Leke Bakımında Yeni Bir Çağ

Dünyada nüfus yaşlandıkça maalesef pigmentasyon problemi de artıyor.

Cilt aydınlatıcı ürünler için dünya pazarında 15 milyar doların üzerinde para harcandığını biliyor musunuz? Peki düzensiz cilt tonunun yaşlanmanın ilk belirtisi olarak kabul edildiğini. Ciltteki melanin pigmentinin baskılanmasına veya azaltılmasına yardımcı olan beyazlatıcı ürünler kullanarak cilt tonunu bir miktar açmak mümkün. Peki UV ışınlarına karşı cildi koruyan melanin hücreleri ile böyle oynamak ne kadar doğru? Kimi firmalar veya uzmanlar beyazlatma terimini kullanıyor, kimi ise aydınlatıcı... Aralarındaki farkın Amerika'da FDA'nın vereceği izinden kaynaklandığı ise bir gerçek.  Çünkü  FDA beyazlatıcı dendiği zaman formülünde hidrokinon arıyor oysa aydınlatıcı olduğunda bu maddenin kullanılması şart değil. Ve hidrokinonun artık zararları tartışılıyor. West ve Yumlu bu konuda birçok önemli noktaya dikkat çekiyor.
Son on yılda özellikle hiperpigmentasyonu tedavi etmek ve cilt ışıltısını artırmak üzere geliştirilmiş ürünlere karşı müthiş bir ilgi yaşanmakta. Geleneksel olarak; bu ürünler, Asya-Pasifik ve Afrika'da popülerken, son zamanlarda tüm dünyada aydınlatıcı ürünlere ilgi artmakta. Halen Asya pazarı, pigmentasyon tedavisi için geliştirdiği ürünlerin sayısı ile dünya pazarına öncülük etmekte ve bu kategoride dünya satışların %37'sini gerçekleştirmekte. Hiç kuşkusuz dünya nüfusu yaşlanmaya devam ettikçe ve yıllar içinde biriken güneş hasarları hormonal dalgalanmalar ile birlikte düzensiz pigmentasyon olarak kendini gösterdikçe, bu kategori dünya çapında artmaya devam edecek. Pazar araştırma çalışmaları, düzensiz cilt tonunu “yaşlanan cilt” (hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon gibi) olarak algılarken, düzenli cilt tonunun “daha genç ve sağlıklı cilt olarak değerlendirildiğini göstermekte. Bugünün tüketicileri, sadece hiperpigmentasyona (ayrıca “yaşlılık lekeleri” olarak da bilinir) çözüm sağlamayı değil aynı zamanda  dengeli  cilt tonu ve daha aydınlık bir cilde sahip olmayı istiyorlar.
“Tüketicilerin aydınlatıcı ürünler konusundaki talepleri  farmasötik ve kozmetik şirketlerini sadece etkili değil aynı zamanda kullanımı güvenli olan yeni ürünler ve teknolojiler araştırmaya ve geliştirmeye yöneltmiş durumda. Profesyonel cilt bakım terapistleri olarak hedef; ciltte iritasyon ve hasar yaratarak zamansız yaşlanma sonucu durumu daha da kötüleştirmeyen, cilt aydınlanmasında  etkili olurken bir  o kadar da güvenli olan ürünleri araştırmak. International Dermal Institute'da, hiperpigmentasyonun ardındaki sebepleri çalıştık, bilgilerimizi yeniledik ve  hiperpigmentasyonun güvenli ve en etkili bakımı için en yeni içerik teknolojisini içeren ürünler yarattık” diye bu konudaki düşüncelerini açıklıyor West.

CİLT RENGİNİ NE BELİRLER ?
Cilt rengi, temel olarak ciltte var olan melanin miktarıyla belirlenir. Kalıtsal cilt rengi, güneşe maruz kalmak veya hormonlar gibi her hangi bir etki olmaksızın genetik olarak geçmiş, cildin temel melanin içeriğidir. Koşullar ile değişen cilt rengi, güneş ışını veya hormonlar gibi diğer etkenlerin cildimiz üzerindeki etkilerinin bir sonucudur. The International Dermal Institute, hiperpigmentasyona bakım yapmaktan bahsederken, ultraviyole ışınlarına maruz kalma sonucu ortaya çıkan değişen cilt rengi veya pigmentasyondan bahseder.