Doğum Haritası

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Çıkarılır? Ne Anlama Gelir?

Doğum haritası Güneş, Ay ve gezegenlerin gün ay ve saat bazında konumlarının listelendiği gök günlüklerine göre ve coğrafi konumlar dikkate alınarak hesaplanır ve çıkarılır. Geçmişte elle yapılan bu hesaplamalar artık yazılımlar yoluyla yapılmaktadır. Yıldız anlamına gelen “astro” ve bilgi anlamına gelen “logos” kelimelerinden oluşan astrolojide bu haritalar yorumlanır.


Güneş, Ay, Mars, Venüs, Merkür, Satürn, Jüpiter Burcunuz hakkında her şey burada!

1 İsterseniz burcunuzun bulunduğu gezegeni seçin.

2 İsterseniz Ay Burcu yorumunuz için burcunuzu seçin.
DOĞUM HARİTASI NEDİR?
Doğduğumuz anda ve coğrafyada, gökyüzündeki Güneş, Ay ve gezegenlerin konumları her kişinin kendine özgü ve özel astrolojik doğum haritasını başka deyişle yıldız haritasını oluşturuyor. Peki doğum haritası nedir? Doğduğumuz anda ve coğrafyada, gökyüzündeki Güneş, Ay ve gezegenlerin konumları her kişinin kendine özgü ve özel astrolojik doğum haritasını başka deyişle yıldız haritasını oluşturuyor. Her şeyin başı insanın kendini tanıması. Hangi zaman diliminde, hangi koşullara, ne şekilde doğduğumuz tüm geleceğimizi belirleyebiliyor. Her kişinin doğum haritası (yıldız haritası) kendine özel. Zira doğum tarihi, saati ve yerine göre çıkarılan her harita bir diğerinden farklı bir görünüm sergiliyor. Matematiksel ve astronomik hesaplamalarla çıkartılan astrolojik doğum haritaları Güneş, Ay ve gezegen konumlarının yanı sıra bunların birbirleriyle olan ilişkilerini, başka deyişle aralarındaki açıları da tespit ediyor. Ayrıca doğum anında Ay’ın Güneş ile olan ilişkisi, doğmadan önce yaşanan yeni ay ve dolunaylar, Güneş tutulmaları astrolojik doğum haritalarının yorumunda önemli yere sahip.

DOĞUM HARİTASI NASIL ÇIKARILIR?
Doğum haritanızı çıkarmak için burayı tıklayın.

ZODYAK - BURÇLAR KUŞAĞI
Zodyak, başka deyişle burçlar kuşağı, 12 burçtan oluşuyor ve bir doğum haritası da yükselen burçtan başlayarak 12 alana astrolojik deyişle eve ayrılıyor. Dolayısıyla her evin bir burcu var. Özet olarak, 1. Ev yani yükselen burç görünüm ve çevresel şartları, 2. Ev maddi konuları, 3. Ev yakın çevre, kardeş, komşu ilişkileri ve ilköğrenimi, 4. Ev aile konularını, 5. Ev aşk ve tutkuları, 6. Ev sağlık ve günlük rutini, 7. Ev ilişkileri, 8. Ev ortak maddiyat ve paylaşımları, 9. Ev dünya görüşü, felsefe ve inanç konularını, 10. Ev kariyer ve hedefleri, 11. Ev sosyal çevre ve vizyonu, 12. Ev ruhsal ve spiritüel yönleri anlatıyor.Her evin burcunun yöneticisi olan gezegenin konumu ve açıları bu anlatımda ayrı bir öneme sahip.

Sözgelimi 2. Ev Başak burcu ise, bu burcun yöneticisi Merkür'ün haritadaki konumu, durumu ve açıları yorumlanıyor. Ayrıca bu evlere düşen gezegenler de konumları, durumları ve açıları itibarı ile yorumlanmakta. Güneş, Ay ve gezegenlerin 12 burca ne şekilde dağıldığı, burçların niteliği ve elementleri ve bu nitelik ve elementlerin dengesi detaylı şekilde yorumlanıyor.Güneş, Ay ve kişisel gezegenler olarak anılan Merkür, Venüs ve Mars daha özel ve bireye özgü durumlar hakkında bilgiler verirken, sosyal gezegenler olarak bilinen Jüpiter ve Satürn sosyal yaşam ve iş yaşamı hakkında öngörüler sunmakta. Jenerasyon gezegenleri Neptün, Uranüs ve Plüton ise daha genel, evrensel ve kapsayıcı konulara değinmekte.

