GÖKKUŞAĞI MAKİNESİNİ ÇALIŞTIRIN

United Colors Of Benetton'un yeni artistik direktörü Jean Charles De Castelbalaj ilk koleksiyonuyla büyük heyecan yarattı.Üstelik bu işbirliği tasarımcıyı çocukluğuna da götürdü.

Moda dünyasına dahil olmasını “60’ların sonunda tasarla­dığım koleksiyon ile çok erken bir yaşta yaptım” diyen Jean Charles de Castelbajac çocukluğunda annesinin atölyesin­de çok vakit geçirdiğini, kendisine yardım ettiğini de anlatı­yor. Belli ki pek çok tasarımcıda olduğu gibi, onun da moda aşkı ta çocuklukta başlamış. Benetton’un yeni artistik di­rektörü olarak ilk koleksiyonunu sunan Castelbajak merak ettiğimiz soruları yanıtladı.

ELLE:Modaya ilaveten, sanatla da iç içe olduğunuzu biliyoruz. Bunun başlangıcı nasıl oldu?

CASTELBAJAK: İşler hep birbirini takip etti. Kendi markam altında Paris’te defileler, uluslararası markalarla ve tasarımcılarla işbirlik­leri yapıyordum ve Andy Warhol ve Keith Haring gibi isim­lerin de bulunduğu yaratıcı bir çevrenin tam ortasındaydım.

ELLE: Benetton ile yollarınız nasıl kesişti?

C: İtalya ile bağım her zaman çok kuvvetliydi. Daha önce bir­çok İtalyan spor giyim markasıyla çalıştım. Jesus Jeans markasının reklam kampanyasının fotoğraflarını, orijinal dokunuşları, radikal ve çığır açan vizyonu ile zamanın genç fotoğrafçısı Oliviero Toscani çekti. 1982 yılında, bir başka efsane fotoğrafa imza atan Toscani bu sefer dönemin en etkileyici isimlerinden Luciano Benetton’un fotoğrafını çekmişti ve Iceberg reklamı için kamera karşısına geçen Benetton’un üstünde benim tasarladığım bir kazak vardı. Fotoğraf ortak arkadaşımız Toscani tarafından çekilince ve kazak da benim tarafımdan tasarlanınca fotoğrafta gözler­den kaçmayan ufak bir gülümseme vardı tabii ki. Luciano ile hep çalışmışım gibi hissediyorum. Ortaklığımız çok doğal bir adım oldu, sanki birlikte çalışmak kaderimizde vardı. Yakın arkadaşım Oliviero’nun aracılığıyla Luciano ile bir­likte çalışacağımız çok belliydi. Sonuçta üçümüz de aynı dili konuşuyoruz.

  FABRİKADA COUTURE TİTİZLİĞİ

ELLE: Benetton sizin için ne ifade ediyor?

C: Benetton’a dâhil olur olmaz çocukluğumdan bir ana ışınlan­mış gibi hissettim. Luciano’dan beni arşive götürmesini iste­dim, mekana gider gitmez kendimi evimde hissettim. Orası bana (ilk tasarımlarımı yarattığım) annemin atölyesini ha­tırlattı. Benetton’un detaylara verdiği önemde ve işçiliğinde büyük bir titizlik var. Ponzano fabrikalarını ziyaret etmeyen bunu anlayamaz. Fabrikada couture atölyelerdeki adanmış­lığın endüstriyel düzeydeki halini görebiliyorsunuz.

ELLE: Yenilenen Benetton’da bizleri neler bekliyor?

C: Çok net bir dileğim var; markanın kapasitesini canlandır­mak. Markayı uzun zamandır öpülmemiş Uyuyan Güzel’e benzetiyorum. Benetton mağazalarının sanat galerileri gibi müşterileri ve ziyaretçileri çekmesini istiyorum. Tümünün hayat dolu, canlı ve enerjik olmasını hayal ediyorum.

ELLE: Markanın hem var olan müşterilerini hem de Y jeneras­yonunu hedefliyorsunuz. Bunu nasıl yapmayı planlıyor­sunuz?

C: Herkes Y kuşağının peşinde. Peki, kim bu Y kuşağı? Bana göre mıknatıs gibiler… Ben de öyleyim, ben de Y kuşağıyım! Bunun yaşla bir alakası yok, dünyayı algılama şeklinizle ve etrafınızdaki şeyleri nasıl yorumladığınızla alakalı. Ben de Y kuşağı gibi hareket ediyor ve tepkiler veriyorum. Bir mıkna­tıs gibi çevremdeki gerçekliğin her bir parçasını medyadan, fotoğraftan, elektronik müzikten, videodan ve bir cümleden çekip bir araya getiriyorum. Bu düşünme şekli bireyselliği barındırıyor. Benetton için yarattıklarım da modern çoğun­luğun farklı bakış açılarının güncellenmiş hali gibi olacak.

 

 ELLE: Hazırladığınız ilk koleksiyondan bahseder misiniz?

C: Adı Rainbow Machine. Bu koleksiyon ile endüstriyel üre­tim, yenilik ve renge atıfta bulunduk. Gökkuşağı, Luciano ile paylaştığımız ortak vizyonu temsil ediyor. İkimiz de renk­lerden ibaretiz. Makine ise Benetton’un geniş endüstriyel geleneklerine, benzersiz teknolojik uzmanlığına ve bilgi bi­rikimine gönderme yapıyor. Bu koleksiyonda herkesin dola­bında bulunan ikonik parçaları minimalize ederek yeniden yorumladık.

YAZI: Suzan Yurdacan

ELLE 2019, Nisan sayısından alınmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.