ÖNCE BULAŞIK SONRA SEKS

Sevişmek mi yoksa bulaşık yıkamak mı?

İKTİDARSIZLIK MESELESİ

Erkeğin ev işi yapmasıyla cinsellik arasındaki ters ilişkinin temelinde yatan en önemli etkenlerden biri aslında erkeğin “kadınsal” olarak tanımlanan görevleri üstlenmesinden doğan rahatsızlık ve sıkıntı. Aslında görevleri “kadınsal” ya da erkeklere özgü olarak kategorize etmek, önyargıların hâlâ ne kadar güçlü, yıllardır içselleştirilmiş; “erkeğin para kazanıp kadının evde çalışması” dengesi üzerine kurulan arkaik modelin hâlâ ne kadar dominant olduğunu gösteriyor. Kadın, dengeleri altüst ederek erkeğin egemen olduğu dünyada kendi ayakları üzerinde durmayı başarırken evde ona biçilen, ona “reva” görülen görevlerden bir türlü kurtulamıyor ne yazık ki. Fransız psikanalist Sylviane Giampino, evdeki iş bölümünün erkeğin iktidarsızlık korkusunu alevlendirdiğini, ev ortamı kadınlar için tanımlandığından, bu ortamda aktif olmanın erkeği çocuklaştırıp feminenleştireceğini söylüyor. Burada yine çocukluktan itiba ren kadın ve erkeğe biçilen cinsiyetçi senaryonun izdüşümünü görüyoruz. Pembelerle sarıp sarmalanan, biyolojik yapısı doğrultusunda toplumsal ve ekonomik hayata girişi engellenen kız çocuğuna karşı, erkeklerin daha özgür, mücadeleci ve cesur olması bekleniyor.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri A.B.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Özkan'ın, zorunlu olmadığı halde ev işlerini ve çocuk bakımını üstlenen erkekler üzerinde yapılan bir araştırmanın, bu kişilerde testosteron hormonunun (erkeklik hormonu) düşük olduğunu gösterdiğini söylemesiyse tesadüf olmasa gerek.

PEMBE BULAŞIK ELDİVENLİ ERKEK HEYECAN VERİYOR MU?

Erkeğin ev işi yaparken cinsel arzusunun azalabileceğini, kendini iktidarsız hissedip cinsellikten soğuyabileceğini vurguladık. American Sociological Review'de yayımlanan araştırmayı yürüten Madrid Juan March Enstitüsü'nden araştırmacı Sabino Kornrich de, ev işlerine yardım eden, bulaşık yıkayan ya da yemek yapan erkeklerin cinsel isteklerinde azalma olduğuna vurgu yaparak, ev işleriyle erkek cinselliği arasında ters bir orantı olduğunu anlatıyor çalışmasında. İşe bir de biz kadınlar açısından bakarsak, evde pembe bulaşık eldivenleriyle köpükler arasından bize gülümseyen, kırmızı viledalı sopasıyla yerleri silerken hangi gömleklerin ütülenmesi gerektiğini soran bir erkek ne kadar seksi ve cazibeli olabilir? Belki de olur; elbette herkes farklı düşüncelerini savunmakta serbest. Ama cinsel arzunun, belli bir mesafeden ve farklılıktan doğduğunu düşünürsek, aşırı iç içe geçmişlik ve rol benzerliğinin cinselliğe sekte vurabileceğini de söyleyebiliriz.
Seksolog Mireille Dubois-Chevalier, “her şeyi birlikte yapan füzyonel çiftlerde, cinsel arzu mesafe eksikliğinden dolayı yara alabilir” diyor.

DENGEYİ ÖNEMSEYİN

Ev işi ve erkek cinselliği arasındaki ilişkiyle ilgili farklı fikirler mevcut. Örneğin Facebook'un güçlü isimlerinden, başarılı kariyeriyle dikkat çeken Sheryl Sandberg, “Bir erkek ne kadar çok ev iş yaparsa o kadar cazibeli olur” diyor. American Sociological Review'ün araştırmasının aksine evle ilgili erkeklerin cinsellik konusunda daha etkin olduğunu savunan uzmanlar da var. Kısaca, evdeki rol paylaşımının cinsellik üzerindeki etkisi sosyolojik ve psikolojik değerlerin ötesinde, kadın ve erkeğin arasındaki iletişimle yakından ilintili. Hiçbirimiz evde sanki annelerine itaat edercesine ev işi yapan, bitkin düşüp bizimle ilgilenecek enerjisi kalmayan erkekler istemiyoruz. Hiçbir şeye karışmayan, turist misali yaşayan erkekler de hoşumuza gitmiyor.

Etİketler