OBEZİTE CERRAHİSİ KİMLERE UYGULANIR?

Obezite cerrahisi kimlere uygulanır, kimlere uygulanmaz masaya yatırdık..

Kilo verme ameliyatı, bazı kişilerin kilo vermelerine yardımcı olmak için ve genel sağlık durumunu iyileştirmek için uygulanmaktadır. Bununla birlikte, kilo vermek isteyen herkes için uygun olmayabilir veya doğru karar alınmayabilir. Kilo verme ameliyatı çok dikkatli bir şekilde düşünülmeden yapılacak bir cerrahi girişim değildir. Kilo verme ameliyatı için tamamen hazırlıklı olmanız ve motivasyonunuzun yüksek olması gerekir. Ameliyatı düşünürken riskleri ve faydaları da dahil olmak üzere, tam olarak neyi içerdiğini ve sonrasını tam olarak kavramış olmalısınız. Ameliyat sonrasında yaşam biçiminize ve yemek yeme alışkanlıklarına uzun vadeli değişiklikler yapmanız gerektiğinin farkında olmalısınız.


Obezite ameliyatı nedir ve nasıl işler?


Kilo kaybı ameliyatı, özellikle kilo vermenize yardımcı olmak için yapılan her tür cerrahi ameliyattır. Kilo kaybı cerrahisine ‘’bariatrik cerrahi’’ denir. Basitçe söylemek gerekirse, kilo almak ne kadar enerjiye (yiyecek ve içecekte kalori) ve vücudunuzun ne kadar enerji kullandığına (yaktıklarına) bağlıdır.


- Yediğiniz kalori miktarı, vücudunuzun kullandığı enerjinin miktarına eşitse, ağırlığınız sabit kalır.

-Yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız, kilo alırsınız. Aşırı enerji, yağa dönüştürülür ve vücudunuzda saklanır.

- Yaktığınızdan daha az kalori yerseniz kilo verirsiniz. Vücudunuz, ihtiyaç duyduğu ekstra enerjiyi elde etmek için yağ depoları içine girer ve yağlar yakılır.


Kilo verme ameliyatının işlevi şu şekilde olabilir:


- Harcadığınız enerjiden fazla yemek yemenizi engelleyebilecek cerrahi - örneğin midenizin boyutunu azaltır. Bu durum, daha dolgun hissedeceğiniz ve bu nedenle daha az yemek yiyeceğiniz anlamına gelir.

- Vücudunuzun yediğiniz gıdayı kullanma şeklini değiştirebilen cerrahi - Bu ameliyat, yediğiniz gıdayı bağırsağınızın bir kısmını bypass ettirir; böylece tükettiğiniz gıdalardan daha az kalori alınır.

- Bu yöntemlerin her ikisinin bir kombinasyonunu kullanan bazı ameliyat türleri de bulunmaktadır. Bunlara doktor karar verecektir.

Tek başına ameliyat bir kilo problemini tedavi etmez. Ayrıca, yaşam tarzınız ve beslenme alışkanlıklarınız için uzun vadeli değişiklikler yapmak zorundasınız. Bunlardan bazıları aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.


Obezite cerrahisi ne zaman düşünülür?

- 40 veya daha fazla vücut kitle indeksine (BMI) sahip olmak veya 35-40 ve üzeri BMI varsa kilo vermek durumunda iyileşebilir bir sağlık sorunu varsa olabilir. Örneğin, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, hareketliliğinizde ciddi sorunlar veya uyku apnesi (uykuda nefes almada güçlükler) varsa değerlendirilecektir.

- Zayıflamanın diğer yollarını da başarıyla denemiş olmak. Bunlar, diyetteki değişiklikler, fiziksel aktivite düzeylerindeki artış ve ilaçlarla yapılan tedaviyi içerir.

- Operasyonu sizin için tehlikeli hale getirecek herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak.

- Kilo verme ameliyatı sonrasında ihtiyaç duyulan uzun süreli tıbbi takibe karar verebilmek.

- Kilo verme cerrahisinde uzmanlaşmış uzman bir ekip tarafından tedavinin ve takibinin yapılması.


Ayrıca, 50 veya daha fazla bir vücut kitle indeksiniz varsa, kilo kaybı cerrahisinin ilk seçenek olarak düşünülebilir. Diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, fiziksel aktivite düzeylerinizi yükselttiğinizde veya obezite için ilaçlarla tedavi denediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Tip 2 diyabetiniz varsa, özellikle bunu önceki on yıl içinde yaşadıysanız, koşullar farklıdır. Durum buysa, BMI'niz 30-34.9 ise, kilo kaybı ameliyatı için düşünülebilir. BMI'niz 35 ya da daha fazla ise kilo kaybı cerrahisi için bir öncelik olarak düşünülmeli ve daha acil bir değerlendirme yapılmalıdır.


Bununla birlikte, kilo kaybı ameliyatının kullanılabilirliği, farklı alanlarda farklılık gösterebilir. Özel bir obezite yönetim ekibine yönlendirilmeniz gerekir. Bu ekip sizinle birlikte kilo kaybı konusunda size yardımcı olacak çeşitli yollarla çalışır ve ardından uygun durumlarda ameliyat için sizi değerlendirir.


Çoğu zaman, obezite cerrahisi çocuklarda önerilmemektedir. Ergenlik çağından geçmiş ve ciddi obez olan çocuklarda istisnai durumlarda bazen düşünülebilir. Ameliyat için düşünülen çocuklar ve gençler bir uzman ekip tarafından çok kapsamlı değerlendirmelere ihtiyaç duyarlar. Bunu daha fazla çocuğunuzun doktoruyla görüşmeyi seçebilirsiniz.


Obezite cerrahisinin faydaları nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi, genel olarak, kilo verme ameliyatının uzun süreli kilo vermeye yardımcı olmak için çok etkili olduğu gösterilmiştir. Diyetle karşılaştırıldığında veya kilo vermeye yardımcı olmak için tabletlerle yapılan tedavide kilo verme ameliyatının, obez insanlarda daha fazla kilo kaybı ürettiği gösterilmiştir. Aslında çok obez olan insanlar için kilo kaybı cerrahisi en etkili tedavi olabilir.


- Tip 2 diyabet kilo kaybı ameliyatı geçiren birçok insanda tamamen tersine çevrilebilir veya diğerlerinde şeker kontrol altına alınabilir.

- Çalışmalar ciddi obez insanlarda kilo kaybı ameliyatı geçirmenin muhtemelen daha uzun yaşayacakları anlamına geldiğini gösteriyor. İnme, kalp krizi, alkol ile bağlantılı olmayan bazı kanser türleri ve karaciğer hastalıkları riski azdır.

- Çalışmalar ayrıca, kilo kaybı için ameliyat olan kişilerin, kilo verme konusunda geleneksel tedaviye sahip olanlara kıyasla gelecekte yüksek tansiyon geliştirme olasılığının düşük olduğunu gösterdi.


Kaynak: http://www.tugruldemirel.com/obezite-cerrahisi-ile-obezite-tedavisi


Bu bir ilandır.