YAZIN ESTETİK OLUR MU?

Yaz aylarında estetik ameliyat yaptırılır mı? Cevabı yazımızda!

Estetik operasyon yaptırmak isteyen kişilerin birçoğu, yaz aylarında operasyonun gerçekleştirilmeyeceğini düşünüp havaların soğumasını bekler. Hâlbuki bilinenin aksine yaz aylarında da bazı noktalara dikkat ederek nerdeyse tüm estetik operasyonlarının yapılması mümkün. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Gündoğan, yaz aylarında yapılacak estetik operasyonlarla ilgili doğru bilinen yanlışları sıraladı. İşte, yaz aylarında da daha güzel bir görünüme kavuşmak isteyenlerin bilmesi gereken önemli ipuçları:
Yaygın kanının aksine yaz aylarında da estetik cerrahi operasyonları Plastik Cerrahlar tarafından sık olarak uygulanmaktadır. Operasyonun başarısı hangi mevsimde yapıldığına bağlı değildir. Estetik bir operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler yaz ya da kış mevsimi olsun tamamen aynıdır. Yazın tek özelliği direkt güneş ışınına maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olması ve güneşlenme/bronzlaşma isteğidir. Yüz operasyonları dahil basit önlemler ile yaz mevsiminde de bir estetik operasyon geçirip sorunsuz bir iyileşme döneminin elde edilmesi basit birkaç önlem ile mümkündür.
Yazın ya da kışın olsun, estetik bir operasyon geçirmeyi planlayan kişilerin bilmeleri gereken birkaç önemli nokta vardır:
Estetik operasyonlar sırasında geride bırakılan izlerin direkt güneş ışığından korunmaları önemlidir. İyileşmek de olan bir iz, yoğun güneş ışığına maruz kalır ise ileride daha koyu renkli halde kalması olasıdır. Hemen tüm vücut estetiği operasyonlarında izler mayo, bikini ile kapatılan lokalizasyonlarda oldukları için zaten güneşten korunurlar ve özel bir önleme ihtiyaç göstermezler. Sadece yüze yönelik estetik operasyonlar sonrasında izler her ne kadar dikkat çekmeyen yerlere gizlense de direkt güneş ışığından kaçınmak ve gölgeli ortamda ise yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak yeterli olacaktır. Özellikle çok açık tenli kişilerde güneş ışığını tamamen engelleyen (sun block) kremlerin kullanılması ve yüzün nemlendiriciler ile nemli kılınması önerilmektedir. Bu önlemler alındığında izler iyileştiğinde operasyonun zamanlamasının önemi olmamaktadır.
Güneşten korunmayı gerektiren bir başka durumda estetik bir operasyon sonrası gelişmesi muhtemel olan morluklardır. Morluklar iyileşirken güneş ışınına maruz kalırlarsa deri üzerinde lekelenme ihtimali mevcuttur. Bu durumda en sağlıklısı mevcut morlukların güneş görmemesidir. Bir morluk geliştiğinde önce açık yeşil sonra sarı renge dönüşüp en geç üç hafta sonra tamamen ortadan kalkar. Bu bağlamda yazın operasyon geçirmek de şüphesi olan kişiler için ameliyatın yaz tatili tarihinden en geç üç hafta önce yapılması yeterli olacaktır.

Meme Estetiği
Hemen tüm meme estetiği operasyonlarında (meme büyütme, dikleştirme, küçültme) geride bırakılan izler bikini hattının altında kaldığından hastalar üstsüz güneşlenmedikleri sürece güneşe çıkmalarında sakınca yoktur. Tek istisna koltuk altından girilerek yapılan meme büyütme operasyonudur. Koltuk altındaki kesinin güneş ışınından korunması yeterli olacaktır. Kesi hattında iyileşme ya da yara problemi olmadığı sürece bir meme estetiği geçiren tüm hastalar operasyondan sonra denize girebilirler. Meme büyütme sırasında vücuda bir implant konduğundan ve bu implantın enfeksiyon kapmasının ciddi sonuçları olabileceğinden bu hastaların operasyondan sonra 4 hafta havuza girmemeleri önerilmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.