2023'TE KARŞIMIZA ÇIKACAK 10 CİLT BAKIM TRENDİ

Bu yıl cilt bakımı dünyasındaki neler popüler olacak?

Buse Saray BUSE SARAY 26 Nisan 2023
2023'TE KARŞIMIZA ÇIKACAK 10 CİLT BAKIM TRENDİ

2023'te cilt bakımı rutininizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Doğru yere geldiniz. Gelin bu yıl hangi cilt bakımı trendlerinin karşımıza çıkacağını inceleyelim.2023'te cilt bakımına bakışımızda büyük bir değişim bekliyoruz; daha çok işlevi olan, daha uzun süre etkili olan ve bizi daha sağlıklı hissettiren ürün ve tedaviler tercih edilecek. Güçlendirici bileşenlerden holistik sağlığa kadar, bilmeniz gereken cilt bakımı trendleri burada…


2023 Cilt Bakım Trendleri

★ Çok amaçlı ürünler

Doğu tıbbı

Blue Tansy

Cilt bariyeri sağlığı

Peptitler

Cilt güçlendiriciler

Enjekte edilebilir ürünler

★ Cilt minimalizmi

★ Cilt bakımı & makyaj karışımları

★ Vücut bakımı


1
Çok amaçlı ürünler


Bu yıl, insanlar banyo raflarında daha az yer kaplayan ve sıradanın ötesine geçen ürünler arayışında olacak. Pandemi döneminde, birçok cilt bakım ürünü, tüketicilerin maskne gibi cilt sorunlarını iyileştirmek için çok özel hale geldi veya düşük nemli ortamlarda evde kalmanın neden olduğu kuru ciltlere yönelik olarak çok hedefli hale dönüştü.

Yaşam daha da yoğunlaştıkça, daha az zaman alan ancak cildi iyileştirme ve koruma konusunda en az o kadar etkili çok amaçlı ürünlere ilgi arttı. Bu eğilim, daha fazla insanın basit ancak etkili bir cilt bakım rutinine yönelmesiyle 2023 yılında da kadar devam edecek.


2
Doğu tıbbı


2022'de sağlıklı yaşamın popülerliği artarken, bu trendin 2023’te de daha küresel bir bakış açısıyla devam edeceğini göreceğiz. Daha fazla insanın bütüncül bir yaklaşım benimsemesiyle birlikte, geleneksel Çin tıbbına ve antik uygulamalara olan ilgisi arttı ve birçok insan cilt problemlerini tedavi etmek için bitki özlerine başvuruyor.

Bu bileşenler sadece dış düzeyde çalışmakla kalmaz, aynı zamanda hücresel düzeyde de cildi tedavi etmeyi amaçlar, stresi azaltmaya ve zihni sakinleştirmeye yardımcı olur. Yeşil çay, cildi beslemek için şu anda trend olan içeriklere harika bir örnektir. İnflamasyonu azaltan doğal bileşikler olan polifenoller içerir ve hücre hasarını önleyen doğal antioksidanlar olan EGCG'yi içerir. Yeşil çay, kırışıklık karşıtı bir formül için son derece faydalı bir bileşen oluşturur.


3
Blue Tansy


2023'teki radarınızda olması gereken yeni bir cilt bakımı terimi “Blue Tansy”. Aynı adı taşıyan nadir bir Fas çiçeğinden elde edilen bu içerik, takip etmeniz gereken bir süper kahraman. Bu uçucu yağ, anti-enflamatuar ve sakinleştirici özelliklere sahiptir ve hatta radyasyon tedavilerinden sonra cilt yanıkları ve tahriş yaşayan hastaların tedavisinde onkologlar tarafından kullanılmıştır.

Akneye eğilimli, hassas ciltler için mükemmel olan bu içerik, tıkanmış cildi temizlemeye, tahrişi yatıştırmaya ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, cildin doğal bariyerini onarmaya yardımcı olan, çevresel kirleticilerden ve UV ışınlarından kaynaklanan hasarı azaltan cilt iyileştirici etkilere sahiptir.


4
Cilt bariyer sağlığı


Sağlıklı bir cilde sahip olmanın yeni yollarını arayacağız ve bununla cilt bariyerimizle başlayacağız. Cilt bariyerinizin sağlığı, cildinizin ne kadar sağlıklı göründüğünü belirleyen ana bileşendir. Sağlıklı bir nem bariyeri, cildinizi nemli, pürüzsüz ve esnek tutarak, suyu daha iyi tutar. Ayrıca, cildinizi kirlilik gibi çevresel faktörlere karşı savunmanıza yardımcı olur ve hassasiyete ve tahrişe daha az yatkın olur.

