ESKİ SEVGİLİYE DÖNMEDEN ÖNCE

İhanetin ardından tamam mı, devam mı demeden mutlaka yapmanız gerekenler.

Hande Öztürk HANDE ÖZTÜRK 14 Haziran 2016
ESKİ SEVGİLİYE DÖNMEDEN ÖNCE Getty Images
Günlerinizi, belki de aylarınızı verdiğiniz ve dünyada en çok güvendiğiniz insan tarafından aldatılmak büyük bir acı. Özellikle de sizin tarafınızda aşk hala ilk günkü kadar tazeyse. Karşı tarafın bunu size nasıl yapabileceğini sorgulamanın hemen ardından da kendinizi suçlamalar başlar biliriz. Halbuki onu çok seviyordunuz! Peki, şimdi ne olacak? O çok pişman ve hiçbir şey ifade etmediğini söylüyor. ‘Benim tek aşkım sensin.’ diyor ve af diliyor. Sizse söyleyecek söz bulamıyorsunuz. İşte tam bu durumda, biz devreye giriyoruz. Hem de içinde bulunduğunuz zor durumdan çıkmak ve size ihanet eden aşkınızla barışıp barışmamak konusunda doğru kararı vermeniz için rehber niteliğindeki sorularımızla. Belki de bu sorulardan bazıları canınızı çok acıtacak veya hiç farkında olmadığınız duygularınızı su yüzüne çıkaracak. Ne olursa olsun, yeni bir ilişkiye başlamadan önce mutlaka cevaplarını bulmanız gereken o sorular şöyle:

Her şeye baştan başlamaya hazır mısınız? Devam etmeye olan meyliniz ona duyduğunuz aşk mı, yoksa bu durumunu sindiremediğinizden mi? Hatta diğer kadını unutturmak için bile bu yolu seçenler var. Ama siz? Adım adım yeniden bir ilişkiyi oturtmayı gerçekten istiyor musunuz? İhanete kadar siz de gerçekten mutlu muydunuz, yoksa alıştığınız düzende öylece yaşamaya devam mı ediyordunuz? Bu soruların zor gelebileceğini söylemiştik, ama elden ne gelir?

Her şeyi bilmeden de yaşamayı kabul ediyor musunuz? İhanete uğrayanlar partnerleriyle devam etmeyi seçse de olanların hiçbir detayını bilmeden, hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya çalışıyor. Oysa ki bu durum merakı artırarak devam ettiği sandığınız ilişkiyi yeyip bitirmeye devam ediyor. Kendinize açık açık sorun: Ne olduğunu, nerede, kimle, ne kadar süredir ve neden olduğunu öğrenmeden gerçekten bu kişiyle hayatınızı sürdürebilir misiniz? Bu ihanete sebep olan nedenleri hiç bilmeden, yaşayabilir misiniz? Ama dürüst olun.

Affetmenin size göre tanımının ne olduğundan ve onu affedebileceğinizden emin misiniz? Bir süre onun tüm mesaj ve maillerini kontrol ettikten ve bu ihaneti her kavgada dile getirme aşamasını geçtikten sonra da içinizde bir şey sizi rahatsız ediyorsa belki de önemli bir karar vermeniz gerek. Ayrıca sadece bu aşamaları geçmiş olmanız da onu, tüm kalbinizle affettiğiniz anlamına gelmiyor. Zaten her şeyden önce affetmek kelimesi isizin için ne ifade ediyor, onu belirlemelisiniz.

O, güveninizi tekrar kazanmak için tüm gücüyle çalışmaya hazır mı? Partneriniz çok zor olacak bu güven kazanma sürecine tüm emeğini vermek için hazır mı? Gerekirse sizinle birlikte çift terapisine gidip, aldatmasının altında yatan nedenleri bulana kadar uğraşacak mı? Bu süreçte karşısında çıkacak utanç ve pişmanlık gibi duygularla birlikte yola devam edebilecek mi? Ve en önemlisi sizinle birlikte yeni ve daha sağlam bir dinamiğe sahip olmak için yeni bir adam olabilecek mi? Ağızdan kolay çıkan bu cümleleri gerçekleştirmek çok zor olduğundan, bu süreçteki tavırları da sizi doğru yönlendirecektir.ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.