AMELİYATSIZ YÜZ GENÇLEŞTİRME: FOKUS USG

Dr. Ahu Çiler Turgut; ameliyat izi, acı, ağrı olmaması ve sosyal hayata dönüşün kolay olması ile de tercih edilen bu tedaviler arasında öne çıkan Fokus USG hakkında bilgi verdi…

Ultrason enerjisinin cilt dokularının derinlerine nüfuz edebilme yeteneği ve milimetre boyutundaki hedeflere odaklama yeteneği, ameliyatsız yüz gençleştirme alanının gelişmesinde önemli bir kilometre taşı olmuştur. Fokus USG, invaziv olmayan bir yüz gençleştirme tekniği olarak, standart cerrahi tedavilere bir seçenek olarak geliştirilmiştir.  

Fokus USG, çok yüksek enerjili bir ultrason dönüştürücü ile vücut içinde tek bir noktada ısı üretmek ve hedef dokuyu yok etmek için ses dalgalarını odaklamaktadır. Prosedür, aynı zamanda ameliyatsız yüz gençleştirme, sıkılaştırma ve vücut şekillendirmede de kullanılmaktadır. Ancak, cilt sarkmalarının çok ciddi boyutlara ulaştığı kişilerde daha invaziv tedavilerin gerekebileceği unutulmamalıdır. 

Dr. Ahu Çiler Turgut

FOKUS USG Nedir? 

Cildin orta katmanını hedeflemek için ultrason enerjisini kullanan Fokus USG, bu enerji ile dokuyu hızlı bir şekilde ısıtır. Buradaki hücrelere, uygulanan bu ısı ile kontrollü bir şekilde hücresel hasar verilmiş olur. Burada, “hasar” sözcüğü göz korkutucu gelse de, aslında cilt altındaki hücreleri daha fazla kolajen üretmeye teşvik ettiği için son derece mantıklıdır.

Çünkü, 20’li yaşlardan itibaren vücudumuz daha az kolajen üretmeye başlar ve bu da zamanla yaşlanma belirtileriyle mücadele etmemize neden olur. Fokus USG’nin sağladığı kolajen artışı; cildin daha sıkı, canlı ve daha az kırışık görünmesine yardımcı olur. Ayrıca, yüzeyinin altındaki belirli bir doku bölgesine odaklandığından, cildin üst katmanlarına ve çevre hücrelere herhangi bir zarar vermez.

Fokus USG, genel olarak yüzde hafif-orta dereceli sarkma problemi olan kişiler için uygundur ve 30 yaş üzeri grup tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Fotohasarlı ciltler ve daha belirgin sarkmaları olan kişilerin daha fazla seans tekrarına ihtiyacı olabilir. 

Daha kapsamlı yaşlanma belirtilerinde, ciddi cilt sarkması veya boyun bölgesi çok sarkık olan yaşlı yetişkinler Fokus USG için ideal adaylar olmayabilir ve cerrahi müdahale gerekebilir. Bununla birlikte, sizin için en doğru kararı bir uzman verecektir. 

Fokus USG Faydaları Nelerdir? 

 • İnce çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilir
 • Boyun bölgesinde gevşemiş cildi sıkılaştırabilir
 • Çene hattını yeniden belirginleştirebilir
 • Yanak, kaş ve göz kapaklarında lifting etkisi sağlar 
 • Dekolte bölgesini sıkılaştırabilir
 • Cilt dokusunu yumuşatabilir 

Fokus USG uygulanan kişilerin büyük bir bölümü, ortalama 12 hafta sonra yüz ve boyun bölgesinde belirgin bir iyileşme sağlandığını gözlemlemektedir. 

Tedavi Sırasında Nasıl Hissedilir?

Hastalar, tedavi sırasında hafif bir rahatsızlık hissedebilir. Ancak bu, küçük bir diken batması gibi bir his olduğundan hastaların büyük bir bölümü için rahatsız edici değildir. Acı ve ağrı konusunda endişeleriniz varsa, işlemden önce bir ağrı kesici almanız önerilebilir. 

Uygulama sonrasında, ortalama birkaç saat içinde kendiliğinden kaybolan hafif kızarma ve şişlik fark edilebilir ve geçicidir. 

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme İçin Fokus USG 

Fokus USG seansından önce hastaların herhangi bir hazırlık yapmaları gerekmez. Ancak, uygulama sırasında ciltte herhangi bir ürün veya makyaj kalıntısı olmaması gerekmektedir. Prosedür sırasında doktorunuz:

 • Uygulama bölgesini temizler
 • Topikal bir anestezik uygulanır
 • Ultrason jeli uygulandıktan sonra Fokus USG cihazı cilde yerleştirilir
 • Ultrason görüntüleyici aracılığıyla cildiniz için doğru ayar seçilir
 • Ardından, ortalama 30-60 dakika boyunca kısa darbelerle hedeflenen bölgeye ultrason enerjisi verilir. 
 • Seans tekrarı gerekli olursa, doktorunuz bir sonraki tedavi seansını belirler. 

Hastalar, prosedürden hemen sonra günlük aktivitelerine geri dönebilir. 

Yan Etkiler Var Mı? 

Fokus USG, bir profesyonel tarafından yapıldığında son derece güvenli bir tedavidir. En önemli avantajlarından biri, hastaların seanstan hemen sonra günlük aktivitelerine geri dönebilmeleridir. Birkaç saat boyunca devam edebilen hafif bir kızarıklık ve şişlik olabilir ancak kendiliğinden geçecektir.

Seanstan sonra, 7-10 gün boyunca bölgede hafif bir karıncalanma hissi olabilir. Çok nadiren, bazı hassas ciltlerde morarma görülebilir ancak bu yan etki de ortalama birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. 

Fokus USG Cildi Nasıl Sıkılaştırır?


Yüksek yoğunluklu ultrason enerjisinin, ciltte kolajen üretimini uyararak çalıştığından yukarıda bahsetmiştik. Peki, bu cildi nasıl sıkılaştırır ve gençleştirir? 

Prosedür sırasında, FOKUS USG’nin ultrason enerjisi cildi alt katmanlarına nüfuz eder ve buradaki hedeflenen hücreleri ısıtır. Bu ısı, cilt hücrelerinde kontrollü bir hasar yaratır. Bu hasar, tamamen kontrollüdür ve daha fazla kolajen üretimini tetiklemek için yaratılmaktadır. 

Kolajen üretimi tetiklendiğinde, cilt yavaş yavaş daha sıkı, daha gergin ve daha genç bir görünüme kavuşur. Bu tedavi, ayrıca ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya da yardımcı olur. Tedavinin en iyi yanlarından biri de, cildin yüzeyinin zarar görmeden kalmasıdır. 


Kaynak: 

https://drahucilerturgut.com/fokus-usg-ile-ameliyatsiz-cilt-genclestirme-mumkun-mudur