KARİYERLERİNİN BAŞINDA BEDENLERİYLE İLGİLİ KORKUNÇ YORUMLAR ALAN 15 ÜNLÜ

Ünlü kadınlara bu yorumları yapanlara söyleyecek bir çift lafımız var!

Moda ve eğlence dünyasının beden algısı ile sağlıklı bir ilişkisi olmadığı bir sır değil. Özellikle ve neredeyse sadece kadınlar üzerine yoğunlaşan vücut ve güzellik eleştirileri neredeyse her gün karşılaştığımız bir durum. “Nasılsın?” sorusundan önce “Kilo almışsın, kilo vermişsin, yüzünde bir değişiklik var,” gibi yorumlara maruz kaldığımız bir dünyada, ünlülerin yaşadıklarını tahmin etmek zor değil. İşin daha da üzücü yanı ise kadınların aldığı eleştiriler ve günlük maruz kaldıkları yorumlar o kadar fazla ki, bu artık bize çok normal geliyor. Kadınların büyük bir oranla dış görünüşleri ile konumlandırıldıkları bir dünyada, sosyal medyamız ve okuduğumuz haber başlıkları da bu yönde ilerliyor. 

Hatırlarsanız Rihanna, Taylor Swift ve Scarlett Johansson gibi ünlüler kırmızı halıda veya röportajlarda aldıkları soruları eleştirmişlerdi. Kırmızı halıda bir kadın sunucu (kadın olmasını vurgulamak durumundayız) Rihanna’ya “Buradan hangi erkekle gideceksin?” diye sormuştu. Bir başka kadın sunucu ise Taylor Swift’e “Tören çıkışı erkeklerden çok fazla ilgi göreceksin,” demişti ve Swift ise “Hiç zannetmiyorum, bu önemli değil ben eve kedilerimin yanında döneceğim,” diye cevap vermişti. Scarlett Johansson ise filmini tanıttığı bir röportajda, erkek sunucudan “Film sırasında içinize ne giyiyordunuz?” diye bir soru alınca, “Bunu erkek oyunculara da soruyor musunuz?” diye cevap vermişti. 

Johansson’un son sorusuna dikkatinizi çekmek istiyoruz: “Bunu erkeklere de soruyor musunuz?” Haber başlıklarında ünlü kadınların cilt problemleri, aldıkları kiloları, verdikleri kiloları veya selülitleri manşet olarak yer alıyor ve bu nedense herkese çok normal geliyor! Peki ya bir haber başlığında ünlü bir erkeğin selülitlerinin, çatlaklarının veya gömleğinden çıkan göbeğinin konuşulduğunu gördünüz mü? Hayır! İşte sorun da tam olarak burada başlıyor… “Hadi erkeklerin selülitlerini konuşalım!” demiyoruz ancak iki cinsiyetin de dış görünüşünün eleştirilmesine karşıyız ama en çok da kadınların…

Sosyal medyada aldıkları yorumlara kalkan geliştirmeyi başarsalar da birçok ünlü kadın oyuncu, model ve müzisyen, kariyerlerinin başlarında yapımcılar, yönetmenler ve menajerlerden ‘korkunç’ eleştiriler almışlar. Yorumları daha çok kişiselleştirebilecekleri genç yaşlarda vücutları ve güzellikleri konusunda eleştirilen birçok kadın ünlüye “Böyle görünmeye devam edersen başarılı olamazsın,” gibi cümleler kurulmuş. Negatifliğe kulaklarınızı tıkamanızı tavsiye eden bu 15 ünlü, kariyerlerinin başlarında yaşadıkları deneyimleri paylaşıyorlar.

Fotogaleride ünlülerin ‘güzellik algısı’ hikayelerini görebilirsiniz…