NEDEN ÇİFTLER DAHA AZ SARILIYORLAR?

En son ne zaman sevgilinize ya da eşinize şöyle içinizden gelerek sarıldınız?

Günlük rutinimizde sadece birkaç saniye alacak olmasına rağmen, içten bir sarılmayı ertelediğimiz artık doğrulandı! Çiftler birbirlerine zamanla daha az sarılıyorlar. Bunun nedeniyse ilişkinin rutine girmesi ya da iki sevgilinin duygularının azalması değil! 
Oxford Üniversitesi'nin yaptığı bir çalışmanın yanı sıra İngiliz gazetesi The Independent'ın internet sitesinden yürüttüğü bir ankete göre, evli çiftlerin %18'i bir haftayı hiç sarılmadan geçirebiliyorlar ve %40'ı da bir haftda sadece 5 saniye birbirlerine sarılıyorlar. İngiliz araştırmacılara göre, çiftler daha çok ilişkilerinin ilk zamanlarında birbirlerine sarılıyorlar, sonra zamanla sarılmanın ve ona eşlik eden öpüşmenin süresi ve frekansı azalıyor. Peki neden böyle bir çalışma yapılmış? Hedef, kucaklaşmanın neden zamanla azaldığını açıklamak. Uzmanlara göre, genetik kod açısından cevabı bulmak gerekiyor. Zira araştırmacılar, çiftler arasında süresi azalmayan bir şefkat ve sevgi ortamının, geleceği olumlu şekillendireceğine inanıyor.

STRESE KARŞI DAHA ÇOK SEVİŞİN
Bununla birlikte, Arizona Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma da sevişmenin kalitesini ortaya koyuyor. Bir çift ne kadar sık sevişirse, o kadar tartışmalardan ve stresden uzak oluyor. Ara sıra olan iyi kalitede bir sevişmeyse, o anda keyifli olsa bile etkisi kısa sürüyor. Bu da uzun vadede çiftler arasındaki gerginliği, ardından da bireysel stresi artırdığı için yaşam kalitesini direkt etkiliyor!

Etİketler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.