GYPSET'İN ANATOMİSİ

Sıcak yazın en seksi formülü, gypset!

GERÇEK FANTEZİ

Aslına bakarsanız bugün böyle bir yazı okuyor olmanızın en büyük nedeni moda tasarımcıları. 2015 ilkbahar-yaz sezonunda sıcak yaza damgasını vuran trend olarak da sıkça duymuş olabilirsiniz bu tanımı. Peki ama gerçek gypset ne giyer? “Gypsy (yani Çingene) yaşam biçimi gerçek bir fantezidir” diyor John Galliano bir röportajında. Bu fanteziden rol çalan moda tasarımcıları cesur baskıları ve tribal desenleri oryantal çizgilerle bir araya getirdiler. Yaratılan bu etnik “look”, egzotik ve rahat bir ruh halinin yansıması. Vahşi ama aynı zamanda da sofistike. Özgür ruhlu ama aynı zamanda da doğaya ve toprağa sonsuz şekilde bağlı. Aslında burjuva-Çingene ruh çok eskilerde yansımıştı podyumlara. Ossie Clark’ın baskılarındaki canlı renkler, Yves Saint Laurent’ın 67’deki tribal desenlerinden günümüze uzanan bir yolculuk bu. Bugünse, sanki yeni rotalara seyahat eder gibi karşımıza farklı tatlar çıkıyor. Gypset’lerin mükemmel görünümlerinin ardında lüks kumaşlarla üretilen tasarımlar var. Etro’nun kaleydoskopik efektleri, Chloe’nin dantel ve pilili uzun elbiseleri, Alberta Ferretti’nin pudra pembesi tasarımları, Roberto Cavalli’nin psikodelik çiçekleri... Mesela Emilio Pucci’nin kaftanları bu akımın en kilit parçalarından biri. Diane von Furstenberg ve Matthew Williamson’da bulabileceğiniz maksi elbiseleri düz, Roma stili ya da gladyatör sandaletlerle tamamlayın.

Fitting’ler bol, kesimler ve kumaşlar sayesinde kıyafetler uçuş uçuş. Aslında buna kıyafetlerin özgürlüğü de diyebiliriz. Ne de olsa siz her adım attığınızda püsküller, drapeler ve fırfırlar da kendi hareketlerini yapıyor olacaklar. Son vuruş için devreye boncuklar, ahşaplar, rafya kolyeler, bol bol “chunky” aksesuvar giriyor. En makbulü tüm bunları bir arada kullanmak. İlham almak isterseniz, Talitha Getty’nin Patrick Lichfield tarafından, Marakeş’te fotoğraflandığı kareyi hatırlayın (ya da Google’layın). 1969 yılında bir çatı katında çekilen bu fotoğrafta Talitha’nın üstünde renkli bir kaftan, harem pantolon ve beyaz çizmeler vardı. Bu kare bir gypset’in ruhunu en iyi yansıtan görsellerden biri olarak kazındı hafızalara. Giyinmeyi, kendi bedenini dekore ediyormuş gibi gerçekleştiren Frida Kahlo, sadece 20’nci yüzyılın en iyi otoportre sanatçılarından değil, aynı zamanda da kendini harika şekilde ifade eden ve her zaman ilham veren gypset’lerden.

Şimdi sıkı durun; gerçek bir gypset olmanın en eğlenceli ve en kolay yanı geliyor: Bütün gece o mükemmel elbisenin içinde dans edip o elbiseyle uyuyakalabilir ve ertesi gün o halde direkt olarak plaja gidebilirsiniz. Kimse size bir şey diyemez, çünkü siz artık Çingene ruhlu, sofistike bir gypset’siniz. Özgürlüğün ve klişeleri yıkmanın tadını çıkarın!

Yazı: SERLİ GAZER BOYACI