YAZIN ESTETİK OLUR MU?

Yaz aylarında estetik ameliyat yaptırılır mı? Cevabı yazımızda!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Temmuz 2014
YAZIN ESTETİK OLUR MU?
Estetik operasyon yaptırmak isteyen kişilerin birçoğu, yaz aylarında operasyonun gerçekleştirilmeyeceğini düşünüp havaların soğumasını bekler. Hâlbuki bilinenin aksine yaz aylarında da bazı noktalara dikkat ederek nerdeyse tüm estetik operasyonlarının yapılması mümkün. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Gündoğan, yaz aylarında yapılacak estetik operasyonlarla ilgili doğru bilinen yanlışları sıraladı. İşte, yaz aylarında da daha güzel bir görünüme kavuşmak isteyenlerin bilmesi gereken önemli ipuçları:


Yaygın kanının aksine yaz aylarında da estetik cerrahi operasyonları Plastik Cerrahlar tarafından sık olarak uygulanmaktadır. Operasyonun başarısı hangi mevsimde yapıldığına bağlı değildir. Estetik bir operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler yaz ya da kış mevsimi olsun tamamen aynıdır. Yazın tek özelliği direkt güneş ışınına maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olması ve güneşlenme/bronzlaşma isteğidir. Yüz operasyonları dahil basit önlemler ile yaz mevsiminde de bir estetik operasyon geçirip sorunsuz bir iyileşme döneminin elde edilmesi basit birkaç önlem ile mümkündür.


Yazın ya da kışın olsun, estetik bir operasyon geçirmeyi planlayan kişilerin bilmeleri gereken birkaç önemli nokta vardır:


Estetik operasyonlar sırasında geride bırakılan izlerin direkt güneş ışığından korunmaları önemlidir. İyileşmek de olan bir iz, yoğun güneş ışığına maruz kalır ise ileride daha koyu renkli halde kalması olasıdır. Hemen tüm vücut estetiği operasyonlarında izler mayo, bikini ile kapatılan lokalizasyonlarda oldukları için zaten güneşten korunurlar ve özel bir önleme ihtiyaç göstermezler. Sadece yüze yönelik estetik operasyonlar sonrasında izler her ne kadar dikkat çekmeyen yerlere gizlense de direkt güneş ışığından kaçınmak ve gölgeli ortamda ise yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak yeterli olacaktır. Özellikle çok açık tenli kişilerde güneş ışığını tamamen engelleyen (sun block) kremlerin kullanılması ve yüzün nemlendiriciler ile nemli kılınması önerilmektedir. Bu önlemler alındığında izler iyileştiğinde operasyonun zamanlamasının önemi olmamaktadır.


Güneşten korunmayı gerektiren bir başka durumda estetik bir operasyon sonrası gelişmesi muhtemel olan morluklardır. Morluklar iyileşirken güneş ışınına maruz kalırlarsa deri üzerinde lekelenme ihtimali mevcuttur. Bu durumda en sağlıklısı mevcut morlukların güneş görmemesidir. Bir morluk geliştiğinde önce açık yeşil sonra sarı renge dönüşüp en geç üç hafta sonra tamamen ortadan kalkar. Bu bağlamda yazın operasyon geçirmek de şüphesi olan kişiler için ameliyatın yaz tatili tarihinden en geç üç hafta önce yapılması yeterli olacaktır.

Meme Estetiği
Hemen tüm meme estetiği operasyonlarında (meme büyütme, dikleştirme, küçültme) geride bırakılan izler bikini hattının altında kaldığından hastalar üstsüz güneşlenmedikleri sürece güneşe çıkmalarında sakınca yoktur. Tek istisna koltuk altından girilerek yapılan meme büyütme operasyonudur. Koltuk altındaki kesinin güneş ışınından korunması yeterli olacaktır. Kesi hattında iyileşme ya da yara problemi olmadığı sürece bir meme estetiği geçiren tüm hastalar operasyondan sonra denize girebilirler. Meme büyütme sırasında vücuda bir implant konduğundan ve bu implantın enfeksiyon kapmasının ciddi sonuçları olabileceğinden bu hastaların operasyondan sonra 4 hafta havuza girmemeleri önerilmektedir.~ Vücut Estetiği


