Pikselleri Anlamlandıran Adam

Pikselleri Anlamlandıran Adam

ELLE: Dünya modasında öne çıkan tasarımcılar, ‘trendsetter’lar kimler sizce? Stil ikonu olduğunu düşündüğünüz kimler var?
N.E.: Christophe Decarnin’in Balmain ve Nicolas Ghesquiere’nin Balenciega için hazırladığı koleksiyonları özellikle son iki sezondur heyecanla izlemekteyim.

ELLE: Bu şovu hazırlarken bir tema belirlediniz mi?
N.E.: 2011 ilkbahar/yaz koleksiyonumun teması “piksel”. Piksel, imajın hücresi. Dijital yapının en küçük birimi. Ve bu birimlerin boyutunu görüntülerin büyüklüğü belirliyor. Parçaların yerini bütünlük alıyor. Ben de tüm bu pikselleri bir araya getirerek bir bütüne ulaşma arzusundayım. Amacım parça değil, bütün. Stil... Bireyselliğin doruklarında dolanan günümüz modasına Doğu’yla Batı’yı, şıklıkla sokağı, parlakla matı bir arada sunan bir stil. Gündelik yaşamımızda stil sahibi olduğumuz sürece kendi ‘korunaklı’ alanımızı yarattığımızı düşünüyorum. Bu yüzden keskin ayrımlardan uzaklaşıp, şeffaf dokularla maskelenmiş yüzeyler yaratarak bütünü oluşturmanın yollarını arıyorum. Savunma teknolojilerinin ardından gündelik yaşama karışan dijital kodları başka bir boyuta taşımak tüm meselem. Savaş sonrası, 50’li yılların değişmeye başlayan sosyal yapısında şekillenen şıklık anlayışıysa çıkış noktam. Kahramanlarım janti salon aktörleri. Gene Kelly’den Clark Gable’a, Muzaffer Tema’dan Ayhan Işık’a sinemanın imajları. Benim imajlarım.

ELLE: Koleksiyonunuzdaki ağırlıklı renkler ve detaylar nelerdir? Bu senenin renkleri ve kumaşları ne olacak?
N.E.: Koleksiyonda gri, pembe ve mavinin tonlarını kullandım. Tema gereği hiçbir renk, bir diğerinin önüne geçmiyor. Bu şekilde bütünü yakalamaya çalıştım.

ELLE: Siz hangi kumaşları kullandınız? Seçiminizin özel bir sebebi var mı?
N.E.: 2011 ilkbahar/yaz koleksiyonumun kumaş sponsoru Enkay. Ağırlıklı olarak %100 pamuk ve pamuk floş karışımlı kumaşlar kullandım. Her ne kadar sokak modası yapıyor olsam da, bu koleksiyonda janti bir görüntü yakalamaya çalıştığım için parlak yüzeylerden kaçınmadım.