90. kez düzenlenecek olan Akademi Ödülleri için geri sayım bugün 24 dalda belirlenen adayların açıklanması ile başladı. Listenin en dikkat çekeni 13 adaylığı bulunan The Shape of Water filmi oldu. Guillermo Del Toro'nun Altın Küre'de 7 dalda aday olan filmi The Shape Of Water'ın Oscar'ı alıp almayacağı şimdiden merak konusu...
En çok adaylığı bulunanlar listesinin ikinci sırasında 8 dalda adaylık ile Dunkirk, üçüncü sırasında da 7 dalda adaylık ile Three Billboards Outside Ebbing, Missouri bulunuyor.
Meryl Streep ise The Post filmindeki rolü ile en iyi kadın oyuncu dalında aday olarak, 21. kez Oscar'a aday gösterildi.
Altın Küre'de en iyi yabancı film ödülünü alan Fatih Akın'ın filmi In the Fade ise Akademi Ödülleri aday listesine giremedi.
4 Mart 2018 tarihinde sahiplerini bulacak olan Akademi Ödülleri'nin sunuculuğunu Jimmy Kimmel yapacak.
İşte 2018 Oscar Adayları :
En İyi Film:
Call my By Your Name
En İyi Yönetmen
Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)
En İyi Animasyon
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent
En İyi Kısa Animasyon Filmi
Dear Basketball
Negative Space
Garden Party
Lou
Revolting Rhymes
En İyi Erkek Oyuncu
Timothee Chalamet (Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Gary Oldman (Darkest Hour)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Mary J. Blige (Mudbound)
Allison Janney (I, Tonya)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octovia Spencer (The Shape of Water)
En İyi Kadın Oyuncu
Sally Hawkins (The Shape of Water)
Frances McDormand (Three Billboards)
Outside Ebbing, (Missouri)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
William Defoe (Florida Project)
Christopher Plummer (All the Money in The World)
En İyi Görsel Efekt
Blade Runner 2049
Guardians of The Galaxy Vol. 2
Star Wars The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Kong: Skull Island
En İyi Ses Miksajı
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Shape of Water
Star Wars: Last Jedi
En İyi Ses Kurgusu
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Shape of Water
Star Wars Last Jedi
En İyi Özgün Senaryo
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Uyarlama Senaryo
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound
En İyi Özgün Şarkı
Mighty River (Mudbound)
Mystery of Love (Call Me By Your Name)
Remember Me (Coco)
Stand up for Something (Marshall)
This is Me (The Greatest Snowman)
En İyi Film Müziği
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars the Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Yabancı Dilde En İyi Film
A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
On Body and Soul
En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon)
Dekalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote / All of us
En İyi Kısa Belgesel
Edith+Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop
En İyi Belgesel Film
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men In Aleppo
Strong Island
En İyi Yapım Tasarımı
Beaty and Beast
Blade Runner
Darkest Hour
Dunkirk
Shape of Water
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı
Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder
En İyi Film Kurgusu
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Kostüm Tasarımı
Beauty and The Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul
En İyi Görüntü Yönetimi
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
Shape of Water