Meme estetiğine benzer şekilde vücut estetik operasyonlarında da izler bikini ve mayo hatlarının altına gizlendikleri için, izler direkt güneş ışınına maruz kalmadığı ve yara iyileşme sorunu olmadığı sürece hastaların deniz ve plaj/havuz keyfinden mahrum kalmalarına gerek yoktur. Operasyon sonrası morlukların geçene kadar güneşten kaçınılması gerekmek de ancak sabah ya da akşam saatlerinde denize girmek de bir sakınca olmamaktadır.

Burun Estetiği


Burun estetiği operasyonu ya kapalı teknik ile dışarıdan hiç iz bırakılmadan ya da açık teknik ile dudak burun arası mesafede çok küçük bir iz bırakılarak yapılmaktadır. Eğer mevcut ise bu izin güneşten korunması yeterlidir. Operasyon sonrası alçı genellikle 4. Gün alınmak da ve sonrasında uygulanan bandaj da 7. Gün alınıp burun üzerinde herhangi bir malzeme kalmamaktadır. Bu süre zarfında eğer gelişmiş ise morluk ve şişlikler de zaten çoğunlukla geçmiş olacağı için estetik burun ameliyatı sonrası 10. Günden itibaren yaz tatiline başlamak mümkündür. Günümüzde burun estetiği operasyonları tampon gerektirmeyecek şekilde özel anestezi teknikleri ve cerrahi setler ile tamamlanıp tampon kullanılmasına gerek kalmadığından, operasyon sonrası hastaların 7. Günden itibaren işlerine dönmeleri ya da yaz tatiline çıkmaları mümkün olmaktadır. Yeni burun operasyonu geçirmiş kişilerin burun derileri hassas olacağından uzun süreler güneşlenmekten kaçınmaları ve burun derisini nemlendiriciler ile korumaları önerilmektedir. Sanılanın aksine burun estetiği sonrası hastaların güneş gözlüğü takmalarında da sakınca yoktur.

Yüz Estetiği


Yazın geçirilmesi planlanan operasyonlar içinde belki de tek özellik arz edenler yüz bölgesine ait estetik müdahalelerdir. Her ne kadar yüz gençleştirme operasyonlarında (Yüz/boyun germe, gözkapağı estetiği gibi) geride bırakılan izler korunaklı ve dikkat çekmeyen bölgelerde konumlandırılsalar da güneş ışınından korunmaları ve cildin nemli tutulması önemlidir. Yüz bölgesinde iyileşme vücudun diğer bölgelerine göre çok hızlı olduğundan morlukların geçmesi daha az zaman alıp izlerin iyileşmesi de saha kolay olmaktadır. İzler direkt güneş ışığından korunduğu sürece yazın estetik yüz operasyonu geçirilmesinde sakınca yoktur.

Diğer ameliyatsız işlemler


Botoks, dolgu PRP gibi ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinin de yazın yapılmasında sakınca yoktur. Hatta botoks enjeksiyonu, genellikle yaza girmeden önce ya da yazın tercih edilen bir uygulamadır. Güneşli ortamlarda özellikle kaş çatma ve göz kenarlarını kırıştırma mimiğini azaltmak ve daha dinlenmiş ve canlı görünüm için yazın botoks sık uygulanmaktadır. Benzer şekilde özellikle yazın sıkıntı yaratabilen aşırı koltuk altı terlemesi de botoks ile önlenebilmekte ve yazın en sık yapılan ameliyatsız estetik işlemlerinden biri olmaktadır. Ameliyatsız işlemler sonrasında herhangi bir iz kalmadığı için özel bir korumaya gerek yoktur. Eğer iğne uygulama yerlerinde morarma gelişirse geçene kadar direkt güneş ışığından kaçınmak ve gün içinde yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak yeterli olacaktır.

ESRA ÖZÜBEK

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.