Dr. Mehmet Öz

Dr. Öz, her zamanki gibi çok ilginç konulardan bahsediyor.


ELLE: Bence sizin gayet ikna edici bir yapınız var. Olması gerekeni, doğruyu hep söylüyorsunuz.
DR. M.Ö.: Aslında ikna etmeye çalışıyorum, nereye kadar başarılıyım bilemem.

ÖZELLİKLE HAMİLELER YEDİKLERİNE DİKKAT ETMELİ. ÇÜNKÜ BEBEĞİN GENETİĞİNİ ETKİLİYOR.
ELLE:
Kitabınıza geri dönelim. Yakın zamanda ben de doğum yaptım, doğru bildiğimiz birçok yanlış var hamilelik ve sonrası beslenmeyle ilgili... “Şunu ye süt yapar, bunu iç iyi gelir” gibi... Örneğin bulgur pilavı, soğan, tatlı süt yapar diye, bana da hep söylendi. Doğru mu?
DR. M.Ö.: Evet, bu konu çok önemli. Aynı sizin gibi birçok hamileye de yanlış bilgi veriliyor. Esasında sadece sağlıklı ve doğal yemekler süt yaptırır. Kadınların çoğunda omega 3 eksikliği var. Bu da depresyonu artırıyor. Omega 3 yetmezliğiniz varsa strese karşı gardınız düşmeye başlar. Onun için omega 3 yağı açısından yeterli beslenmeniz ve doğum sonrası depresyon oranını minimumda tutmanız gerekiyor. Ayrıca bu tarz beslenme çocukların da daha zeki olmasını sağlar. Bir başka önemli nokta da şu: “Nasıl olsa hamilesin, iki canlısın, iki kişilik yemek ye” denir. Bu büyük bir hatadır. İki kişilik yemek yanlıştır, bir kişilik yemeye yüzde on ilave ederek beslenme rutininizi tamamlamalısınız. Çünkü hamilelik döneminde aldığınız kiloyu doğum sonrası ilk altı ayda veremezseniz, kilo üzerinize yapışır. Bilginiz olsun, kilo vermenin en güzel yolu emzirmektir.

ELLE: TV programınızın bu kadar tutulup sevilmesini neye bağlıyorsunuz?
DR. M.Ö.: Türk milleti sağlık konusuna çok meraklı. Gerçeği söylemek gerekirse, ilk başta bu kadar tutacağını tahmin etmiyordum. Dünyada bu tarz konularda, halk meşhur olan kişileri seyretmek istemiyor. Herhalde Türkiye’de de aynı şekilde. Verdiğimiz haberleri biraz neşeli şekilde anlatabilirsek başarılı oluyoruz. Bilgiyi eğlenceli şekilde ulaştırmak önemli.