Cilt kuruluğuna son

Cilt kuruluğundan şikayet edenlere öneriler.


ELLE: Bu durumda ne yapılabilir?
Uz. Dr. Z.B.:
Kış yaklaşırken mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve uygun cilt bakımı planlanmalıdır. Bu bakımlar hiçbir zaman zahmetli değildir. Kişinin kendi kendine evde yapabileceği bakımlardır. Önemli tek faktör uygun ürün kullanımıdır. Uygun üründen kasıt en pahalı olanıdır kanısı çok yaygındır. Fakat bu doğru değildir. Çok ucuz, uygulanması kolay, kokusu cazip bir çok ürün mevcuttur ve bu ürünler sorunu çok kolay bir şekilde giderir. Ayrıca sıcak su ile banyo yapılmamalıdır. Özellikle her gün yıkanma alışkanlığı olan kişilerin yıkanma sıklıklarını azaltmaları gerekir. Sık yıkanmak deri üzerindeki yağ tabakasını yok ederek, suyun su çekmesi özelliği ile deri hücreleri arasından su kaybına neden olarak kuruluğa katkıda bulunur. Yıkanırken kullanılan ürünlerin mutlaka doğru ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Kurutmayan sabunlar, şampuanlar kullanılmalı, bunun için de ürünlerin gliserin, lanolin ve buna benzeyen yağ içerikli olanları seçilmelidir. Yıkandıktan sonra cilt çok kurulanmamalı ve hafif nemliyken cilt tipi için uygun olan nemlendiriciler uygulanmalıdır. Bir çok kişinin cilt kuruluğu sadece banyo sonrası nemlendiricilerin kullanılmasıyla giderilir. Bu da çok kolay uygulanarak sorunu ortadan kaldıracak bir yöntemdir.

ELLE: Beslenme veya bulunduğumuz ortamla ilgili neler yapabiliriz?
Uz. Dr. Z.B.:
Ortamı nemlendirmek de cilt kuruluğunu azaltmaya katkıda bulunur. Kalorifer peteklerine konulan su kapları ya da ıslak havlular, buhar aletleri gibi önlemler kolayca uygulanabilir. Ortamın nemli olması, derinin su kaybetmesini engellediği için önemlidir. Bol su içmenin mutlaka yararı vardır ama bu konuda bilinmesi gereken şudur ki, aslında birçok kişinin düşündüğü “az su içiyorum o yüzden cildim kuru” fikri de yanlıştır. Yine de su içmenin deri hücrelerindeki ve de hücreler arasındaki suyu korumada önemleri fazladır. Cilt kuruluğunu önlediği düşünülen bazı gıdaların (fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak...) fazla tüketilmesi yine kuruluğu önlemede yardımcı olur.

ELLE: Anladığım kadarıyla nemlendiricilere bu aşamada büyük görev düşüyor.
Uz. Dr. Z.B.:
Evet, cilt kuruluğunu önlemede en önemli silah nemlendiriciler... Özellikle lanolin, gliserin, üre, pantetol gibi güçlü nemlendiricilerin kullanılması her zaman gerekir. Günde bir kez çoğunlukla yeterlidir. Ama el gibi deri kuruluğunun fazla olduğu bölgelerde iki-üç kez sürülebilir. Yapılan çalışmaların çoğu güçlü nemlendirici özelliği olan ürünlerin kullanılmasının deri yaşlanmasını azalttığı, kırışıklıkların görünümünü düzelttiği, renk değişikliklerini önlediği saptamıştır.

ELLE: Tabii bir de doğru ürünü kullanma konusu var.
Uz. Dr. Z.B.:
Uygun yaş grubuna yönelik uygun ürünü kullanmak da çok önemli. Genç bir kişinin kullanacağı bir ürün ile yaşlı bir kişinin kullanacağı ürün tabii ki aynı değil. Aynı olması da beklenemez. Bu farklılığı yaratan faktör yaşlı derilerdeki su kaybının fazla olması, özellikle derinin yağlanmasındaki hormonal faktörlerin miktarının azalmasıdır. Sadece yaş faktörü kullanılacak ürünün seçimini engellemez. Aynı zamanda deri rengi, deri kalınlığı, derinin seboreik olup olmadığı, akneye yatkınlık gibi faktörler nemlendirici seçiminde önemlidir.

ELLE: Son olarak söylemek istediğiniz birşey var mı?
Uz. Dr. Z.B.:
Evet, bir konuya çok dikkat çekmek istiyorum. Uygun nemlendirici o nemlendiriciye uygun ciltte faydalıdır. Aksi takdirde sorunlar artar. Deri nemlenemediği gibi, nemlendiriciye bağlı alerjik reaksiyonlar gelişir. Tablo kozmetik boyuttan hastalık boyutuna ulaşır. Tüm bunların yaşanmaması için uzman görüşü çok önemlidir. Parlayan, nemli, pürüzsüz ciltler için tek yapılması gereken günde 3-5 dakikamızı cildimize ayırmaktır.

Etİketler