BOŞANMA KARARI ALMADAN OKUYUN

İlişkiniz kötü gidiyorsa, boşanmayı düşünmek yerine önerilerimize kulak verin.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 20 Ağustos 2014
BOŞANMA KARARI ALMADAN OKUYUN


Düğün ve nişan aylarında, yepyeni birlikteliklere şahit oluyor hatta belki de bizzat kendimiz yaşıyoruz. Moralinizi bozmak gibi bir niyetimiz yok ancak mutlu başlangıçlar her zaman mutlu sonlar manasına gelmiyor. Hatta istatistikler tam tersini söylüyor: Son 10 yılda boşanmalar, yüzde 38 oranında artış göstermiş!

Biz de Prof. Dr. Sedat Özkan'a boşanmanın başlıca sebeplerini sorduk. Eşlerde, aile yapılarında ve yaşam tarzlarında zamanla ortaya çıkan uyumsuzluklar olarak özetlediği boşanmaların artış nedenleri hakkında birkaç tane de önerisi var. İşte boşanma kararı olmadan önce uygulanması gereken kolay davranışlar.

Çiftler karar alma konusunda özgür bırakılmalı


Boşanmanın diğer bir sebebi, ülkemizde büyük bir çoğunluğun problemi olan aynı evde kayınvalide ve kayınpederle yaşamaktır. Yeni evli çiftlerin kurulmuş bir düzene ayak uydurmalarını beklemek ise büyük bir yanlıştır. Hayat tarzını oluşturamayan ve bağımsız olmayan çiftler, kendi evliliklerini de benimseyememekte, erkeğin evin oğlu rolünden, eş rolüne geçmesi zorlaşmaktadır. Çiftlerin bir araya gelerek yaşayacakları yerden çocuklarının eğitimine kadar kendileri karar vermesi evliliklerinin geleceği açısından önemlidir.

Cinsel sorunlar boşanmanın sessiz sebeplerinden


Erkek ve kadının tekil olarak ya da bir arada yaşadığı cinsel problemler zamanla dile getirilemeyen fakat huzursuzluk veren sorunlar haline dönüşmektedir. Erkek, cinselliği bedeni ile kadın ise beyni ile yaşamaktadır. Bu farklılık zamanla çözülmemiş diğer problemlerin de çiftlerin cinsel hayatına yansımasına neden olmaktadır. Kadının sürekli aklında olan problemler, cinsel soğukluğu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle sevişerek evlenen çiftler, sevişememekten dolayı boşanmaktadır.Paylaşım azaldıkça psikolojik çöküş artarÇiftlerin olduğu gibi boşanmanın da psikolojisi vardır ve çiftler arasındaki kişilik çatışmaları da boşanmada önemli bir faktördür. Kadınlar, hayatın onlar için hazırladıkları rollere daha çabuk uyum sağlarken bu durum erkeklerde zaman almaktadır.

Boşanma kararından önce ilişki terapisine başvurulmalı


Ülkemizde birçok çift boşanmayı düşünmelerine rağmen mutsuz evliliklerini sürdürmeyi tercih etmektedir. Bu durum çiftlerin psikolojisi için bir çöküş ve ilerleyen süreçte daha zor zamanların habercisi anlamına gelmektedir. Çiftler boşanma kararından önce ilişki terapisini denemelidir. Bilimle ve doğru iletişim yoluyla çiftlerin sorunlarını çözülebilmeleri mümkün olsa da erkekleri eş terapisine ikna etmek kolay olmamaktadır. Bu da sorunların çözülmesini, çiftler arasındaki uyumun düzelmesini imkansızlaştırmaktadır. İnsanların mutsuzluk ve ilişkilerini düzeltmek için uzmanlardan yardım almaları, gelecekte mutlu olmaları açısından önemlidir.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.