İstanbul’dan bir moda gurusu geçti Lakıs Gavalas

Dünyaca ünlü Yunanlı tasarımcı ve moda direktörü İstanbul'daydı.


ELLE: Tasarımcılık da yapıyorsunuz. Bundan sonraki projeleriniz neler?
L.G.: Kendime tasarımcı diyemiyorum henüz. Kendime ait olan LAK markasının kreatif direktörlüğünü yapıyorum; ara sırada bazı ünlü markalar için özel tasarımlar yapıyorum. Şimdi Hermes ve Liberty of London için iki çanta tasarlıyorum. 

ELLE:
Stil sizin için nedir?
L.G.: Stil, zarafet ve erdemle eşdeğer olarak görülmesi gereken bir kavram bence.

ELLE:
En son, Yunanistan'da birçok ünlü markayı içinde barındıran yeni bir mağaza açtınız. Markalar gitgide çoğalıyor, her gün yenibir tasarımcı çıkıyor, dolayısıyla tasarımcı tarafından bakınca pasta payı küçülüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
L.G.: Evet kesinlikle. Moda dünyası birkaç senedir fazlasıyla karışmış durumda. Herkes bir panikte. Benim yaklaşımımsa, tasarım ve moda dünyasının içerisinde, yani üretim kısmındaki bu panik durumunu tüketicilere mümkün olduğu kadar yansıtmamak.

ELLE:
Sürekli yeni tasarımcı arayışındasınız. Peki sizce 2010 yılının en iyi tasarımcıları kimler olacak ya da gelecek vaat edenler kimler?
L.G.: Yeni bir araya geldiğim bir marka var, Philipp Plein. Bu markaya çok inanıyorum. Bir de Alexander Wang ve Phillip Lim'i çok beğeniyorum. Bu isimler çok yakın zamanda moda yolculuklarında çok başarılı olacaklar.