NEDEN GÜZELLİK TRENDLERİNE GIDA ADI VERİYORUZ?

En popüler son makyaj trendleri strawberry, tomato, espresso ve latte girl'ün isim ilhamı nereden geliyor?

Buse Saray BUSE SARAY 23 Ağustos 2023
NEDEN GÜZELLİK TRENDLERİNE GIDA ADI VERİYORUZ?

Makyaj yapmayı seviyor ve sosyal medya trendlerini takip ediyorsanız, muhtemelen güzellik sektörünün son favori estetiği haline gelen latte makyaj trendini duymuşsunuzdur. Hailey Bieber, Temmuz ayında kişisel hesabında, "latte makyajı" görünümünü; yani belirgin yanakları ve nemli cildiyle altın kahverengi dumanlı göz makyajı görünümünü nasıl yaptığını anlatan bir TikTok yayınlamıştı. Bu trend, birçok ismin latte estetiğinin kendi versiyonlarını paylaşmasıyla çevrimiçi güzellik camiasını kasıp kavurdu. Ancak birkaç gün sonra, birçok kişinin latte makyajın ablası olarak tanımladığı, daha koyusunu yansıtan görünüm olarak "espresso makyaj" doğdu; tahmin edebileceğiniz gibi, kahverenginin daha koyu tonlarına sahip dumanlı göz makyajı görünümüydü. Ve ardından, Bieber nasıl "strawberry makeup" yaptığını paylaştı ve internet, bu allık ve çil dolu görünümle kasıp kavruldu. Ancak burada bitmiyor; çevrimiçi güzellik topluluğu aynı zamanda bronz ten, yanaklarda ve burunda allık görünümüyle rüya gibi bir İtalyan yazını resmeden "tomato girl" estetiğini de yarattı.
@haileybieber Latte Makeup 🥛☕️☕️ but let’s make it head to toe ✨ @rhode skin ♬ Beat - beaty


“Glazed donut nails” ya da “strawberry makeup” akımlarını görünce şu soru akla geliyor: Neden her makyaj trendine yemek adını veriyoruz? “Strawberry makeup”, harika bir allık ile eşleştirilen nemli bir tenden ibaret ama peki yiyeceklerin makyajla ilişkisi nedir?


@haileybieber @Mary Phillips Strawberry Makeup on me tonight 🍓💋 @rhode skin ♬ Paint The Town Red - Doja Cat


Yiyecek ve makyaj arasındaki tarih binlerce yıl öncesine dayanıyor. Yiyecekleri makyajda kullanmanın en eski kaydedilen örneklerinden biri; eski Mısırlılar’ın Kleopatra tarafından popüler hale getirilen, genellikle yanmış badem, bakır cevheri ve kül gibi diğer malzemelerle karıştırılmış galena (kurşun bazlı bir mineral) kullanılarak yapılan koyu renkli bir göz kalemi olan Kohl'u yaratmasıydı. Antik Roma ve Yunanistan’da da meyveler dudak ve yanak renklendirici olarak kullanılırken; Antik Çin ve Japonya'daki Edo Dönemi’nde, pirinç tozu soluk bir ten elde etmek için kullanılan ortak bir kozmetik bileşen olarak görüldü. Çoğu zaman ritüellere, törenlere ve kültürel geleneklere bağlı olarak, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli yerli kültürlerde, dekoratif vücut boyası ve makyajı oluşturmak için bitkilerden, meyvelerden ve minerallerden elde edilen doğal pigmentler kullanıldı.

1780'lerden kalma eski dünya güzellik tariflerinden birinde, batı dünyasında yiyecek ve güzelliğin ilk örneklerinden biri olarak yanmış karanfillerin hızlı ve kolay bir kaş kalemi olarak kullanılması öneriliyor. Geçtiğimiz yüzyılda 2. Dünya Savaşı gibi kıtlık dönemleri, sınırlı kaynaklar nedeniyle yaratıcı makyaj çözümlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Kadınlar, pancar suyunu ruja doğal bir alternatif olarak kullandılar, vazelin ve yanık kibrit kullanarak derme çatma maskaralar yarattılar. Savaşın bitmesine rağmen, kadınlar hâlâ yiyecekleri, güzellik ve kişisel bakım rutinlerinde bir çare olarak kullanıyorlardı.

Bir araştırma, yumurta sarısındaki amino asitlerin saç büyümesini destekleyebileceğini bulduğundan beri, mayonezli saç maskeleri, saç köklerini güçlendirmeye çalışmanın popüler ve doğal bir yolu haline geldi. Süt banyoları, sütte bulunan laktik asitin nemlendirme, temizleme, pul pul dökülme ve tahriş olmuş cildi yatıştırma ile ilişkili olması nedeniyle de ön plana çıktı. Ve biranın şampuan ve saç kreminden sonra son durulama olarak kullanıldığı bira durulama, gelişmiş parlaklık, parlaklık ve hacim ile ilişkilendirildi.

