Burç Uyumu

Evlilikte burç uyumu, burç uyumu hesaplama, en uyumlu burç çifti, aşkta, arkadaşlıkta en uyumlu burçlar, burç uyumu tablosu... Astrolojiyle ilgilenenlerin merak ettikleri bu sorulara Astrolog Pınar Atmaca yanıt veriyor...
İşte Burç Uyumu Analizi ve Burçların uyumları...

ASTROLOJİ VE AŞK UYUMU
Astrolojide ilişkiler ve aşk uyumu en ilgi çekici alanlardan biridir. Zira her birimiz farklı zaman ve coğrafyalarda gökyüzündeki o ana özgü sıra dışı gezegen, Güneş ve Ay dizilimleri altında doğarız ve başka biriyle karşılaştığımızda ve bir araya geldiğimizde o kişinin de göksel dizilimlerimi aramızdaki ilişkinin sırrını ve tılsımını oluşturur. Doğum haritalarımızın karşılıklı uyumunu inceleyen dala astrolojide sinastri adı verilmektedir. En doğru sinastri analizini yapabilmek için her iki kişinin doğum haritaları, doğdukları yere ve zamana göre çıkarılmış olmalıdır.

BURÇ UYUMU NEDİR?
Elbette bu analizler her zaman mümkün olmadığında en tanıdık ve bilinen bilgiler olan burçlar ilişkisel uyum için bize en doğru bilgileri verebilir. Sözgelimi bir kişi Akrep burcuysa onu en iyi tamamlayan burç karşıt burcu Boğa olabilir. Aynı şeyi Terazi-Koç, İkizler-Yay, Yengeç-Oğlak, Kova-Aslan, Başak-Balık için de söylemek mümkündür. Her ne kadar bu biraz aşırı bir genelleme olsa da bu iki kişinin burçlarının yani haritalarındaki Güneş’lerinin birbiriyle karşılıklı şekilde konuştuklarını varsayabiliriz.

BURÇ UYUMU NEYİ ANLATIYOR?
Mükemmel uyum için doğum haritalarında gezegenlerin birbirleriyle uyumu yanında bazı uyumsuzluklar da aranır. Aksi halde birbiriyle bire bir örten iki harita zaman içinde sıkıcı bir ilişkiyi beraberinde getirebilir. Zıtlıklar bu ilişkinin tuzu biberi ve ateşleyicisi olarak yer almak zorundadır.