DOĞUM HARİTASI BİZE NE ANLATIYOR?
Doğum haritası kişinin duruşu, görünümü başta olmak üzere hayatı, potansiyeli, imkanları hakkında pek çok bilgi veriyor. Bu haritalar temel alınarak kullanılan astrolojik tekniklerle geleceğe yönelik öngörümler yapılabiliyor. Bu öngörüler özellikle belirli tarihlerin önceden seçilmesinde, belirlenmesinde kılavuz olabiliyor. Belirli dönemlerde ve zamanlarda beklenen astrolojik görünümler ve etkileri önceden hazırlıklı veya planlı olunmasını sağlayabiliyor. Hedef, strateji belirlemek, bir yol haritası çizebilmek astroloji haritaları sayesinde çok daha kolay olabiliyor. Çocuklar için çıkarılan doğum haritaları, onların güçlü zayıf noktalarına ve potansiyellerine göre geleceklerinin şekillendirilmesine yardımcı olabiliyor. İlişki haritaları doğru eş, ortak, arkadaş seçiminde yol gösterici olabiliyor veya mevcut ilişkinizin durumu veya gidişatı hakkında yol gösterebiliyor.

HARİTA DAĞILIMI
Daire şeklinde oluşturulan doğum haritasında ışık (Güneş, Ay) ve gezegenlerin belirli alanlarda toplanmış olması da yorumlanabilir. Buna göre haritanın sol tarafında bir yoğunlaşma varsa bu durum kişinin sübjektif, olayları kendine göre yorumlayan bir yapısı olduğunu gösterebilir. Sağ taraftaki yoğunlaşma ilişkilerin kişinin yaşamında etkili olduğunu ve kişinin kendi başına karar alıp harekete geçmekten ziyade karşısındakine göre konum aldığını gösterebilir. Eğer haritanın alt kısmında bir yoğunlaşma varsa bu durum kişinin iç dünyasının çok zengin olduğuna ve içe dönük olabileceğine işaret eder. Haritanın üst kısmındaki yoğunlaşma ise oldukça dışa dönük ve sosyal bir görünüme işaret eder.

ELEMENTLER
Işık ve gezegenlerin bulunduğu burçların elementleri haritanın element dengesini oluşturur. Koç, Aslan, Yay ateş elementinden burçlar, Boğa, Başak, Oğlak toprak elementinden burçlar, İkizler, Terazi, Kova hava elementinden burçlar ve Yengeç, Akrep, Balık su elementinden burçlardır. Işık ve gezegenlerin hangi elementlerden burçlarda olduğu belli bir katsayı verilerek toplanır. Güneş, Ay ve Yükselen’in bulunduğu burçların ilgili elementlerine 3’er puan, Merkür, Venüs ve Mars’ın bulunduğu burçların ilgili elementlerine 2’şer puan ve Satürn ve Jüpiter’in bulunduğu burçların ilgili elementlerine 1’er puan verilip toplanır. Buna göre haritası hesaplanır. Bir haritada herhangi bir elementin bulunmaması ya da çok az olması sorun çıkarabilir. Kişinin o elementi gerek kişi gerek ortam olarak katması yaşamına denge getirebilir. Haritada hiç toprak elementi yoksa toprağa yakın yaşaması iyi gelebilir, hava yoksa açık hava aktiviteleri, su yoksa yüzmek, banyo yapmak, ateş yoksa sıcak yerlerde bulunmak iyi gelebilir. Eksik elementinden burçlara kişi doğal olarak çekilebilir. Sözgelimi haritada hiç su elementi yoksa su burçları olan Yengeç, Akrep ve Balık’ı yaşamına katar ve katması da dengenin sağlanması açısından oldukça iyidir. Haritalarında hava ağırlığı olan kişilerin zekâ ve entelektüel kapasitesi, su ağırlığı olanların duygu ve empati gücü, toprak olanların ayaklarının yere basma durumu ve sağlamcılığı, ateş olanların enerjisi oldukça yüksektir.

NİTELİKLER
Doğum haritasında burçların nitelikleri de değerlendirilir. Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak öncü nitelikte burçlar, Boğa, Aslan, Akrep, Kova sabit nitelikte burçlar, İkizler, Başak, Yay, Balık değişken nitelikte burçlardır. Dolayısıyla bir kişinin burcu, yükseleni ve Ay burcu öncü ağırlıktaysa bu kişi sözü kimseye bırakmayabilir. Sabit nitelikteyse hareket etmesi, konum ve pozisyon değiştirmesi oldukça zor olabilir. Değişken nitelikteyse uyum ve adaptasyon kabiliyeti oldukça yüksek olabilir.

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.