PSİKOLOGLAR ‘WHEN HARRY MET SALLY’ FİLMİNİN İKONİK SORUSUNU CEVAPLADI

“Kadınlar ve erkekler gerçekten sadece arkadaş olabilir mi?”

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 16 Temmuz 2019
PSİKOLOGLAR ‘WHEN HARRY MET SALLY’ FİLMİNİN İKONİK SORUSUNU CEVAPLADI Metro Goldwyn Mayer Studios / IMDB

Herkes hayatının bir noktasında yakın arkadaşından etkilenmiş hatta aşık olmuş bile olabilir… Nasıl davranacağınızı, ne söyleyeceğinizi bilemeden geçen o günlerin sonunda ya “aman arkadaşlığımız bozulmasın” deyip vazgeçmiş veya kalbinize söz geçiremeyip  “hayatımın aşkısın” diyerek hislerinizi açıklamışsınızdır. Çoğumuzun bir şekilde karşılaştığı kadın ve erkek arkadaşlığı sorunsalı 1989 yılında “When Harry Met Sally” filmi ile uzun uzun anlatılmıştı. Geçtiğimiz günlerde 30. yıldönümünü kutlayan bu ikonik filmin en başından sonuna kadar süren soru: “Kadınlar ve erkekler gerçekten sadece arkadaş olabilir mi?”


Senarist Nora Ephron’un hikayelerinde çokça gördüğümüz bu soruyu (30 sene geç kalınmış olsa da) en sonunda psikologlar cevapladı! Psikoterapist Dana Dorfman bir kadın ve erkeğin arkadaş olabileceğini söylese de bir tarafın ilişkiyi bir üst seviyeye taşımayı düşünebileceğini belirtiyor. “Bence bu düşüncenin en az bir tarafın aklından geçmemesi mümkün değil. Arkadaşlığın bir yanı duygusal olarak karşıdaki insandan etkilenmekten geçer. Bunun bir ilişkiye dönüşmesi başka bir hikaye ancak bu düşüncenin kişilerin aklından geçmemesi oldukça zor,” diyen Dorfman’ın teorisine göre arkadaşınızı çekici bulmasanız bile, aklınızda bir ilişki sorusu olabilir. Türlü sebepler ile bu fikirden vazgeçseniz de, arkadaşlıktan öte bir durum genelde düşünülen bir şey…


Öte yandan davranış uzmanı ve yazar Wendy L. Patrick, bu konuya farklı bakıyor. “Erkekler ve kadınlar kesinlikle sadece arkadaş olabilir,” diye savunan Patrick, “Arkadaşlık karşılıklı saygı ve güvene dayalı, romantik çekiciliğe değil,” diye ekliyor. Yine de eğer iki taraf da bekarsa arkadaşlığın daha fazla bir duyguya dönüşebileceğini belirten Patrick, “Arkadaşlıktan doğan romantik bir birliktelik çok daha sağlıklı temellere dayanıyor,” diyor.

Çoğu zaman zor olanın tek taraflı hisler olduğunu belirten Patrick, “Eğer bir taraf arkadaşlıktan fazlasını arıyor ancak diğer taraf böyle düşünmüyorsa, bir ilişki fikrine temkinli yaklaşılmalı,” diye ekliyor. “Ani kararlar arkadaşınızı şaşırtıp rahatsız edebilir, hatta romantik bir ilişkiye karşı önyargılı bile yaklaştırabilir. Hislerinizi açıklamadan önce bu konuyu dikkatlice düşünün. Güvendiğiniz arkadaşlarınız veya ailenizden objektif yorumlar alarak duruma bir de uzaktan bakın.”

When Harry Met Sally (Metro Goldwyn Mayer Studios / IMDB)

Bir başka görüş ise klinik psikoloğu Jennifer Silvershein’den geliyor… Kadınların ve erkeklerin arkadaş olabileceğini söyleyen Silvershein, dışarı etkenlerin ve toplumun baskısının tarafları bir ‘romantik’ ilişki sorusuna ittiğini ekliyor. Özellikle yeni bir ayrılık yaşadıysanız veya kendinizi yalnız hissediyorsanız, kendinize en yakın kişilere karşı romantik hisler besleyebileceğinizi belirten Silvershein, gerçek hislerinizi anlamanın zor olduğunu söylüyor. Eğer arkadaşlığınızı bir adım öteye taşımak istiyorsanız, dürüst olun ama duygularınızı açıklama tarzınızda da dikkatli olun! “Aslında olay içten olmaktan ibaret ama kendinizi sizin için çok değerli birini kaybetme durumuna da düşürmek istemezsiniz. Yavaş hareket edin, kararlarınızı alırken iki kez düşünün çünkü geçmişi unutmak oldukça zor. Yine de bilinen bir çok güzel ilişki arkadaşlıklardan doğuyor.” Tüm bu görüşlere rağmen ne yapacağınızı bilemiyorsanız Harry ve Sally’e sorun! Onlar işin sırrını çözmüş gibi…


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.