JEAN SAVAŞLARI: MOM vs SKINNY

Skinny ve mom jeanlerin trend savaşları başladı. Detaylar haberimizde!

İŞTE BUNLAR HEP NORMCORE
2014 yılında google'da en çok aranan moda kelimesinin ne olduğunu tahmin edin. Ya da ben cevap vereyim; bu kelime, “normcore”. Zaten tüm yıla damgasını vuran “normal” ve konforlu giyim, gündelikleri yücelterek bir nevi 90'lara ışınlanmak gibi oldu. Bu durumdan jean'sel olarak payını alansa vintage görünümlü skater jean'ler ya da daha bilinen eski adıyla “mom jean”ler. Yani skinny'leri tahtından edeceği düşünülen model. Nedir bu mom jean derseniz? 90'larda giyilen yüksek belli, çoğu zaman açık renkli, boru paça denimleri hatırlayın. Hani şu Jerry Seinfeld'in üzerinden hiç çıkarmadıkları,  mümkünse vintage Levi's 501'ler tadında olanlar... Kendilerini ilk olarak, Marc Jacobs'ın Louis Vuitton için hazırladığı son tasarımları içeren 2013-14 sonbahar-kış koleksiyonunda görmüştük. Tabii 90'ların aksine onları Looney Tunes karakterlerinin süslediği gömleklerle değil, işleme ve couture detayların had safhada olduğu parçalarla kombinlemişti. Gucci, Chloe, Dolce&Gabbana, Fendi, Kenzo, MM6 Maison Martin Margiela gibi markaların 2015 ilkbahar-yaz defilelerinde yüksek belli, geniş kesim jean'lerin varyasyonlarını gördük. Fakat aslında ne olduysa sokak modasının tarihinin yazıldığı kaldırım taşlarında gerçekleşti her şey. Skinny jean'leriyle özdeşleşen Emmanuelle Alt bile bir defile çıkışında yüksek belli, dar olmayan beyaz bir jean içinde görüldü. Bu, insanlık için önemsiz görünse de moda dünyasında küçük bir şok dalgası yarattı. “Blogosfer”in kraliçesi, kalemi pek çok moda yazarından daha ilgi çekici ve gerçekçi olan Leandra Medine, mom jean'leri nasıl kombinlememiz gerektiğini belki 132 kere post'ladı. Hatta bir keresinde şöyle yazdı: “Onlar küçük siyah elbise, iddialı stiletto, skinny jean ya da Diane von Furstenberg'in anvelop elbisesi gibi hayatımızı değiştirecek bir parça değiller. Öyle olmak gibi bir dertleri olduğunu da düşünmüyorum. Mom jean'lerin gücü tam buradan geliyor; insanları etkilemek ya da estetik açıdan iyi görünmeye çabalamayacak kadar küstah ve cool'lar.”

SOKAKTA GÖRDÜK, SIRA PODYUMDA

Artık podyumun sokağı değil, sokak stilinin defileleri etkilediği bir dönemdeyiz. Koleksiyonlar değil, koleksiyonlar gösterilirken dış kapıda kimin ne giydiği daha çok konuşulur ve ciddiye alınır duruma geldi. Bu konuda hemfikirsek devam edelim. Hanneli Mustaparta, Chloe Sevigny, Jeanne Damas, Gwyneth Paltrow gibi oyuncular, blogger'lar, modeller, sokakta mom jean'leriyle fotoğraflanan isimlerden sadece bazıları. Daria Werbowy, Tilda Lindstam ve Camille Rowe gibi modellerin defile çıkışlarında çekilen fotoğraflarıysa son zamanların en çok pin'lenen sokak stili görselleri arasında. Öyle ki mom jean'lerin skinny'lerin yerini alacağı konusunda Goldman Sachs araştırmacılarının da elle tutulur kanıtları var. Araştırmalarına göre, 2015 yılında tüketicilerin mom jean'leri tercih edeceğini açıkladılar. Belki de Topshop, Asos, H&M gibi high street markaların bu pantolonlara büyük yer vermesinin sebebi budur

KAZANAN KİM OLACAK?

Klasik bir parça olarak tahtta yer kazanan skinny jean'ler, siyah elbise ya da trençkot kadar zamansız olabilir mi? Yoksa tıpkı geçmişte de yaşadığımız gibi küçük bir mutasyon geçirerek yoluna devam mı edecek? Mesela kendinizi düşünün; daracık bir skinny jean'le bacaklarınızı olduğundan daha uzun ve ince göstermek, gösterişli ayakkabılarınızın hakkını vermek mi istersiniz? Yoksa konforlu, yüksek belli mom jean'inizle cool olmanın yeni kuralını  yazmak mı? Kadınların jean'le olan davası asla bitmez. Dar paça mı, bol paça mı? Beş cepli mi, dört mü? Ya rengi? Doğru jean'i bulmanın kimi zaman doğru erkeği bulmaktan bile zor olduğu günümüzde, yıllardır süregelen skinny alışkanlığımızdan vazgeçebilecek miyiz? Yoksa zaten yeni bir silüet yaratma ihtiyacında mıyız?

Etİketler