DIOR TARİHİ BU SERGİDE!

Yetmiş senelik Dior zerafeti, Denver Sanat Müzesinde…

Christian Dior’un mirası, hala günümüzün en önemli moda değerlerinden biri.

Dior moda evinin ‘Dior: From Paris to the World” (Dior: Paris’ten Dünyaya) sergisi Denver Sanat Müzesinde ilk gösterimini yapıyor.

İkonik Fransız markanın tarihi, 200 üzeri; couture elbise, aksesuar, fotoğraf, orijinal çizim ve atölye kreasyonları ile görücüye çıkıyor. Christian Dior’un vizyonunu ve artistik direktörlüğünü yansıtan sergi, uluslararası bir tura çıkacak. 

Serginin küratörlüğünü üstlenen Florence Müller, “Dior, yetmiş yılı aşan tarihinde sofistike ve etkileyici tasarım mirası ile anılıyor. Ziyaretçiler her parçanın yarattığı görsel yolculuğun ahenginde, ikonik Moda evinin yansımasını görecek. Sade tasarımların yanı sıra renk, drapaj ve muhteşem tasarımlar ile Dior’un tarihini deneyimleyebilirsiniz,” dedi. 

1905 yılında Normandiya’da doğan Christian Dior, ailesi ile beraber Paris’e taşınarak ailesinin isteği ile Ecole des Sciences Politiques’te okumaya başladı. 1928 yılında mezun olan ünlü tasarımcı, kendi yolunu belirleyerek Georges Braque ve Pablo Picasso’nun sergilendiği bir sanat galerisi açtı. Tasarım ve sanat etrafında çalışan Dior, moda dergilerine yaptığı çizimler ile istediği sektöre ilk adımlarını attı. Parisli couture tasarımcısı Robert Piguet’un asistanı olarak çalışmaya başlayan Dior, couture tasarımcısı Lucien Lelong’un yanına geçerek bir diğer moda devi Pierre Balmain ile beraber çalıştı. 

Ünlü tasarımcının ismini duyurması 1947’de çıkardığı ‘New Look’ koleksiyonu ile oldu. İkinci Dünya Savaşından sonra beliren pratik stile karşı modernliği benimseyen Dior, feminen silüetleri, hacimleri ve korseleri kadın giyimine geri getirdi. Moda severler tarafından giyilmeye başlanılan ‘New Look’ stili 1950’lerin ortasına kadar sürdü. Hızla lüks modanın en ünlü isimlerinden biri haline gelen Dior, en kaliteli kumaşları kullanması ve işlemeli tasarımları ile kadınların en sevdiği marka oldu. 

Hollywood’un en ünlü oyuncuları Marilyn Monroe, Rita Hayworth ve Elizaabeth Taylor gibi isimlerin vazgeçemediği Dior, Fransa’dan çıkıp uluslararası bir boyuta taşındı. Time dergisinin kapağı olan Christian Dior, bundan aylar sonra 1957’de beklenmedik bir kalp krizi ile hayatını kaybetti. 2500’ün üzeri kişinin geldiği anma töreni, Dior’un etkisinin büyüklüğünü kanıtladı. 

Denver’de açılan sergi, Dior’un tüm tarihini 200 parçada göstermeyi hedefliyor. 1947’deki New Look koleksiyonundan günümüze kadar olan tasarımlar, Fransız markanın değişimini görsel bir yolculuk ile sergiliyor. Kadınların feminenliğini öne çıkarmak isteyen ünlü tasarımcı, zamanının sınırları dışına çıkarak, zarif ve modern bir kadın imajı yarattı. Etkisi günümüzde hala devam ederken; Miuccia Prada, Vivienne Westwood ve Alexander McQueen gibi tasarımcılar ikonik tasarımcının estetiğini koleksiyonlarında kullanmaktan vazgeçmiyor. .

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.