SÜTÜN CİLT BAKIMI İÇİN FAYDALARI NELERDİR?

Cildinizi yatıştırmak ve onarmak için kullanacağınız en tanıdık besin kaynağı ile tanışın.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 03 Eylül 2022
SÜTÜN CİLT BAKIMI İÇİN FAYDALARI NELERDİR? Adobe Stock

Kalsiyum içeriği sayesinde süt, uzun zamandır güçlü kemikler oluşturmakla ilişkilendirilmiştir. Ancak giderek daha fazla cilt bakım markası, topikal faydalarından faydalanmaktadır.Cilt bakımında süt kullanmak yüzyıllardır olan bir şeydir. Kleopatra'nın ölü deri hücrelerini pul pul dökmek, gözeneklerdeki kalıntıları temizlemek, daha net ve daha parlak görünen bir cilt sağlamak için eşek sütüyle yıkandığı bilinmektedir. Günümüzde cilt bakımında bulabileceğiniz en yaygın süt türleri inek ve keçi sütüdür, ancak bir dizi bitki bazlı süt de kullanılmaktadır.


Çeşitli faydalara sahiptir
Süt, iyi bir eksfoliye edici görevi gören laktik asit içerir, bu bir AHA'dır. Bu, yağ asitleri, probiyotikler ve vitaminlerin (A, B2, D, E ve C) bir kombinasyonu sayesinde ölü cildi dökmede ve yeni hücre büyümesini teşvik etmede inanılmaz derecede etkili olduğu anlamına geliyor. Bitki bazlı sütler de farklı vitamin ve minerallerle dolu oldukları için yavaş yavaş  popüler hale geliyor.

Laktik asit, bazı kişilerin glikolik veya salisilik asit yıkamaları kullanırken yaşadığı tahrişe neden olmadan kuru cilt hücrelerinin dökülmesine yardımcı olur. Egzamayı yatıştırmak için süt banyosunun yapıldığı da bilinmektedir.


Yatıştırır, besler ve yumuşatır
Süt ve süt bazlı ürünlerin yatıştırıcı güçleri nedeniyle egzama, hassas cilt ve akne gibi cilt sorunlarıyla baş etmede yararlı oldukları kanıtlanmıştır. Nazik, doğal ve etkili olmanın zor dengesine hakim olan bir bileşendir.

Peelingin yanı sıra cildi besleyerek ve nemlendirerek de sakinleştirir. Gerginlik, kuruluk veya tahrişe meyilli herkes için ideal bir bileşendir, uygulamada serinletici ve sakinleştirici bir his yaşayabilirsiniz. Kalsiyum da dahil olmak üzere besinlerle doludur. Keçi sütü özellikle hassastır çünkü insan derisine benzer bir pH'a sahiptir, bu nedenle cildin doğal dengesini bozmaz veya cilt bariyerine zarar vermez.


Rutininizin her noktasında kullanılabilir
Cilt temizliğinden yüzün nemlendirilmesine ve hatta maskeye kadar, cilt bakım rutininin herhangi bir adımına sütü dahil etmek kolaydır. İnce kıvamı, nadiren rahatsız edici olduğu anlamına gelir.

Esas olarak çok güçlü olmayacağı veya cildin bariyerini soymayacağı için temizleyici olarak mükemmeldir. Sabahları veya geceleri, çift temizleme rutininizin ikinci adımı olarak süt bazlı bir temizleyici kullanabilirsiniz. Yıl içinde cildinizin özellikle kuru göründüğü veya hissedildiği  belirli zamanlar, süt bazlı bir ürünü rutininize dahil etmek için harika bir zamandır.  


Diğer malzemelerle kullanılabilir
Süt ürünleri, karite yağı, hindistancevizi yağı, bal gibi diğer nemlendirici veya cilt bariyerini onaran bileşenlerle çok iyi çalışır. Bunların tümü, sütün yatıştırıcı ve nemlendirici faydalarını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.


Aklınızda bulunsun…

Laktoz alerjisi veya intoleransınız varsa, herhangi bir süt ürünü içeren kozmetik ürünleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Cildinizin tolere edebileceğinden emin olmak için her zaman önce uzman doktorlarınıza danışın.

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.