CİLT BAKIMINDA GLİKOLİK ASİT ETKİSİ

Glikolik asit hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Cilt tonunu aydınlatması ve cilt dokusunu geliştirmesi ile bilinen glikolik asit aynı zamanda ince çizgi ve kırışıklık, akne ve siyah noktaları azaltıyor. Cilt bakım rutinlerinde daha da popüler hale gelen glikolik asidi güzellik ritüellerinize eklemeden önce bilmeniz gereken şeyler var. Ne kadar mucizevi olsa da glikolik asit içerikli ürünlerin doğru oranlarda kullanılması gerekiyor. Bu süper içeriğin etkisini terse çevirmemek için aşağıda glikolik asit hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyebilirsiniz…

GLİKOLİK ASİT NEDİR?

Alfa hidroksit asitleri (AHA) olarak bilinen bir kimyasal eksfoliant olan glikolik asidin bulunduğu asit ailesini daha önce duyduğunuza eminiz. Birçok cilt bakım ürününde bulunan AHA asitleri ailesinde glikolik aside ek olarak laktik, sitrik ve mandelik asitler de var. 

GLİKOLİK ASİT NE İÇİN KULLANILIYOR?

Cildinizin dış yüzeyindeki ölü hücreleri tutan yapışkan maddeyi gevşeterek bir eksfoliyatör görevi gören glikolik asit, cilt yüzeyinin altındaki genç ve daha taze hücrelerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Eksfoliyasyon cilt bakım ritüellerinin önemli bir parçası olarak görülürken, glikolik asit, donuk ve kuru cilt tabakasını gidererek daha taze ve genç bir görünüm kazandırıyor. Cildin dış tabakasına yapılan eksfoliyasyon sadece cilt dokusunun daha iyi görünmesini sağlamakla kalmıyor ve aynı zamanda serum ve nemlendiricilerin daha iyi emilmesine izin veriyor. 

Tüm AHA asitleri arasında en küçük boyutlu moleküllere sahip olan glikolik asit, cilde kolayca nüfuz edebiliyor. Bu nedenle hücresel dönüşümü iyileştirmenin oldukça etkili bir yolu olan glikolik asit, epidermisin altındaki ‘dermis’ adlı cilt tabakasında fibroblast hücreleri tarafından kolajenin salgılandığı bölgeye kolayca nüfuz edebiliyor ve kolajen üretimini destekliyor. 

GLİKOLİK ASİT TÜM CİLTLERDE KULLANILABİLİR Mİ?

Normal, karma ve yağlı ciltlerde rahatça kullanılabilen glikolik asit hassas ciltlerde tahriş riski taşıyor. Tıpkı retinolde olduğu gibi hassas bir cilt yapınız varsa ve glikolik asidi ilk defa kullanacaksanız, cildinizde küçük bir noktada test yapıp etkilerini görebilirsiniz. Eğer cildinizde tahrişe rastlamadıysanız, glikolik asit oranını yavaş yavaş artırarak cildinizin toleransına göre bu içeriği cilt bakım ritüellerinize dahil edebilirsiniz. 

Cilt yapınızın yanı sıra mevsim değişimleri de glikolik asidin etkilerini değiştirebiliyor. Cildinizin üst tabakasını temizlediği için yaz aylarında ve güneşli günlerde glikolik asidi güneş kremi ile birlikte kullanmanız tavsiye ediliyor. 

GLİKOLİK ASİDİ NASIL KULLANMALIYIZ?

Glikolik aside yeniyseniz bu içeriği bir temizleyici bakım ürününde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Cildinizde uzun süre kalmayan ve hızla yıkanabilen glikolik asit içerikli temizleyiciler, hassas bir cilt yapısına da daha uygun. Bir temizleyici ile glikolik asidin cildinize olan etkisini test ettikten sonra tonik, serum ve nemlendirici ürünlerine geçiş yapabilirsiniz. Bu şekilde de ürünlerin glikolik asit oranlarını %8 ve %15 olarak seçebilirsiniz. 

Temizleyiciler ve tonikler günlük kullanılabilirken, glikolik asit oranı fazla oran ürünleri haftada iki kez kullanabilirsiniz. Yüksek konsantrasyonda glikolik asit içerikli ürünler daha hızlı etki gösterse de bu tarz ürünler kontrollü kullanılmalı. Ciltte tahriş riskinden kaçınmak için glikolik asidi küçük oranlarda kullanıp cildinizin tepkisine göre artırabilirsinzi. 

GLİKOLİK ASİT İLE BİRLİKTE KULLANILMAMASI GEREKEN İÇERİKLER VAR MI?

Glikolik asidi AHA ve BHA asitleri ile kullanabilirsiniz, buna gözenekleri temizleyen salisilik asit de dahil. Ancak glikolik asit içerikli ürünler kullanırken, kaçınmanız gereken içerikler de var. Ciltte kuruluğa sebep olduğu için retinoidler ve glikolik asidi bir arada kullanmamanız öneriliyor. Eğer bu iki içeriği aynı anda kullanmak istiyorsanız, yine küçük oranlarda uygulayıp cildinizin tepkisine bakarak kullanımınızı artırabilirsiniz. 

GLİKOLİK ASİT CİLDE ZARAR VERİYOR MU?

Nazik bir eksfoliyant olmasına rağmen, aktif içeriklerin çoğu gibi glikolik asidi aşırı dozlarda kullanmak cilt bariyerlerinize zarar verebiliyor. Özellikle kış aylarında, cilt bariyerleriniz daha hassas olduğu zamanlarda, glikolik asidin aşırı kullanımından uzak durmanız tavsiye ediliyor. Aynı şekilde kuruluk, dökülme, kızarıklık ve tahriş gibi cilt şikayetleriniz varsa glikolik asidi minimum oranlarda kullanmanız öneriliyor. Ancak glikolik asidin etkisini de cildinizi nemlendirerek kolayca giderebilirsiniz. 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz glikolik asit içerikli ürünleri inceleyebilirsiniz…