İLİŞKİ DURUMU KARIŞIK OLANLARA ÇÖZÜM: İLİŞKİ KOÇLARI

Kadın ve erkeklerin giderek daha çok başvurduğu “ilişki doktorları” ya da “postmodern çöpçatanlar”, profesyonelce yaptıkları bir nevi flört “koçluğu”yla ilişkilere yepyeni bir boyut kazandırıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 15 Haziran 2017
İLİŞKİ DURUMU KARIŞIK OLANLARA ÇÖZÜM: İLİŞKİ KOÇLARI GUY AROCH-TRUNK ARCHIVE.

Son yılların en moda ve en etkili mesleklerinden biri koçluk. İçinizdeki potansiyeli keşfeden, gerçekçi hedeflere stratejik bir plan dahilinde ulaşmanızı sağlayan yaşam koçları dışında daha çok ilişkilerinize odaklanan aşk ve ilişki koçlarının adını da çok sık duyar olduk. Onlar sorunlu ilişkilerin giderek arttığı, iş ve özel hayat dengesini kurmanın giderek zorlaştığı 21’inci yüzyılda, en vazgeçilmez meslek gruplarından olacağa benziyor. Sertifikalı koçluk programı sunan okullardan biri olan Adler Central Europe’un yönetici ortağı Ersin Günöy, ilişki koçluğunun çok hızlı geliştiğini, beş yıl önce evlilik terapistlerinin yaşadığı ilgi patlamasının önümüzdeki yıllarda bu alanda görüleceğini söylüyor.

Aşk koçları olarak tanımlansalar da aslında farklı bir alanda çalışan ve kavram karmaşası dolayısıyla böyle anılan, temelde arabuluculuk yapıp baştan çıkarmayı sanata dönüştüren bu aşk danışmanları ya da aşk “mentor”ları bambaşka meziyetlere sahipler!

MAHREMİ ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE DEVRETMEK!

Aşkı bulmak, hele de sürdürmek zor oldu son yıllarda. Türkiye’de boşanma oranları son 10 yılda yüzde 38 artarken istatistikler Fransa’da 15 milyon bekar insanın yaşadığı söylüyor. Aşk koçlarının doğduğu ülke olan Amerika’nın New York şehrinde, Manhattan’daysa tam 250 bin bekar kadın hayallerindeki erkeği arıyor. Geleneksel çay partilerinin, karşılıklı bakışmaların sona erdiği günümüzün bilgisayar çağında envai çeşit arkadaşlık sitesi kadın-erkek ilişkilerine yepyeni boyut getiriyor. Kısaca bir zamanlar iki kişi arasında gerçekleşen bu çok özel ve mahrem durum şimdilerde şekil değiştirirken araya aracılar giriyor. Yoğun çalışma hayatında nasıl ki işleri delege etmek için bir yardımcıya ihtiyaç duyuyorsak; aşkta bu kez online siteler ve profesyonel ilişki danışmanlarından yardım alıyoruz.

Amerika’da online olarak aşkı bulma konusunda uzman sayılan “tips to attract”, “happy in love”, “get the guy” gibi yüzlerce site aracılığıyla hizmet veren aşk danışmanları; atölyeler, seminerler ve kurslarla aslında internetin, sanal dünyanın yapamadığını vadediyor, çok daha sıcak ve dostane görüşmeler sonrası uygun aday profilini belirliyor. Bu kadarla da kalmıyor, online arkadaşlık kurma, internet üzerinden tanışma hakkında birçok önemli tüyo verirken sahtekarlıkların da önüne geçiyor.

