Kontrol Kadınlarda

Kadınlar için en büyük keşiflerden biri olan doğum kontrol hapı 50 yaşında.

Öyleyse Sütyene Hayır!
Bu arada kadınlara özgürlük hareketi, yükselmeye devam eder. Üstelik artık kendini daha radikal protestolarla ortaya koymaktadır. Mesela sütyenler, kadın üzerindeki baskının sembollerinden biri haline gelir. Feminist aktivistler yaratıcı eylemlere imza atar. 7 Eylül 1968'de yapılan “Özgürlük Çöp Kutusu” eylemi bunlardan biridir. Sütyenler, yüksek topuklu ayakkabılar, takma kirpikler ve dişiliği artırdığı düşünülen diğer maddeler bu kutuya atılarak “çöp” haline getirilir.

1980'ler: Artan Güç
80’ler bir kadın başbakanın, politikalarıyla tüm dünyada ağırlığını hissettirdiği bir dönemdi. İngiltere’nin “Demir Leydi” lakaplı başbakanı Margaret Thatcher, güçlü kadın imajına oldukça otoriter ve “maskülen” bir katkı sağladı. 80’ler, bugün hem çok eleştirilen, hem de “retro” canlandırmalara esin kaynağı olan moda ve müzik akımları demekti. Ve kadınlar cephesinde yeni bir zaferin daha zamanıydı: Bir kadın sanatçının albümü beş milyondan fazla satmıştı. Söz konusu kişi tabii ki Madonna’ydı; albüm de 1985 tarihli “Like a Virgin”… Madonna, o günlerde giyim stili ve erotik danslarıyla da olay yarattı.

1990'lar: Artan Güven
1990’larda dünya, özellikle iletişim alanındaki büyük teknolojik gelişmelerin (internet, mobil iletişim vb.) etkisiyle “küresel bir köy”e dönüşürken, kadınların her alandaki etkinliği giderek arttı. 1990’lar biraz da “süper kadınlar” dönemiydi. Gün geçmiyordu ki kadınların farklı alanlardaki başarıları gündeme gelmesin, güçlü kadın figürleri örnek teşkil etmesin… Modadaysa bu durum kendini “süper modeller”le gösterdi. Claudia Schiffer, Linda Evangelista, Nadja Auermann, Naomi Campbell, Christie Turlington ve Cindy Crawford bu kuşağın ikon isimleriydi.