Büyük Tehlike Obezite

Tehlikenin boyutu gittikçe büyüyor.

ELLE: Bu kadar egzersiz veya spor yapmayan bir halk olmamız, ileride ne gibi tehlikeler doğurabilir?
PROF.

DR.

T.D.: Ülkemizde futbol seyirciliği dışında spora ilginin en alt düzeyde olması, insanların isteseler bile spor yapacak maddi ve zamansal olanaklarının bulunmaması, fazla kilo ve obezite rakamlarını yükselten faktörler arasında yer alıyor. Otomobil sayısı hızla artıyor. Yağlı ve bol etli Güneydoğu Mutfağı, Türkiye'de dominant beslenme formatı haline geliyor. Bunlar ülkemizde fazla kilo ve obezitenin temel sebepleri arasında bulunuyor. Bu gidişe dur denmezse, obezitenin sebep olduğu hastalıkların görülme sıklığı artacak ve obezite, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarından biri olacaktır. SAĞLIKLI BESLENMEK ŞART!
ELLE: Şişmanlığın yani obezitenin kişi üzerinde ne gibi olumsuz etkileri var? Hem sağlık açısından, hem de ruhsal olarak...
PROF.DR.T.D.: Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, fazla kiloluluk (hafif şişmanlık) ve obezite (şişmanlık) birbirinden farklıdır. Fazla kilolu olma durumu, dikkat edilmesi gereken bir durumdur; obeziteyse işin tehlikeli boyutudur. Kişinin risk durumu, beden-kütle indeksiyle (BKİ) belirlenebilir. BKİ şöyle hesaplanır: Kilo / (boy X boy). Bu değer, 25-30 arasındaysa kişi, fazla kilolu demektir. BKİ 30 ve üzerindeyse o kişi, obez kategorisine girer ve bu durumda estetik kaygıların ötesinde önemli bir sağlık sorunuyla karşı karşıya demektir. Tercihen bir uzmana danışarak, hızla harekete geçmelidir. Obezite direkt olarak yaşam kalitesini düşürür ve yaşamı kısaltır. Bunun yanı sıra bazı kanser türleri, kalp damar hastalıkları, inme, tip2 diabet, hipertansiyon, lipid bozuklukları, uyku bozuklukları ve safra kesesi hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır. Eğer BKİ, 25'in ve özellikle de 30'un üzerindeyse, kişinin bir uzmana danışarak gerekli görülen tahlilleri yaptırması, doktor kontrolünde bulunması gerekir. ELLE: Her obez kişi, hasta olarak kabul görmeli mi?
PROF.DR.T.D.: BKİ 25 ve üzeri olan kişilerin saydığım hastalıkları taşıma eğilimi yüksektir. BKİ değeri yükseldikçe bu riskler daha da artar. Kişinin ihtiyacına, yapılan tahliller sonucunda karar verilir; ancak sıraladığım hastalıklara yakalanma riski yüksek olduğundan obez birey, kontrol altında tutulmalıdır. ELLE: Bu rahatsızlık/hastalık nasıl tedavi edilebilir? Nasıl bir yol izlenmelidir?
PROF.DR.T.D.: Obezite tedavisinde, fazla kiloya neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Obezite ve fazla kilo tedavisinde öncelikle sağlıksız yaşam şartları değişmelidir. Tedavinin iki temel bileşeni bulunur: Sağlıklı beslenme ve kişiselleştirilmiş bir programda sportif aktivitelerin artırılması. Obezite sorunu yaşayan kişilerde; sağlıklı beslenme ve egzersizin yanı sıra; destek tedaviler de yarar sağlayabilir. .