YAZIN ESTETİK OLUR MU?

Yaz aylarında estetik ameliyat yaptırılır mı? Cevabı yazımızda!

Vücut Estetiği
Meme estetiğine benzer şekilde vücut estetik operasyonlarında da izler bikini ve mayo hatlarının altına gizlendikleri için, izler direkt güneş ışınına maruz kalmadığı ve yara iyileşme sorunu olmadığı sürece hastaların deniz ve plaj/havuz keyfinden mahrum kalmalarına gerek yoktur. Operasyon sonrası morlukların geçene kadar güneşten kaçınılması gerekmek de ancak sabah ya da akşam saatlerinde denize girmek de bir sakınca olmamaktadır.

Burun Estetiği
Burun estetiği operasyonu ya kapalı teknik ile dışarıdan hiç iz bırakılmadan ya da açık teknik ile dudak burun arası mesafede çok küçük bir iz bırakılarak yapılmaktadır. Eğer mevcut ise bu izin güneşten korunması yeterlidir. Operasyon sonrası alçı genellikle 4. Gün alınmak da ve sonrasında uygulanan bandaj da 7. Gün alınıp burun üzerinde herhangi bir malzeme kalmamaktadır. Bu süre zarfında eğer gelişmiş ise morluk ve şişlikler de zaten çoğunlukla geçmiş olacağı için estetik burun ameliyatı sonrası 10. Günden itibaren yaz tatiline başlamak mümkündür. Günümüzde burun estetiği operasyonları tampon gerektirmeyecek şekilde özel anestezi teknikleri ve cerrahi setler ile tamamlanıp tampon kullanılmasına gerek kalmadığından, operasyon sonrası hastaların 7. Günden itibaren işlerine dönmeleri ya da yaz tatiline çıkmaları mümkün olmaktadır. Yeni burun operasyonu geçirmiş kişilerin burun derileri hassas olacağından uzun süreler güneşlenmekten kaçınmaları ve burun derisini nemlendiriciler ile korumaları önerilmektedir. Sanılanın aksine burun estetiği sonrası hastaların güneş gözlüğü takmalarında da sakınca yoktur.

Yüz Estetiği
Yazın geçirilmesi planlanan operasyonlar içinde belki de tek özellik arz edenler yüz bölgesine ait estetik müdahalelerdir. Her ne kadar yüz gençleştirme operasyonlarında (Yüz/boyun germe, gözkapağı estetiği gibi) geride bırakılan izler korunaklı ve dikkat çekmeyen bölgelerde konumlandırılsalar da güneş ışınından korunmaları ve cildin nemli tutulması önemlidir. Yüz bölgesinde iyileşme vücudun diğer bölgelerine göre çok hızlı olduğundan morlukların geçmesi daha az zaman alıp izlerin iyileşmesi de saha kolay olmaktadır. İzler direkt güneş ışığından korunduğu sürece yazın estetik yüz operasyonu geçirilmesinde sakınca yoktur.

Diğer ameliyatsız işlemler
Botoks, dolgu PRP gibi ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinin de yazın yapılmasında sakınca yoktur. Hatta botoks enjeksiyonu, genellikle yaza girmeden önce ya da yazın tercih edilen bir uygulamadır. Güneşli ortamlarda özellikle kaş çatma ve göz kenarlarını kırıştırma mimiğini azaltmak ve daha dinlenmiş ve canlı görünüm için yazın botoks sık uygulanmaktadır. Benzer şekilde özellikle yazın sıkıntı yaratabilen aşırı koltuk altı terlemesi de botoks ile önlenebilmekte ve yazın en sık yapılan ameliyatsız estetik işlemlerinden biri olmaktadır. Ameliyatsız işlemler sonrasında herhangi bir iz kalmadığı için özel bir korumaya gerek yoktur. Eğer iğne uygulama yerlerinde morarma gelişirse geçene kadar direkt güneş ışığından kaçınmak ve gün içinde yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak yeterli olacaktır.

ESRA ÖZÜBEK

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.