PARİS HAUTE COUTURE MODA HAFTASI 1. GÜN

Paris Haute Couture Moda Haftası'nda ilk günün dikkat çekenleri, haberimizde.

                                               
                              

                              soldan dağa: Ralph & Russo, Giambatista Valli, Alexis Mabille
 
Tamara Ralph ve Michael Russo'nun kurduğu Ralph&Russo'nun çiçeklerle bezeli, masal gibi görünen podyum dekoru, Couture koleksiyonunun yansıttığı feminen duruşla ahenk içindeydi. Maskülene göz kırpan, vatkalı ve siyah elbiselerin yanında podyumda ağır basan, danteller ve pırıltılarla bezenen pastel renklerdeki romantik parçalardı. Bele oturan, devamında kalıplı bir şekilde genişleyen ceket belleri ve kabarık ancak, önü kısa arkası uzun devam eden elbiselerle tasarımcılar 40'lı yılların ikonlarına göz kırpıyordu. Modellerin makyajlarında sadece siyah eyeliner ve çok hafif pembe ruj kullanılması podyumun dekoru ve parçalarla uyum sağladı. Bunların dışında yakalarla etek uçları arasında gidip gelen çiçekler, pırıltılı veya sade dantel detayları, fırfırlar ve pelerinli elbiseler koleksiyonda öne çıkanlar arasındaydı. Tasarımcılar son olarak, izleyenleri şaşırttı ve defilenin finalinde Isabeli Fontana'nın giydiği romantik gelinlerini sundu. Ralph&Russo'nun podyumdaki en beğenilen detaylardan biri olan yaprak detaylı, pastel renkteki topuklularla bahardan itibaren sıkça karşılaşacağımızı düşünüyoruz.

Kalın, çiçek desenli halının bir İtalyan bahçesi havasını yarattığı, tavandaki aynalarınsa romantik bir bulut görünümü kattığı dekoruyla Giambatista Valli 2016 İlkbahar/Yaz Haute Couture koleksiyonunu moda tutkunlarıyla buluşturdu. Valli'nin imzası haline gelen (Rihanna'nın pembe Grammy elbisesinden hatırlayabileceğiniz gibi) kat kat, kabarık organza etek ve elbiseleri yine podyumdaki yerlerini almıştı. Tasarımcının çok sevdiği çiçek detayları bu kez farklı kumaşlarda işlemeler veya transparan üzerine baskı şekliyle karşımıza çıktı. Bunların yanı sıra koleksiyon siyah, tüllü şapkalar ve vatkalı omuzlarla sert bir hava yaratılmasıyla 60'lara göz kırpan elbiseler de gözümüzden kaçmadı. Her koleksiyonunu hazırlarken bir kadından ilham alan Valli, bu koleksiyon için iki zıt kutup gibi görünen Coco Chanel ve Janis Joplin'i seçmiş. Bu seçimin izlerini de masalsı Valli görünümlerini yansıtan çiçek ve tülle bezeli romantik 'look'ların dışında; oldukça romantik elbiselerin belindeki siyah, aluminyum kalın kemerlerde ve kat kat organzaların altındaki siyah kumaş pantolonlarda görebiliyoruz.

Kurdelaların ustası Alexis Mabille'in yeni Couture koleksiyonu maskülene kaçan yaka detayları ve omuzları açıkta bırakan ve yere kadar uzanan klasik elbiselerde de ufak detaylar olarak da olsa fiyonklara yer verdi. Sıfır aksesuarla ve oldukça sade bir makyajla podyuma çıkan modellerin saçlarındaki bir tarafın yapıştırıldığı ve üzerine parlak taşların yerleştirildiği detaylar aksesuar görevi gördü. Feminen ve zarif duruşuna bir doz da maskülenlik kattığı yeni Couture koleksiyonuyla Alexis Mabille danteller, yerlere kadar uzanıp, fiyonklarla zarifleşen şeffaf ve romantik elbiselerinin yanında omuzları açıkta bırakan, oldukça modern kol detaylı elbiseleriyle de şaşırttı.

Yazı: Hande Öztürk

Etİketler