2023 için doğal, iyileştirici içerikler ve nemlendirici formüllü makyajlar, tüketicilerin cilt sağlığına öncelik vermeleriyle öne çıkacak. Güneş hasarının yaşlanma etkilerine karşı koruma sağlamak için fondöten yerine renkli güneş kremleri tercih edin ve derinlemesine nemlendirici yüz serumları ve yağlarıyla makyaj uygulamak için beslenmiş bir taban oluşturun. Cildin doğal nem bariyerini koruyarak, sivilce, kuru cilt koşulları ve yaşlanma etkileri olasılığını azaltarak; sağlıklı, dolgun ve nemli bir cilt yaratmaya yardımcı oluruz.


5
Peptidler


2023'te büyük bir çıkış yapması beklenen bir diğer içerik ise peptidler. Hailey Bieber gibi ünlüler tarafından sevilen peptidler, 2023'te hak ettiği konumu alacak olan bir cilt bakımı içeriği olacak. Hasarlı cildi güçlendirmek ve yeniden oluşturmak için seçilen peptidler, amino asit zincirlerinden oluşur ve kolajen oluşumu ve yara iyileşmesi gibi işlevleri gerçekleştirmek için cilde sinyal gönderirler. Bu, ince çizgileri, matlığı, kızarıklığı ve renk bozukluklarını düzeltmeleri nedeniyle çok yönlü bir cilt bakımı içeriği olmalarını sağlar.


6
Cilt güçlendiriciler

2023'te cildimizden daha fazlasını isteyeceğiz ve birçoğumuz bunun için bir sorunun kaynağına doğru gideceğiz. Deri güçlendirici enjekte edilebilir tedaviler, derin nem sağlamak için tasarlanmıştır. Deri boostörleri, kolajen uyarabilir, cildi geliştirebilir ve ince çizgileri düzeltebilir. Bu, derinlemesine nemlendirici bir hyaluronik asit enjekte edilebilir (enjekte edilebilir nemlendirici) anlamına gelir. Bunlar, harika bir cilt nemlendirmesi ve ışıltılı, parlak bir cilt anlamına gelir. Bazıları ise sadece ince kırışıklıkları ve kırışıklıkları tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda karanlık halkaları aydınlatmaya da yardımcı olacaktır.


7
Enjeksiyonlar


Ve genel olarak, enjeksiyonlara daha büyük bir geçiş bekliyoruz. Bugünlerde kolajen uyarıcı dermal dolgular büyük bir talep görüyor. Bazı dolgular, hacim kaybının yanı sıra kolajen uyarımı yoluyla cilt kalitesini de artırmak için tasarlanmıştır. Bu, yaşa bağlı hacim kaybını tedavi etmenin yanı sıra, hastaların cilt kalitesi ve dokusu gibi konularda da faydalanmalarını sağlar. Sonuç olarak, hastaların her yönüyle gençleşmeleri sağlanır ve sonuçlar hemen alınır.


8
Cilt minimalizmi


Bu trend, çoklu kullanımlı ürünlere olan yeni takıntımızla el ele gidiyor. 2023'te rutinimize nasıl yaklaştığımızda bir değişiklik göreceğiz. Mümkün olduğunca cilt bakımımızı ve makyaj uygulamamızı en aza indireceğiz, gereksiz ürünlerden kaçınacak ve en etkili sonucu en az sayıda ürünle elde etmeye çalışacağız. Kalite, miktarın önünde olacak (çok işlevli ve zengin ürünler kullanarak).


9
Cilt bakımı ve makyaj bir arada


Cilt bakımı ve makyaj rutinlerimiz arasındaki sınırları bulanıklaştırmaya, zaman kazanmaya ve ürünlerimizi aşırı katmanlamaktan kaçınmaya çalışacağız. Cilt bakımı içeren makyaj ürünleri büyük ilgi görecek. Odak her zaman cilt bakımında olacak, makyaj yaparken bile cildin kalitesini iyileştirmeye çal��şacağız. Makyajda SPF içeren ürünler ve dudak parlatıcısı yerine dudak yağları gibi şeyleri zaten görüyoruz, ancak 2023'te bu daha da odak noktası haline gelecek.


10
Vücut bakımı


Cildimiz kadar vücudumuza da dikkat etmemiz gerektiği, cilt bakımı profesyonelleri tarafından bize defalarca söylense de günlük rutinlerimizde hala gözden kaçırdığımız bir aşama. Bu yıl, vücut bakımı yeni cilt bakımı olacak. 2023, bize kendimize tam anlamıyla odaklanmak için bir fırsat sunacak; bu da vücut bakımına ilgiye artışa yol açacak. Cilt bakımı ve vücut bakımını bir araya getiren ürünler zaten artıyor, ancak bu yıl trend daha da büyük olacak.
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.