ZULÜMSÜZ MAKYAJ MARKALARI

Daha duyarlı bir tüketici olmak için…

En son ne zaman kullandığınız cilt bakımı ve makyaj markalarının üretim yöntemlerini araştırdınız? Muhtemelen sosyal medyada viral olan ‘Save Ralph’ videosundan sonra… Peki ya şimdi? İnternette izlediğimiz ve okuduğumuz şeylerin etkisi maalesef kısa sürüyor. Birkaç dakika hayvan deneyleri yapan markalara kızıp daha sonra Instagram’daki diğer paylaşıma geçmiş olabilirsiniz. “Ben ne değiştirebilirim ki?” diye düşünmeyin! Bir kişinin bile hayvanlar üzerinde test yapan markaları bırakması Ralph’in kurtulmasında etkili olabilir. 

İşte tam da bu nedenle PETA tarafından onaylanan markalar arasından seçim yapabilirsiniz. Yıllardır kullandığımız güzellik markalarını bırakmak zor gelebilir ancak bir sivilce veya ufak bir ince çizginin canlılardan daha önemli olduğunu düşünmüyoruz. Marketlerin belirlenen reyonlarından serbest gezen yumurtalar veya organik sebzeler almak oldukça basit ancak söz konusu güzellik markaları olunca tercihlerimiz pek de kolay olmuyor. 

Sektördeki ‘The Body Shop’ ve ‘Lush’ gibi markalar etik üretimleri ile dünya çapında biliniyorlar ancak opsiyonlarımız bu markalar ile sınırlı değil. Etik, doğal ve zulümsüz arasında büyük farklar olabiliyor. Bazı markalar ‘doğal’ içerikler kullanırken hayvanlar üzerinde test yapmaya devam ediyorlar. Bu nedenle doğru seçimleri yapmak çok önemli. Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada bu konu ile ilgili pek çok paylaşım yapılmıştı ancak güvenilir kaynaklardan kontrol yapmak şart. Bunun için de PETA’in ‘Zulümsüz’ başlığı altında paylaştığı markalara yönelebilirsiniz. Bu listede yer alan tüm markalar kullandıkları içeriklerde hayvanlar üzerinde test yapmıyorlar, buna ürün formülleri, üretim zinciri ve ambalaj da dahil.

Sayılı ülkelerde hayvan testleri üzerinde yasaklar var, buna ülkemiz de dahil. Ancak küresel markaların farklı ülkelerde üretim yapmaları ile bu yasakların kontrolü tam olarak sağlanamıyor. Bazı şirketler yasakların olduğu ülkelerde hayvanlar üzerinde testler yapmazlarken, yasak olmayan ülkelerde bu zulüme devam ediyorlar. Tüm bu karmaşa arasında doğru markayı bulmak için PETA’in zulümsüz markalar listesini sizin için bir araya getirdik.

Fotogalerideki ‘zulümsüz güzellik markaları’ ile daha duyarlı bir tüketici olmak için ilk adımı atabilirsiniz…