UZAKTAN İLİŞKİ YÜRÜR MÜ?

Farklı şehirlerden yürütülen ilişkiler ne kadar sağlıklı? Sorumuza uzman cevabı!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 24 Ocak 2015
UZAKTAN İLİŞKİ YÜRÜR MÜ?
Kim ister ki uzaktan ilişki yürütmeyi? Öte yandan bu durum, bazen mecburiyet haline geliyor. Farklı üniversite seçimleri, tayinler, uzun iş seyahatleri ya da iş atamaları... Bunun gibi birçok nedenle birbirinden uzak kalmak, çiftlerin ilişkilerini nasıl etkiliyor dersiniz? HelpA Akademi kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, “Sevgilinizden 21 günden fazla uzak kalmayın” diyor.

İlişki kavramının iki bireyin birbirleriyle temasta olma hali olarak açıklanabileceğini söyleyen Orhan, temas olmayan ilişkilerin “ilişik” olarak adlandırılması gerektiğini söylüyor. Uzaktan yaşanan ilişkilerdeki en temel problemin kişilerin “ilişiklik” bağıntısından ilişki moduna geçememesi olduğunu vurgulayan Orhan, “Uzaktan yaşanan ilişkilerin sebepleri arasında, internetten tanışma, iş sebebi tayin sebebiyle çiftlerin ayrılması, özellikle üniversitede birleşmiş farklı ilden gelen gençlerin okul bitince olan ayrılıkları gibi nedenler yer alır. Sorunların çözümü de konunun yapısına göre değişir” diyor.

Uzaktan ilişki yürütmek ve özellikle internet üzerinden kurulan sanal bağlar gerçek ilişki olabilir mi?


İnternetin sonrası “sanal aşkların” yaygınlaştığını hepimiz biliyoruz. Psikolog Gülşah Sam Orhan, büyük bir ayrılık travmasından çıkmış ve genellikle arayış halindeki kişilerin internet ilişkilerine sıcak baktığını vurguluyor ve ekliyor:


“İnternet kişinin kendini en üstün göstermeye çalıştığı bir dışa vurum platformu. Araştırmalar asosyal yapıya sahip kişilerin sanal dünyada kendini olduğundan daha üstün tanıttığını, bazen yalanlara başvurduğunu, hatta sahip olduğu bazı kişilik bozuklukları sebebiyle söylediklerine kendisinin de inandığını gösteriyor. Kısacası internet, güvenli ilişki kurmak için doğru bir mecra değil! Üstelik, uzaktan yaşanan internet aşkları bazen büyük facialara zemin hazırlayabiliyor.”

‘İnternet aldatması' yaygınlaştı mı?


Özellikle eşinden ilgi görmeyen kadınların, internet ortamında eşlerini aldatması durumunun yaygın hale geldiğini söyleyen Orhan şöyle devam ediyor; “Eşin evde olmadığı saatlerde karşıdaki kişiyle sanal alemde sohbet etme gibi durumlar artık neredeyse her gün karşılaştığım konular arasında. Bunun en büyük sebepleri arasında ise kadının erkekten evlenmeden önce gördüğü ilgiyi sonrasında görememesi, istediği sözleri duyamaması, kendini reel hayatta güzel bulmaması gibi konular yer alıyor. Bu gibi durumlarda özellikle karşıdaki insanın yaşantısından emin olmak şart. Evli, psikopatik kişilik bozukluğuna sahip, kötü niyetli insanlarla karşılaşılma olasılığının çok yüksek olduğu göz ardı edilmemeli. Bunun yanında iyi insanlarla karşılaşma şansı da yok değil” diyor.

''En doğru ilişki yakınınızdaki bireylerle yaşanır. Eğer bir zorunluluk yoksa uzak olduğu veya uzağa gideceği bilinen kişilerle ilişkiden kaçınmak en doğru yoldur. Bunun yanında internet gibi tehlikesi büyük mecralarda ilişki yaşamaktan mümkün olduğunca kaçınmak, böyle bir durumun içine girildiyse karşıdaki kişiyi iyi araştırıp sonrasında görüşmek en mantıklısıdır. Tayin gibi uzak kalma mecburiyeti olan durumlarda, çiftlerin birbirine sürekli zaman ayırması, en fazla 3 haftada bir görüşmesi gerekmekte. Çünkü bilinçaltı bir bağımlılık veya ilişki bağıntısı 21 gün içinde kopmaya başlar. Bu aşamada aradaki bağ bir arayışa döndüğünde, evlilik kurumu yara alacak ilişki hüsrana uğrayacaktır” diyor.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.