Burçlar

ASTROLOJİ VE GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Akrep, Yengeç, Terazi ya da Balık... Hangi burç olursanız olun her gün gazetede, dergide veya sosyal medyada bakmadan geçemediğimiz bir konu var: Günlük burç yorumları.. Böylesine merakla okuduğumuz ve takip ettiğimiz yorumlar ne anlama geldiğini, günlük burç yorumlarının nasıl oluşturulduğunu merak edenler burç yorumlarını okumadan önce bu yazı ile bilgi sahibi olabilir. Önce astrolojinin ne olduğundan, nasıl ortaya çıktığından, Zodyağın 12 burcunun özelliklerinden ve burçların element sınıflarından bahsederek konuya başlayalım. Yıldız anlamına gelen “astro” ve bilgi anlamına gelen “logos” kelimelerinden türeyen astroloji, kısaca Güneş, Ay, gezegen ve yıldızların konumlarının yeryüzündeki olaylarla ilişkilendirilmesidir. Astroloji, geçmişi yazılı tarihin çok öncesine dayanan bir kültür birikimi ve gökyüzü dili olarak tanımlanabilir.


İlk çağlardan bu yana insanlar yeryüzünde karşılaştığı pek çok sorunun cevabı için gökyüzüne bakmıştır. Işığın çok az olduğu karanlık zamanlardan bu yana, gökyüzünü aydınlatan ay ve yıldızlar pek çokları için yol gösterici olmuştur. Güneş, astrolojik haritaların en önemli göstergesidir. Dönemin ışığını, enerjisini ve motivasyon şeklini gösterir. Güneş ile birlikte Ay ve diğer tüm gezegenler kendi etraflarında ve Güneş’in etraflarında döner ve tüm astrolojik göstergeler bu hareketlere göre değerlendirilir.

Zodyak, başka deyişle burçlar kuşağı;   Koç burcu, Boğa burcu, İkizler burcu, Yengeç burcu, Aslan burcu, Başak burcu, Terazi burcu, Akrep burcu, Yay burcu, Oğlak burcu, Kova burcu ve Balık burcu  olmak üzere 12 burçtan oluşur. İlk 6 burç biraz daha bireysel ve kendine dönükken, diğer 6 burç ise daha toplumsal, evrensel burçlar olarak bilinir. Zodyağın ilk burcu Koç burcu en katıksız, saf, doğal ve son burcu Balık burcu ise ardındaki 11 burcun tüm özelliklerini üstüne almış ve dolu olarak bilinir.

Astroloji, Zodyağın 12 burcunu, Öncü, Sabit, Değişken olarak 3 nitelik grubuna ayrılır.  Koç Burcu ,  Terazi Burcu ,  Oğlak Burcu  ve  Yengeç Burcu  öncü niteliktedir. Bu burçlar lider, ne istediğini bilen, yolundan döndürülemeyen özellikler taşır.  Boğa Burcu ,  Akrep Burcu ,  Aslan Burcu  ve  Kova Burcu  sabit niteliktedir. Bu burçlar, kolay kolay fikir, yer, ortam, eş, arkadaş değiştirmez. İkizler Burcu, Yay Burcu, Başak Burcu ve Balık Burcu ise değişken niteliktedir. Uyum kabiliyetleri yüksektir, her türlü değişime açıktır ve kolay adapte olurlar.

BURÇLAR 4 AYRI ELEMENT SINIFINDA DEĞERLENDİRİLİR

Burçlar, 4 ayrı element sınıfında değerlendirilir. Koç, Aslan ve Yay burcu “Ateş” elementinden burçlardır. Ateş; ataklık, cesaret, dinamizm ve güçle ilişkilidir. Boğa, Başak ve Oğlak burcu “Toprak” elementindendir. Toprak; sağlamlık, dayanıklılık, uzun ömür ve sabırla ilişkilendirilir. İkizler, Terazi ve Kova burcu “Hava” elementinden burçlardır. Hava; akıl, zekâ, beceri, kıvraklık ve hareket getirir. Yengeç, Akrep ve Balık burcu “Su” elementindendir. Su; duygusallık, derinlik, hassasiyet, sezgi getirir.

Burçların özellikleri de bu 4 sınıfa göre değerlendirilir. Burcunuzun özelliklerini ayrıca merak ediyorsanız;  “burç özellikleri”  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Astroloji, gökyüzü görünümleriyle yaşanan anın genel şartlarına ışık tutar ve esaslarını “gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde o vardır” felsefi görüşünden alır. Astroloji gerek bireysel psikoloji anlamında gerekse de toplumsal ilişkiler, meslek ve kariyer açısından önemli bir destek aracı olarak görülmektedir.

Günlük burç yorumları ise astrologların gezegenlerin günlük hareketlerini inceleyip bu hareketlerin burçlara etkilerini yorumlamasıdır. Günlük haritalarda yükselen burç yaklaşık iki saatlik zaman diliminin genel havasını gösterir. Bu burç içinde yer alan gezegenlerin nitelikleri ve özellikle de bu gezegenlerin iyicil, kötücül yönleri belirleyicidir.

Zodyağın (burçlar kuşağı) 12 burcu için gezegen hareketleri incelenip oluşturulan günlük burç yorumları “Elle Astroloji” sayfasında sizleri bekliyor. Astrolog Pınar Atmaca’nın her gün burçlara özel olarak hazırlayıp yorumladığı günlük burç yorumlarını astroloji sayfasından okuyabilirsiniz.
 

HAFTALIK BURÇ YORUMLARI

Haftalık burç yorumları yeni haftaya başlarken en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Yeni hafta yeni kararlar demek. Siz de değişimlere merhaba demeye hazır mısınız?

Bu hafta içerisinde sizi bekleyen fırsatlar, yeni başlangıçlar, atacağımız cesur adımlar, karşılaşabileceğiniz olumlu ya da olumsuz olaylar karşısında yapmanız gerekenleri Astrolog Pınar Atmaca sizin için yazdı.

Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burcunu bu hafta neler bekliyor?
Burcunuzun nasıl bir hafta geçirebileceğini merak ediyorsanız Elle haftalık burç sayfamızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

AYLIK BURÇ YORUMLARI

Gezegenlerin hareketleri ve enerjileri burçları direkt etkiliyor. Astrologlar bu hareketleri yorumlayarak burçlar üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.

Aylık burç yorumlarına bakıldığında kimi burçlar eğlence, zevk ve hobilere odaklanırken, kimisi daha kişisel veya kapsamlı projelere odaklanıyor.

Peki bu ay hangi burçta ne gibi değişimler olacak? Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını bu ay neler bekliyor?

Astrolog Pınar Atmaca’nın her ay burçlara özel olarak hazırlayıp yorumladığı aylık burç yorumlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.