. Çıktım. Dışarısı griydi. Ama çantam renkle doluydu. Aslında İstanbul’un pembelere hiç ihtiyacı yoktu, ama ben yine de gelirken hepsini üzerime giydim.
SAĞ YAKA NERESİ, SOL YAKA NERESİ?
Seine Nehri, Paris'in doğusundan batısına doğru akar ve şehri iki yakaya ayırır. Kuzeyine Sağ Yaka, güneyineyse Sol Yaka denir. Bunun sebebi, nehrin akış yönüne doğru döndüğünüzde, sağ kolunuzun Sağ Yaka'yı, sol kolunuzunsa Sol Yaka'yı göstermesidir. Sağ Yaka, iş ve paranın merkezi; Sol Yaka’ysa entelektüelin cennetidir.
SOL YAKA - SAĞ YAKA FARKI:
Sağ Yaka kadını hep daha güçlü görünür ve giyinir. Gücün altını çizer. Gerekirse korkutur. Sol Yaka kadını bunları altını çizmeden, hissettirmeden yapacak yaratıcılıktadır. Güçlüdür, ama bu güç asla erkeklerinkine özenmez.