İpler kimde olmalı?

Yatakta kontrol kadında mı, yoksa erkekte mi olmalı?


Akıllara gelen bir diğer soru da şu; Evliliklerde geleneksel kadın erkek ilişkisi yerine, her iki tarafın da tamamen eşit olduğu arkadaşça bir ilişkinin benimsenmesi cinsel hayata zarar verebilir mi? Bu durum tam tersine paylaşımı artıracağından dolayı cinselliğin de daha renkli yaşanmasını sağlayabiliyor. Geleneksel ilişkinin aksine taraflar çekinmeden konuşabildikleri için cinselliklerini fantezilerle renklendirebilme olasılıkları artıyor. Cinsellik konusunda konuşmanın cinselliği kötü yönde etkilediği ise cinsel bir mit. Cinsellik hakkında konuştukça zenginleşiyor. Her iki taraf da böylece birbirinden ne beklediğini dile getirebiliyor ve birbirlerini daha iyi anlayabiliyorlar. Bu şekilde daha doyumlu bir cinsel yaşam mümkün olabiliyor.

Daha mutlu bir cinsel hayat için...
Kimilerine göre, çiftlerin birbirini en iyi arkadaşı olarak görmesi ve A'dan Z'ye her şeylerini paylaşmaları bir süre sonra cinsel çekimi öldürebiliyor. Tireysi Kazmirci de, çiftler arasında uyumun tek kriterinin arkadaşlık olmaması gerektiğine inananlardan. Ona göre de, taraflar birbirini sadece en iyi arkadaş olarak görmeye başladığı noktada cinsellik geri plana itilebiliyor. Ve cinselliğin bir ilişkiyi oluşturan temel unsurlardan biri olduğu unutulmamalı.
Ancak cinselliğin azalmasını paylaşımın artmasına bağlamak da doğru değil. Ayrıca “gizemi korumak” ile “gizlilik” de aynı kefeye konmamalı. Elbette ilişkilerde her şeyi tüketmemeli, bazı sürprizlere yer bırakmalı, taraflar hala birbirini şaşırtabilmeli, “gizemi korumalı”. Ama bu birbiriyle bir şeyleri paylaşmaktan kaçınmak, bazı şeyleri gizlemek olarak da algılanmamalı. Sonuç olarak, karşınızdaki kişi hayat arkadaşınız ve en yakınınızdaki... Birbirinden soğutucu değil, yaklaştırıcı bir paylaşım söz konusu olmalı. Bir takım şeyleri paylaşmaktan çekindiğiniz biriyle her gece aynı yatağı paylaşmanın pek de kolay olmayacağı gayet açık!
Kazmirci'nin daha mutlu ve tatminkar bir cinsel hayat isteyenlere de bazı tavsiyeleri var. Bakın bunları nasıl sıralıyor: Cinsel hayatı canlandırmak için çiftler tatile gidilebilir, vakit darlığı varsa da küçük bir hafta sonu kaçamağına zaman ayırmaya çalışabilir... Eğer evde çocuklar varsa çocukları bir-iki günlüğüne büyükanne-babanın evine yollamak, romantik akşam yemekleri yemek, ortak fantezilerini gerçekleştirmek, önsevişmeye özen göstermek, ilk zamanlardaki flört dönemlerini hatırlayarak birbirini gün içinde aramak, çiçek veya küçük hediyeler almak, birbirine güzel sözler söyleme gibi jestler yapmaya başlamak gibi şeylerle cinsel hayatı tekrar canlandırmaya çalışmak kesinlikle faydalı olacaktır.