DÜĞÜN 1 2!

Vakit, evlilik hazırlıklarının bilinmeyen yüzüyle tanışma vakti.

Ancak bizim tecrübemize göre belirtmeden geçemeyeceğim ki çok saygın bir yerde bile olsanız ve bu sizin en özel gününüz olsa da, gelinlik sektöründekilerin günlük işleri olduğu için aynı özeni, hızı ve heyecanı görmeniz pek mümkün olmuyor. Örneğin yanlışlıkla fazla daraltılan gelinliği açmalarını istediğinizde ‘Nasılsa zayıflayacaksınız, hiç endişe etmeyin.’, veya etek uçları kısa geldiğinde, ‘Düğünde herkes gelinin yüzüne bakıyor, lütfen bu kadar detaylara takılmayın.’ Gibi sinir testi niteliğinde cümlelerle karşınıza çıkabiliyorlar, dikkat. Özellikle sakinliğin elzem olduğu bu zamanlarda düğün gününüzün harika versiyonunu hayal edin..

Üçüncü adım: ev bakmak. Aynı gelinlik ve elbise konularında olduğu gibi tam istediğiniz gibi, yerde ve yıllık bir evi, özellikle de belli bir bütçeniz varsa bulma işi de epey uğraştırıyor. Diyelim ki Nişantaşı’nda oturmak istiyorsunuz. O zaman evlerin yeni olmasından ve otopark konusunda fedakarlık etmeniz gerekiyor. Ya da önceliğiniz güvenlik ve toplu taşımaya yakınlık.. O zaman da şehir merkezinden biraz daha uzakta olan, ama her şeye sahip yeni sitelere yönelmeniz gerekiyor. Tabii bir de size gösterilen evlerin gerçek yüzünü anlamak, her söylenene inanmamak ve gittiğiniz yerlerde yaşayanların kapılarını çalıp doğru bilgiler edinmekte, gezdiğiniz evlerin her odasında telefonun çekip çekmediğini kontrol etmekte fayda var. Çünkü dünyanın en harika evini bile alsanız, sadece bir odasında konuşabiliyorsanız ne anlamı kalır? Zaten ev belli olunca üzerinizden büyük bir yük kalkma hissiyle biraz hafifleyip, oyunda aynı derecede yorucu ve uğraştırıcı olan ev döşeme kısmına doğru seviye atlıyorsunuz.

Bu aşamada evlilik oyunumuza mağazacılar, mobilyacılar, perdeciler, panjurcular, mimarlar, nakliyeciler ve tamirciler dahil oluyor. Ne kadar zevkli değil mi(!). Öyle ki aldığınız ev bomboş bir kanvas. Dolması için aşk, para ve zamanın yanında, büyük miktarda sabır ve emek de istiyor. Yani tam gönlünüze göre olan çay takımından, L şeklindeki koltuğa kadar onlarca detay için alışverişe çıkmak çok yorucu. Sonunda aradıklarınzı bulamamak da hüsran tabii. Diyelim aradığınız parçaları bulan şanslı azınlıktansınız, ya da onları bulamasanız bile birebirlerini üretebilecek, güvenebileceğiniz bir mimarla tanıştığınız için kafanız rahat. Ondan sonra mutfak dolaplarının içine gelecek parçaları, evi yuvanız yapacak aksesuarları, aydınlatmaları vs. düşünmeye başlamanız gerekiyor. Gerekirse birebir aynı görünen iki kumaşın hangisinin perde veya mobilyada kullanacağınıza karar vermek için 10 kez oylama yapın. Bu aşamada herkes ne kadar gergin ve yorgun olduğunuzu anladığı için ne sorsanız, anında cevaplıyor. Tabii onların cevapları sizin kafanızı biraz daha karıştırıyor, ama en azından çözüme bir adım daha yaklaşmış oluyorsunuz. Özellikle bu esnada paniği azaltmak için küçük detayları gözünüzde çok büyütmemeye ve ihtiyaç duyduğunuz her konuda çekinmeden, en yakınlarınızın desteğini istemekten korkmayın. Ev sizin olduğu ve ilgili kararları onlar veremeyecekleri için uzak gibi dursalar da sorduğunuz an, göreve hazırlar emin olun. Aynı zamanda kahve sehpasının üzerine gelecek aksesuarlar, televizyon, yatak odasına konacak lambalar gibi yaşamınıza engel olmayacak detayları düğünden sonraya da bırakabilirsiniz nasılsa.

Bu arada nakliyeciler ve tamirciler konusuna ayrıca değinmeden geçmem mümkün değil; zira tüm bu düzen içinde sizi belki de en çok yıpratacak kişiler onlar. Neden derseniz, tecrübeyle öğrendik ki; ‘Biz eve ancak öğlen gelebileceğiz, o yüzden siz de öğleden sonra gelebilir misiniz?’ diye konuşup anlaştığınız kişilerden, o günün akşamında ‘Mobilyalarınız yarın sabah saat 9:00’da ulaştırılacaktır.’ diye mesaj almanız çok normal. Veya bizzat sizin yapmanız gereken onlarca şeyin arasında, tüm gün tamirci gelecek diye evde bekleyip onun o gün gelmemeye karar vermesi de bir o kadar doğal. İnsanın heyecanını, aşkını, sevgisini ve hevesini bir anda unutturabilen bu durumlarda aman diyelim kendinizi kaybetmeyin, zira o insanlara bir süre de ihtiyacınız olacak.