YÜKSELEN BURÇ UYUMU NEDİR?
Yükselen burçların, Ay burcunun da karşılıklı bilindiği durumlarda bunların Güneş ile ve kendi aralarında yaptığı açılar da ilişkiyi yorumlamakta faydalı olabilir. Size sunulan aşk uyumu yorumlarını Ay burçlarınıza ve Yükselen burçlarınıza da benzer şekilde uyarlayabilirsiniz. Ay burçlarının uyumu ortak duygusal enerjinin, yükselen burçların uyumu ise fiziksel çekimi gösterebilir. Doğum haritalarınızdaki Venüs ve Mars ilişki gezegenleridir. İki kişinin haritalarındaki Venüs ilişkileri içindeki uyumu Mars ise aradaki çekim ve arzuyu gösteren enerjilerdir. Dolayısıyla Venüs ve Mars burçlarınız arasındaki uyum da sinastride yani astrolojik ilişki sanatında önemli rol oynar. Ayrıca Venüs ve Mars’ın Güneş, Ay ve diğer gezegenlerle karşılıklı uyumu da sinastri sanatında ele alınan hususlardan biridir. Bir erkeğin haritasındaki Venüs ve Ay aradığı kadınla ilgili ipuçları verecektir. Bu erkeğin haritasındaki Venüs âşık olduğu, Ay ise evleneceği kadını gösterebilir. Benzer şekilde bir kadının haritasındaki Venüs yine sevdiği ve beğendiği erkeği gösterir, Güneş yani burcu ise evleneceği ve beraber olacağı erkek hakkında bir dolu ipucu verebilir. Hele bu gezegenlerin açılarını da işin içine katarsak epeyce bir bilgiye sahip olabiliriz. Yanı sıra yine haritalarımızda yükselen burcun karşısındaki ev olan 7. Ev de ilişkimiz veya potansiyel birlikteliğimiz hakkında bir dolu bilgi verir. Sözgelimi yükselen burcumuz Oğlak ise karşısındaki burç yani 7. Evimiz (ilişki evimiz) Yengeç’tir. Dolayısıyla karşımızdaki kişide ve birlikteliğimizde Yengeç özellikleri arar ve bekleriz. 5. Evimiz ise aşka olan yaklaşımımızı gösterir. Yine yükselen burcumuz Oğlak ise 5. Evimiz Boğa’dır, dolayısıyla aşkta lüks, konfor, huzur beklentimiz yüksek olabilir. Yükselen burcumuzu bilmiyorsak burcumuza göre 7. Ve 5. Evlerimizi değerlendirmeye alabiliriz. Burcumuzu 1 kabul ederek burçların genel sıralamasıyla 5. ve 7. Burçları bulabiliriz. Örneğin Terazi burcuysak 5. Burç Kova, 7. Burç Koç’tur. Dolayısıyla Kova’lara âşık olup birliktelik için Koç tercih edebilir bir Terazi. Benzer şekilde Kova tipi marjinal, sıra dışı bir aşk yaklaşımına sahip olup ciddi ilişkisinde mücadeleci nitelikler arayabilir.
Karşılıklı doğum haritalarımızı tam olarak bilemesek de Güneş’lerimizden yola çıkarak sevdiğimizle, arkadaşlarımızla, aile bireylerimiz ve çocuklarımızla aramızdaki ilişkinin şifrelerini yakalayabiliriz. Bunun için bir başka ipucu da doğmadan önce gerçekleşen Güneş tutulmasına bakmamız olabilir. Bu Güneş tutulmasının gerçekleştiği burç da üzerimizde tıpkı yaşadığımız andaki tutulmalarda gördüğümüz etkilere benzer etkiler taşıyabilir. Güneş tutulmaları Kuzey ve Güney yönlü gerçekleşirken Kuzey yönlü tutulmalar altında doğanlar biraz daha avantajlı ve rahat, Güney yönlü tutulmalar altında doğanlar biraz daha iniş-çıkışlı ve zorlu bir dünyaya göz açmış olabilir. Dolayısıyla bir Kuzey ve Güney’in yan yana gelmesi daha tamamlayıcı ve dengeli bir ilişkiyi beraberinde getirebilir. İki Kuzey fazlasıyla rehaveti olan bir ilişkiye, iki Güney yorucu bir ilişkiye neden olabilir. Bu tutulmaların burçları birbiriyle uyumluysa bu beraberliğin dengeli bir manevi ilişkiyi taşıyabileceğini söyleyebiliriz. Zaman zaman doğum haritalarında yakalanmayan uyum bu Güneş tutulmaları haritalarında yakalanabilir.

HANGİ BURÇLAR BİRBİRLERİYLE UYUMLU?
Elementler ve burçların temel nitelikleri de aşk uyumunda kilit rol oynayabilir. Yine özellikle doğru sinastriye varılabilecek doğum haritaları çıkartılamıyorsa bu daha da önemli hale gelecektir. Hava grubu burçlar kendi aralarında, toprak, ateş ve su grubu burçlar kendi aralarında güzel bir uyuma sahiptir. Terazi-İkizler-Kova (Hava üçlüsü), Başak-Boğa-Oğlak (Toprak üçlüsü), Yay-Aslan-Koç (Ateş üçlüsü), Balık-Yengeç-Akrep (Su Üçlüsü) kendi içinde oldukça uyumlu gruplardır. Bunun yanında toprak burçları su burçlarıyla, hava burçları ateş burçlarıyla güzel bir uyumu yakalayabilir. Burçların sabit, öncü ve değişken nitelikleri de benzer şekilde değerlendirmeye alınabilir. Elementlerin aksine iki sabit, öncü veya değişkenin birlikteliği zorlayıcı olabilirken bir sabit burçla kendi elementinden uyumlu bir değişken burç çok daha fazla uyumu olan bir ilişkiyi vaat edebilir.

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.