"DOKTOR BEY, ROCK YILDIZINA AŞIK OLDUM!"

Beklentinizi nasıl alırdınız? Az pişmiş, orta pişmiş, iyi pişmiş?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 15 Kasım 2016
"DOKTOR BEY, ROCK YILDIZINA AŞIK OLDUM!"
Beklenti baremi yüksekte olanların özellikle ilişkiler söz konusu olduğunda işi zor değil mi? Peki karşınıza dünya gözüyle çıkan her erkekten sonsuz şey beklemek yerine, zaten size bir şey verme umudu olmayan asi biriyle olsanız, onu baştan olduğu gibi kabul etseniz, hayatınız kolaylaşır mıydı? Bu kişi kim mi olabilirdi? Bir “rock yıldızı”na ne dersiniz?

Gwyneth Paltrow, Coldplay’in solisti Chris Martin’le olan birlikteliğini şöyle özetler: “O bir müzik dehası. Onunla yaşamak Picasso’yla yaşamak gibi bir şey”. Hal böyleyken insan düşünmeden edemiyor, ilişkilerimizde yüzdüğümüz beklentiler denizinde kolumuzda kolluklar, belimizde zürafalı simit, ağzımızda şnorkelle her türlü kırılma, dökülme, batma durumuna karşı önlem almışken; dışarıdan bakınca “içimizden biri” diyeceğimiz bir kadın, bir rock yıldızıyla niçin birlikte olmak ister? Bir kadın, “Bu adamdan ne koca, ne baba olur; ne alkolizmin pençesinden, ne de poligamiden kurtulur” düşüncesinden kendini soyutlayıp bu tarz bir ilişki içine nasıl kolayca atılır, üzerine de “Ha Picasso, ha Chris; onlarla yaşamak ayrıcalıktır” der?

SALLAN YUVARLANDer işte! Marilyn Monroe’nun adını ve seri katil Charles Manson’un soyadını kendi eksantrik bünyesinde birleştiren Marilyn Manson, önce süt beyazı Dita Von Teese’le, ardından “Heart-Shaped Glasses” isimli kışkırtıcı klibinde beraber oynadığı Evan Rachel Wood’la birlikteliğe yelken açar. Nicole Kidman, Lenny Kravitz’le olan heyecan dolu ilişkisini takiben, soluğu Keith Urban’ın yanında alır. Kate Hudson, önce Black Crowes’un ünlü siması Chris Robinson’dan çocuk sahibi olur, sonra Muse’un harika çocuğu Matt Bellamy’yle birlikte olmaya başlar. Tabii ki tüm bu rock yıldızı birlikteliklerinde spotların altında parlayan ikili Kate Moss ve Jamie Hince’tir.


~ BEKLENTİLER DONMA NOKTASINDABir heykeltıraş olan Kıbrıs prensi Pygmalion, ideal kadını temsil eden fildişinden bir heykel yapar ve ona Galatea adını verir. Galatea o kadar hipnotize edici bir güzelliğe sahiptir ki, Pygmalion aşık olur ve tanrıça Venüs'e ona hayat vermesi için yalvarır. Venüs isteğini kabul ederek Galatea'yı canlandırır ve Pygmalion'la insana dönüşen Galatea mutlu bir aşk yaşarlar.

Herhangi bir konuda gerçekleşmesi istenilen veya umulan her türlü olguyu içeren bir duygu olan “beklenti”nin ikili ilişkilerimizi nasıl bir kuvvetle etkilediğini gösteren mitolojik bir hikayedir, “Pygmalion ve Galatea”. Ancak bizler, kendi kafasında idealize ettiği silüete form kazandıran, üstüne bir de can verdiren Pygmalion kadar mitolojik değiliz ne yazık ki. Yüksek beklentilerle yaşamanın bedeli, düşüş noktamızın da yüksekten olmasıdır. “Bir kadın, rock yıldızının asiliğini niye sever?” sorusuna benim vereceğim cevap, yazımın başında da söz ettiğim “beklenti” olgusuna döner, dolaşır, saplanır. “Normal” (kime göreyse normal?) diye tanımladığınız bir erkeğin, yeri geldiğinde en ufak hareketi bile size batarken bir rock yıldızını olduğu gibi kabul edebilirsiniz. Bir kadının bu tarz bir erkeğe yaklaşırken beklentilerini neredeyse donma noktası olan sıfıra getirdiğini düşünüyorum ve içinden “Ne umdum ki ne bulacağım, ben de kendimi rahat bırakacağım!” dediğine inanıyorum.

ASİ ÇOCUK DURULURSA NE OLUR?

Efsanevi Aerosmith'in gitaristi Joe Perry, bir röportajında kendisine dört çocuklu rock'n'rollcu bir baba olmanın sırrını sorduklarında şöyle cevap verir: “Groupie' olayından çok sıkıldım. Şu an durduğum noktada kendime bakıyorum ve doğru kadını bulan bir romantiğe dönüştüğümü görüyorum. Naloxone ismi verilen bir ilaç vardır, esrar bağımlılarına verirler. Bu ilaç, beyindeki bazı reseptörleri uyarır ve esrar beyni etkilemez. Birine aşık olduğunuz zaman da sistemin böyle çalıştığına inanıyorum. Çok güzel bir kadın görsem beğeniyorum elbette ama doydum. Artık monogamiyi destekliyorum ve hayatıma başka birinin girmesine izin vermiyorum”.


Kısacası asi rock yıldızları da ikiye ayrılır diyebilir miyiz? Hızlı yaşayıp genç ölenler ve hızlı yaşayıp hayatını 180 derece değiştirenler. Bu profilden bir de beklenti deliliğini çıkarın. Kendince ideal bir resim olabilir. Hiçbirimizin mitolojik kahramanlar olmadığımızda hemfikirdik, değil mi? Hayat bu, gün gelir rock yıldızları da sever.

Yazı: ŞEBNEM BURCUOĞLUETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.