Takdir etme zamanı

Vücudun en yetenekli organı

Cildimiz inanılmaz bir görev üstlenmiş durumda: Vücudu her türlü dış etkenden koruyor, güzelleştiriyor kısacası inanılmaz bir mucizeye imza atıyor. Şimdi onu takdir etme zamanı...

Onun sadece basit bir koruyucu olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Vücudu koruyucu amiral gemisi her türlü duygusal durumumuzu tolere ediyor; yorgun ya da dingin, mutlu ya da memnuniyetsiz hallerimizi en iyi cildimiz anlatıyor. Sahip olduğu kırışıklıklarla hayat hikayemizi ondan daha iyi kim anlatabilir? Buna karşılık cildimiz adeta bir sihirbaz gibi. Kapladığı iki metrekarelik alan ve 20 kiloluk ağırlığıyla vücudumuzun en büyük organı cildin bakın başka ne hünerleri bulunuyor.

KUSURSUZ BİR KLİMA SİSTEMİ: Cilt ısındığında yaklaşık iki milyon ter bezi nem üretmek için harekete geçiyor. Fazla sıcakta daralan, soğukta genleşen 240 km uzunluğundaki kılcal kan damarları, içeride ve dışarıda ısı dengesini ayarlıyor. Ayrıca yağ ve bağ dokularımızın da mükemmel birer ısı izolasyonu yaptığını hatırlatmakta fayda var. 

SEKSİ OLDUĞUMUZ DUYGUSU VERİYOR: Bakımlı bir cilt kendimizi iyi hissetmemizi sağlarken aynı zamanda kadınsı formumuzu da gün ışığına çıkarıyor. Gerginleştirici bir desteğe ihtiyaç duyan bölgelerde sıkılaştırıcı kremlerin yardımıyla mucizeler yaratıyor. Cildimizi düzenli olarak nemlendirdiğimiz ve bakım yaptığımızdaysa dokunmanın da etkisiyle vücudun kendini konforlu hissetmesini sağlıyor. 

BİZİM İÇİN SAVAŞIYOR: En iyi enerji sağlayıcısı olarak bilinen cildin hücresel enerji santralleri mitokondrilerde bulunan koenzim Q10, serbest radikallere karşı savaşıyor. Ancak bu gençlik kaynağının üretiminin zamanla azalması dolayısıyla pek çok anti-aging kreminde yoğun olarak kullanılmasının ana nedenlerinden...