BAŞTAN ÇIKARMAK ZOR ZANAAT

Öncelikle uzun süreli psikolojik terapiye girmek istemeyen kişilere danışmanlık veren ve aşk ilişkilerindeki sorunları dramatikleştirmekten öte daha eğlenceli bir boyutta çözen bu ilişki uzmanları pragmatik önerilerle geliyor. New York’ta aşk danışmanlığı yapan Annie Lin, “Bizler üçüncü bir kişi olarak algılanmamıza rağmen aşk ilişkilerinde, aslında sizi sizinle, kendinizle baş başa bırakıyoruz. Psikolog da değiliz, çocukluğunuzdan bahsetmiyoruz. Korkularınız, sürekli tekrar ettiğiniz hatalar hakkında konuşurken ihtiyacınız olan, size uygun kişinin nasıl biri olduğunu bilip bilmediğinizi öğreniyoruz. Sonra profilinize göre adaylarla tanıştırıp eşleştirebiliyoruz sizi. Yeni başlayan bu arkadaşlık ilişkisini sürdürebilmek için önerilerde de bulunuyoruz.” Aşk koçlarını sadece “çöpçatan” sıfatıyla tanımlamak çok sığ bir yaklaşım olur. Onlar ilk buluşma ve sonrası için verdikleri önerilerle baştan çıkarmanın aslında ne çok uzmanlık gerektirdiğini açığa çıkarıyor, ilişkinin sürekliliği konusunda önemli bilgiler aktarıyorlar.

ONLINE FLÖRTÜN DE KURALI MI OLUR?

New York’ta online koçluk hizmeti veren eFlirtexpert’in (www.eflirtexpert.com) kurucusu Laurie Davis, “internette biriyle tanışmak ve bu tanışıklığı arkadaşlığa döndürebilmek, öğrenilebilen özel bir yetenek ister” diye başlıyor sözlerine. İnternetin yanlış kullanıldığına dikkat çeken Davis şöyle devam ediyor: “Ben üç ay boyunca danışanlarımla konuşuyor ve onları tanımaya çalışıyorum. O ilk üç ay boyunca herhangi bir randevuya gitmemelerine salık veriyorum. Online tanışmalarda en büyük hata ya baştan havaya girmek ya da tam tersi, buluşmanın bir yere varmayacağına inanarak davranmak. İkisi de yanlış. ‘Mesajınız, tanıştığınız kişinin size yolladığından daha uzun olmamalı’ ya da ‘o sizi, sizin onu aradığınızdan üç kere fazla aramalı’ gibi kurallara kulak asmayın. Biz aşk koçları, danışanlarımıza, hataları ve zayıflıklarıyla kendileri gibi davranmalarını, daha açık ve gerçek olmalarını öneriyoruz.”

HER ŞEY SİZDE BİTİYOR!

İlişki danışmanları aşkın online yaşandığı günümüzde ilişkileri mekaniklikten kurtarıp bir nebze heyecan, sıcaklık ve “büyü” katıyor. Onların varlığı bazen bizi şaşırtsa da dünyada ve Türkiye’de insanların ruh ikizlerini bulmak için, sayılara giderek artan danışmanlık firmalarına başvurduğunu biliyoruz. Ama aslında her şeyin sizde bittiğini de unutmayın. “Ben bulamıyorsam aşk danışmanları benim için nasıl uygun sevgiliyi seçebilir?” sorusunun yanıtı, aslında onların bizleri kendimizle yüzleştirmesinde, hatalarımızı ve doğrularımızı görmemizi sağlamalarında yatıyor. Kısaca, aslında aktardığımız profil doğrultusunda yine bizler belirliyoruz ruh ikizimizi. Sadece destek alarak, üçüncü kişinin de fikriyle oluşuyor bu “eşleşme”ler.

Koçlu ya koçsuz, danışmanlı ya da danışmansız, hayatın ve aşkın tadını çıkararak, pozitif düşünceler ve biraz da şansla ruh ikizinizi bulmak zor olmayacak! l

İLİŞKİ KOÇU MU, AŞK DANIŞMANI MI?

Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (UPKD) Başkan Yardımcısı Souzan Bachir, koçluğun ne anlama geldiğini anlatıyor:

