YÜKSEK KORUMA: EN İYİ 20 GÜNEŞ KORUYUCU

Yüz ve vücut için SPF 50 ve SPF 30 güneş kremi önerileri...

Kapak Fotoğrafı: @vikyandthekid

Herhangi bir dermatolog, estetisyen veya güzellik meraklısına, cilt bakımının altın kuralının ne olduğunu sorun; cevap muhtemelen “Her zaman güneş kremi kullanın” olacaktır. Bunu biz de bir kez daha söylemeliyiz ki koruyucular, güneşin UVA ve UVB ışınlarının cildinizin ve hücrelerinizin sağlığına zararlı etkilerini engellemenin anahtarıdır.

Güneş koruyucu seçerken, SPF 30 veya daha yüksek olduğundan ve geniş spektrumlu kapsama sağladığından; yani UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağladığından emin olmak önemlidir. Hassas cilde sahip olanlar için, cildin yüzeyine yerleştikleri için çinko veya titanyum dioksit içeren mineral bazlı bir SPF uygun olabilir. Çünkü UV radyasyonuna karşı sizi korumak için bir bariyer oluşturuyor.

Tene kolayca karışan bir güneş kremi arıyorsanız, UV ışınlarını emen ve cilde nüfuz etmesini engelleyen avobenzon ve oksibenzon ile formüle edilmiş kimyasal güneş koruyucuları deneyebilirsiniz. Suya dayanıklı güneş kremleri, kolayca terleyen veya günü su kenarında geçirmeyi planlayanlar için en iyisidir. Sprey, jel, krem veya toz olsun, en iyisini seçmek cilt tipine bağlıdır. Genellikle yağlı cilt tipleri jel veya toz formundaki daha hafif formülasyonları tercih ederken, daha kuru cilt tipleri daha yumuşatıcı bir krem formülünü tercih eder.

Şunu da belirtelim; yaşınız ne olursa olsun güneş kremi kullanmalısınız. Altı aydan büyük tüm yaşlar için güneş kremi önerilir. Altı aydan önce, mümkün olduğunca gölgede kalarak ve güneşten koruyucu giysiler giyerek güneşe doğrudan maruz kalmaktan kaçınmak en iyisidir. Dahası, çoğu insan daha kasvetli günlerde güneş kremi kullanmayı tercih etmez, ancak dışarıda güneş, yağmur veya kar olsa bile, yine de sinsi UV ışınlarına maruz kalabilirsiniz.Fotoğraf: @frida_aasen


Güneş kremi nasıl uygulanmalı?
Güneş koruyucunuzu uygulamanın uzman onaylı bir yolu, iki parmak kuralıdır; güneş kremini iki parmağın uzunluğu boyunca (işaret ve orta parmak) uygulamak anlamına geliyor. Saç derisi, kulaklar, ense, eller ve ayaklar gibi ulaşılması zor bölgeleri hatırlamak önemlidir. Ve tabi ki makyaj uygulamasından önce cilt bakım rutininizin son adımı olarak güneş kremi öneriyoruz.

Yüze güneş kremi uygulamak neden bu kadar önemli?
Gökyüzü bulutlu olsa bile yüzünüze her gün SPF uygulamalısınız. Sadece cilt kanserine karşı koruma açısından değil, aynı zamanda uzun vadede yaşlanma açısından da fark yaratıyor. Güneş, UVA ve UVB ışınlarına ayrılan ultraviyole radyasyon yayar. UVB'nin dalga boyu daha kısadır ve güneş yanığına neden olabileceği ve gelecekteki yaşamda cilt kanserlerine neden olmasıyla ilişkili olduğu için biraz daha zararlıdır. UVA biraz farklıdır, ancak cilt kanserlerine de neden olabilir. Cilde daha derine nüfuz eder ve foto yaşlanma, kolajen ve elastini parçalama sorunlarına neden olur. Hem cilt kanserini önlemek hem de yaşlanmak için bizi UVB ve UVA'ya karşı koruyan güneş kremleri kullanmamız önemlidir.


Güneş kremleri hakkında bilgi aldığınıza göre, artık hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar verme zamanı. İşte yüz ve vücut için en iyi SPF 50 ve SPF 30 güneş kremleri...