MODADA KELEBEKLERİN DÖNÜŞÜ

Bir Y2K trendi daha günümüze taşındı!

Son bir senedir markalar ve tasarımcılar, Y2K modasını geri getirmek için büyük çaba sarf ediyorlar.

Buna Instagram ve TikTok’taki influencerlar da eklenince, 2000’li yılların başındaki trendler yeniden su yüzüne çıkıyor.

Özellikle Z neslinin vintage tutkusu ile daha da artan retro stiller arasında en popüleri 2000’li yıllar modası diyebiliriz. Birçoğumuz için 80’ler ve 90’lar yılları stilleri ’vintage’ sayılırken 20’li yaşlarına yeni giren Z nesli için 2000’lerin ‘vintage’ sayılması biraz can sıkıcı… Ama Y2K stillerinin neredeyse 20 sene önce olduğunu düşünürsek bu trendleri retro saymamızda bir sakınca görmüyoruz. 

Blumarine İlkbahar Yaz 2022 Defilesi (Getty Images)

Düşük belli jeanler, vücut zincirleri ve topuklu parmak arası terlikler ile şekillenen Y2K modasının bir ayrılmaz parçası ise kelebek motifleriydi. Özellikle kelebekli tokaların öne çıktığı 2000’li yıllarda Mariah Carey ve Paris Hilton gibi ünlülerin kelebekli bluzları da hafızamızdan silinmiyor. İlkbahar Yaz 2022 koleksiyonlarına ilham kaynağı olan bu kelebek aşkı, geçtiğimiz haftalarda Dua Lipa’nın Instagram paylaşımlarında da görülmüştü. Mariah Carey’nin 2000’li yıllar kırmızı halı stillerine gönderme yapan bu stil, Blumarine’in İlkbahar Yaz 2022 podyumunda yankılanmıştı. 2000’li yılların başındaki popüler kültür temalarından biri olan kelebek motifleri, Christina Aguilera’nın 1999 Grammy Ödülünü kabul ettiği kelebek işlemeli Versace elbisesi ile başlamıştı. Daha sonra Maria Carey’nin VH1 Divas 2000 etkinliğinde giydiği Emmanuel Ungaro kelebek şekilli üstü de bu trendin kalıcı olacağının işaretlerini vermişti. Hızla dönemin genç kızları arasında popüler hale gelen kelebek motifleri, saç tokalarında, vücut mücevherlerinde ve geçici dövmelerde baş göstermişti. Yıllar sonra tekrar 2021’de trend olan kelebekler, Dua Lipa ve Olivia Rodrigo gibi isimlerin stilini süslüyor. Kalın kemerler, düşük beller, mikro miniler ve parmak arası terlikler geri dönmüşken Y2K modası kelebekler olmadan tamamlanmış sayılmazdı! 2000’lerde ergenlik çağları stillerini süsleyen kelebek motifleri şimdilerde daha olgun ve ‘cool’ tasarımlarda hayat buluyor. Renkli boncukların, şekerlemeleri andıran takıların ve sevimli işlemelerin trend olduğu 2021’de rengarenk kelebeklerin çok da göze batacağını düşünmüyoruz! Bu kelebek trendinin ömrünün 7 gün olmadığına emin olabilirsiniz. 

Sizin için seçtiğimiz kelebek detaylı stilleri incelemek için fotogaleriye göz atabilirsiniz….