“Koç, aslında koçluk alan kişinin yol arkadaşıdır, yoldaştır. Koçluk alan kişiye ulaşmak istediği hedefe gitmesi için soru sorarak, iyi dinleyerek, objektif geri bildirim vererek hedefine ulaşmasında destek olan kişidir. Son dönemde sıkça koçluk kelimesinin önüne farklı nitelemeler eklenmeye başlandı. Koçluk sadece bir alana değinmiyor. Koçlar, insanı bütün olarak gördükleri için yaşamının tamamına koçluk yaparlar aslında. Yani ilişki ve aşk koçunun kişinin hayatının diğer alanlarını es geçmesi söz konusu değil. Başka bir deyişle aşk veya ilişkiler konuşulurken sağlık, iş, kariyer, yaşam hedefi gibi konular da ortaya çıkar. Koçluk bütündür. İlişki ve aşk koçları bu alanda uzmanlaşmış olup sadece bu alanda çalışmak istedikleri için kendi hedef kitlelerini böyle belirlerler. Koçlukla terapiyi karıştırmamak gerek. Koç, terapist değildir ve kişilerin terapiye ihtiyacı varsa onları terapistlere yönlendirmeleri gerek. İlişki koçlarını değerlendireceğim en önemli noktalar; kendi alanlarında doğru eğitimi almış olmaları, ICF’ten (Uluslararası Koçluk Federasyonu) ve/veya başka uluslararası akredite programların eğitimlerini tamamlamış olmalarıdır. Koçlar eş/sevgili bulan kişi değildir. Bunu yapan ve arabuluculuk sitelerinde çalışan kişilere mentor ya da danışman demek daha doğru olur.”

BURADA SİZE UYGUN ADAY BELİRLENİYOR

TENKAP’TA EŞLEŞME ADIMLARI

Yeni İlişki Danışmanlığı adı altında hizmet veren Tenkap şirketi, 2014 yılında aslen avukat olan Yunus Sezener tarafından kuruldu. Referans usulüyle üye kabul eden Tenkap’a başvuru için adayların bekar olmaları gerek. İlk görüşme Tenkap’ın İstanbul Ulus ofisinde Yunus Sezener’le gerçekleşiyor. Algoritmayla adayların ilişkide olmazsa olmazları belirleniyor. İlk görüşme ücretsiz. Tenkap’la yoluna devam eden adaylar ikinci görüşmede uzman psikologlarla, ilişkiler konusunda daha derin konuları konuştukları bir seans yapıyorlar. Bu görüşmenin sonunda “Insights Discovery” davranış modelleri envanteri on dakika içinde tamamlanıyor. Envanterin sonucu 15 sayfalık rapor halinde adaylara görüşmeden bir gün sonra iletiliyor. Bu üç aşamada tüm adayların ilişki profilleri, aslında nasıl biriyle birlikte olmak istedikleri belirleniyor. Sonrasında, adaylar her ikisinin de isminin kullanılmadığı bir rezervasyonla buluşturuluyor. Buluşma öncesinde iki tarafa da diğer kişinin ismi veya fotoğrafı verilmiyor. Bu şekilde “ilk randevu” tamamen önyargısız gerçekleşiyor. Bugüne dek Tenkap’la buluşan adayların yüzde 80’i ikinci görüşmeye kendileri devam etmişler. Bu adayların yüzde 35-40’ı kendileri ikinci kez görüştükten sonra birlikteliklerini sürdürmüşler. Tenkap’a devam eden adayların yaş aralığı 21-62 arasında ve 18 yaş üzeri herkes sisteme kabul ediliyor. Tenkap sisteminde kişiler yalnızca gizlilik içinde birebir görüşme sonrasında bir araya getiriliyor.

“MYMACCHIATO’YLa İLİŞKİLER FAST FOOD YAŞANMAKTAN ÇIKIYOR”

2009’dan bu yana danışmanlık hizmeti veren MyMacchiato’nun kurucu ortağı Sibel Şengül, “Modern şehir insanının birbirini tanımasına imkan veriyor, ilişkileri fast food olmaktan çıkarıp onları fine dining’e davet ediyoruz” diyor. “MyMacchiato çatısı altında beyaz yakalılar ve kendi işinin sahipleri için A’dan Z’ye ‘dating’, danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Sizin sahip olduğunuz nitelikler ve karşı taraftan talep ettikleriniz zaten kendiliğinden süreci başlatıyor. Çeşitli kriterler doğrultusunda yapılan elemelerden sonra bir de çapraz eleme var, yani karşı tarafın bakış açısından sizi değerlendirmek. Tüm bu aşamalardan sonra kişi bizden haber bekliyor. Uygun bir ‘match’ yakaladığımızda kendisiyle hemen iletişime geçip uygun bir mekan belirliyoruz. Her bir üyeyle bir yıl boyunca ilgileniyoruz. Her sene 500’ün üzerinde üye kabul ediyoruz.” 

YAZI : SELİN MİLOŞYAN


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.