2021 SNEAKER TRENDLERİ

‘Sneakerhead’ okuyucularımız buraya!

Süper yüksek topuklar, işlemeli botlar, postallar veya diz boyu çizmeler… Tüm saydıklarımız ayakkabı trendlerini denemek çok güzel ancak her zaman geri döndüğümüz bir model var, o da sneakerlar! Sporda, sokakta hatta gece stilinde bile vazgeçilmez hale gelen sneakerlar, asla atletik stile yanaşmayan lüks moda markalarını bile etkisi almış durumda.

Geçmişte spor ayakkabılar spor salonlarına veya koşu parkurlarına aitken, şimdilerde sadece sokak modası için yaratılan sneakerlar ile karşı karşıyayız.

Atletik tarzın yükselişi ile modanın zirvesine yerleşen sneakerlar, artık bir jean pantolon kadar stilimizin olmazsa olmazları arasında. Her yerde klasik beyaz sneakerlar tercih ederken birkaç sene önce Balenciaga’nın TripleS ‘dad sneaker’ modeli ile kalın tabanlı spor ayakkabıların etrafımızı sardığına şahit olduk. Başta birçok insan “Bu nasıl ayakkabı böyle?” derken, bunu söyleyenler bile ister istemez bir ‘dad sneaker’ tutkunu haline geldi. Ayda yürüyüşü sokak modasına taşıyan bu süper kalın tabanlı sneakerlar birçok farklı spor ayakkabı modelinin ortaya çıkmasına sebep olurken artık sneaker kategorisinde birbirinden değişik trendler görüyoruz. Son aylarda topuklu ayakkabılara bir ara verdiğimiz gerçeğini göz önünde bulundurarak, 2021 sneaker trendlerinin çok daha kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz. Konfor teması, yeni moda dönemini şekillendirirken spor ayakkabı rahatlığından vazgeçemeyeceğiz gibi görünüyor. Botlar ile karışan hiking ilhamlı sneakerlar, bulutlarda yürümenizi sağlayan süper platformlar veya geleceğe pozitif bir bakış sağlayan fütürizm etkisi… 2021 sneaker trendleri bizi geçmişten geleceğe doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. Sadece podyumlardan değil aynı zamanda popüler kültürden esinlenen sneaker trendleri arasında geçtiğimiz aylarda Netflix’te yayınlanan ‘The Last Dance’ Michael Jordan belgeselinin ilhamını bile görüyoruz. İlkbahar Yaz 2020 sezonunda tenis etekleri ile tenis kortlarına taşınırken bu sefer de basketbol ilhamlı sneakerlar ile basketbol potasının altındayız! Farklı sporları sokak modasına taşıyan moda sektörü aynı zamanda her sezon olduğu gibi geçmişten de esinlenmeyi unutmuyor. Kalın tabanlı sneakerların alternatifini arayanlar için 70’ler ilhamlı beysbol sneakerlarını yeniden gündeme getiren tasarımcılar, ince silüetli süet spor ayakkabılar ile minimalistleri sevindiriyor. Her telden ayrı bir ses çıkaran sneaker trendlerinin tek ortak noktası ortak noktalarının olmaması! Minimalist, maksimalist, fütürist, vintage derken 2021 sneaker trendleri arasında herkesin beğenisine uygun bir model bulmak mümkün.

Fotogaleride 2021’in 10 sneaker trendini inceleyebilirsiniz….