KUSURLARI TEK DOKUNUŞLA KAPATIN

Bir dokunuşla göz altınızı canlandırır, kusurları anında gizler. Concealer'a makyajın sihirli oyuncusu diyebiliriz. Onu her yönüyle tanımak için ipuçları...

Makyaj yapmak oldukça popüler bir aktivitedir ve dikkat gerektirir. Makyaj, birçok farklı malzemenin birleşmesi ve uygulanması ile oluşur. Makyajın yüzünüzde şık ve dengeli durması için kullandığınız malzemeleri sıralı bir şekilde uygulamalısınız. Bazı günler, diğerlerine nazaran daha çok yorulursunuz ve bu durum yüzünüze de yansır. Ya da herhangi bir sebepten yüzünüzde istemediğiniz leke ve gölgeler oluşabilir. Böyle zamanlarda makyajınızı yaparken bu noktalara dikkat etmeniz daha sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir.

Concealer nedir?

İngilizce kökenli bir kelime olan concealer, kapatıcı anlamına gelir. Ürünün sağladığı özellik de bu kapatma amacına hizmet ettiği için bu ismi alır. Concealer yüzünüzdeki koyu renk halkaları, lekeleri, gözenekleri ve cildinizde görünen diğer ufak lekeleri kapatmak ya da yüzünüzle rengini dengelemek için kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Herhangi bir cilt lekeniz olmasa dahi, yorgun bir zamanınızda yüzünüzü canlandırmak için de concealar kullanabilirsiniz. Concealer tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kendi cilt yapınız ve kullanma amacınıza uygun olan ürünü tercih etmektir. Örneğin; sivilce ya da gözaltı morluklarını kapatmak istiyorsanız ten renginizden birkaç ton açık concealer seçmek, istediğiniz kapatıcılık seviyesini verebilir. Herhangi bir sebepten yüzünüzde oluşan renk eşitsizliğini kapatmak istiyorsanız sarı ya da yeşil renkteki kapatıcıları tercih edebilirsiniz. 

 Concealer nasıl uygulanır?

Concealer, yüzün farklı bölgerinde farklı sorunlar için kullanılabilir. Kapatıcınızdan en yüksek verimi almak için bu ipuçlarına dikkat edin: 

  •   Gözaltı morluklarını kapatmak için concealer kullanımı: 

Kapatıcı uygularken nemli bir süngerden ya da concealer fırçasından yardım alabilirsiniz. Dilerseniz, parmak uçlarınızla da yayma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Göz pınarından başlayarak diğer tarafa doğru yayın. Yayma işlemini yaparken mutlaka tampon hareketlerle ilerlemelisiniz. Gözaltındaki deri oldukça ince ve hassastır. Eğer dağıtma işlemini parmak uçlarınızla yapacaksanız nazik ve yavaş dokunuşlar yapmalısınız. Gözaltına ters üçgen şekli çizip yayarsanız, yüzünüz daha aydınlık bir görünüme kavuşabilir.

  • İz ve lekeleri kapatmak için concealer kullanımı:

Yüzünüzde sivilce izleri ya da güneş lekeleri varsa, kapatıcıyı direkt bu noktaların üzerine uygulayın ve nazikçe yayın. Pürüzlü bir görünüm oluşmaması için ince bir kat uygulayabilirsiniz. Özellikle sivilceniz varsa kapatıcıyı parmak uçlarınızla dağıtmamalısınız. Bunun yerine yumuşak bir kapatıcı fırçası kullanabilirsiniz.

  • Son dokunuş: Sabitlemek için concealer kullanımı

Kapatmak istediğiniz tüm noktalara concealer uyguladıktan sonra, gün içerisinde dağılmaması için transparan pudra yardımıyla sabitleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.