Güzellik endüstrisinde sentetik içeriklerin ve formüllerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, makyaj için çiğ gıda malzemeleri kullanma ihtiyacı yavaş yavaş azaldı. Ancak meyve ve sebzelerden elde edilen ekstraktlar, doğal vitaminleri ve besin maddeleri nedeniyle makyaj ve cilt bakımı formülasyonlarında hâlâ oldukça ön planda. Pek çok çağdaş güzellik ürünü, ürünlerinin kokusal bir çekiciliğe sahip olmasını sağlamak için vanilya veya meyve gibi gıda kokularını kullanıyor.

Makyaj markaları, ürünlerini paketlemek ve tanıtmak için yeni yollar ararken, yiyeceklerden ilham alan makyaj koleksiyonları, ürünleri yeniden keşfetmenin veya gıda işbirliklerini tanıtmanın popüler bir yolu haline geldi. Örneğin, 2011 yılında kurulan Beauty Bakerie, yalnızca unlu mamullere dayalı bir makyaj ürünleri serisi yarattı; en çok satanlarından bazıları arasında “un” sabitleyici pudra ve Neapolitan Bar yüz paletleri yer alıyor.


Diğer popüler makyaj markaları, sınırlı sayıda koleksiyonlar oluşturmak için gıda şirketleri ve restoranlarla işbirliği yaptı. Yelpazenin lezzetli ucunda E.l.f. Avokado çekirdeğinden ilham alan güzellik karıştırıcısıyla tamamlanan, besin zincirinin bileşenlerinden ilham alan bir palet oluşturmak için Chipotle ile iş birliği yaptı. İşin tatlı tarafında ise Too Faced, buzlu çilek ve esmer şeker tarçın tatlarına dayanan iki benzersiz göz farı paleti oluşturmak için Pop Tarts ile iş birliği yaptı.Diğer kozmetik markaları gıda konusunda farklı bir yaklaşım benimsemiş, ürünlerinde ve pazarlamasında gıda özlerini ana bileşenler olarak kullanıp öne çıkarmışlardır. Glow Recipe'ın viral Watermelon Glow Niacinamide Dew Drops ürününün adında, içeriklerinde ve pazarlama materyallerinde karpuz kullanılıyor. Hailey Bieber’in Rhode markasının pazarlamasında, özellikle vanilya, karpuz ve tuzlu karamel gibi tatlar içeren popüler peptit dudak ürününde gıda kullanıyor. Vanilyalı dudak ürünün kampanyası, muhteşem vanilyalı kekler ve krema etrafında yoğunlaştı.


Kozmetik markaları, ister çilekli dudak parlatıcısı ister mango özlü şampuan olsun, ürünlere gıda adını vermenin ne kadar pazarlanabilir olduğunu hemen fark etti; aynı olguyu "latte girl" veya “tomato makeup" gibi güzellik trendleri ve estetik için de söyleyebiliriz. #strawberrymakeup hashtag'i TikTok'ta 30 milyondan fazla izlendi. Bieber'ın TikTok'u yayınlamasının ardından Google'da "latte makeup” aramaları hızla arttı.

Yiyecek hayatımızın merkezinde yer alır. Hem hayatta kalmamız için hem de kültür, topluluk ve kimlik duygumuz için gereklidir. Güzellik ve yemek arasındaki ilişkinin uzun zamandan beri iç içe geçmiş olması nedeniyle makyaj trendlerini kültürel ve pazarlama perspektifinden yiyecek ve içecek estetiğiyle sınıflandırmak mantıklıdır.

Gıda makyajı estetiği, tüketicilerin bir estetikle veya ürünle özdeşleşerek bir kimlik duygusuna sahip olmalarını sağlıyor. Çilli yanaklara sahip kırmızı allığa odaklanan bir makyaj görünümüne "tomato girl" etiketini atamak, trend olması istenen bir estetiği ortaya çıkarmak için tercih edilecek yaratıcı ve dikkat çekici bir yöntemdir. Çilek, latte gibi yiyeceklerin kullanılması, makyaj estetiğinin yalnızca görme ve dokunmaya odaklanmamasına olanak tanıyan bir tat ve koku yakalar.

İster "latte girl" makyajını ister "espresso girl" makyajını tercih edin; gıda ürünleri ile güzellik endüstrisi arasındaki zengin tarih, TikTok algoritmasının bundan sonra üretebileceği yemek güzelliği estetiğine boyut katıyor.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.