İKLİMLER DEĞİŞİRKEN GARDIROPLAR SABİT KALAMAZ!

Dünyada ciddi bir iklim değişikliği yaşanacağına dair bilim insanlarının uyarılarını duyuyoruz ve artık bu değişimi de hafif hafif hissetmeye başladık.

Haziran ve Temmuz ayının çoğunda soğuk bir havayla karşılaşmışken, yaz sıcaklarının Ağustos, Eylül ve hatta belki de Ekim aylarına sarkacağını görebiliriz. Ya da, hiç beklemediğimiz bir düzende farklı sıcaklıklar ve yağışlarla karşılaşabiliriz. Peki iklim dengesizleşip dünyanın mevsim düzenleri değişirken, her havaya uygun bir gardırop hazırlamak akıllıca olmaz mı?

Hatırlayacaksınız, yaz geldi ve sıcaklarda terleyeceğiz diye düşünürken, Akdeniz’in doğusunda, yüksek bölgelerde kar yağışına kadar varan soğuk havalarla karşılaştık. İstanbul’da akşam saatlerinde artık herkesi üşüten garip hava durumlarına şahit olduk. Pek çok şehirde, iklimler alıştığımız düzenin dışına çıkmaya başladı ve bu değişimin sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını da biliyoruz. Bilim insanlarının, güneşteki değişimleri işaret ettiği bir dönemde iklimlerin çok stabil olamayabileceğini göz ardı etmemeliyiz.

Bu atmosferde, belki de gardıroplarımızı artık yazlık ve kışlık gibi ayrımla değil de, dönemsel olarak giymek istediğimiz her kalınlıkta elbise modelleri ile organize etmek daha mantıklı bir hareket olabilir. Geçen hafta sıcaklar çok yükselmişken, ani bastıran bir soğuk hava dalgası nedeniyle yarın akşamki arkadaş buluşmasında üzerimize ince bir kazak almak isteyebiliriz. Dolayısıyla, gardırobumuzun da iklimdeki bu dengesizliklere artık hazır olması gerekiyor. Bu noktada, gardırobunu yeni kıyafetlerle baştan sona değiştirmek isteyenler için giyim kampanyaları da cazip fırsatlar sunuyor olacak. Ayrıca her mevsim, şık tasarımlarıyla göz alan Koton da yeni modelleri ve koleksiyonları ile gardıroplarımız için göz atmak isteyebileceğimiz başarılı markalardan biri.

Dolayısıyla, dünyayı önümüzdeki 10 sene boyunca etkisi altına alacağı tahmin edilen dengesiz iklim hareketlerinden zarar görmemek için gardıroplarımızda, her hava durumunda her an giyilebilecek kıyafetlerimizi hazır tutmak gerekiyor. Yani artık annelerimizin, ananelerimizin alışkanlığı olan, yazlıkları/kışlıkları ayrı ayrı saklayıp, indirmek, kaldırmak, geri yüklemek dönemi de bitmiş görünüyor.

Gardıroplarımız için sadece kıyafetlerimizi değil, aksesuarlarımızı da her iklime uyum sağlayacak şekilde düzenlemememiz yine yararlı olacaktır. Şemsiyelerimizin daima yakınımızda ve hatta çantamızda/aracımızda durması, minik çiselemelere karşı şapka ve hafif ceketlerimizin hazırda durması, aniden soğuyan akşamlar için ayaklarımızı sıcak tutacak çoraplara kolay erişebilmemiz… Önemli.

Gezgenin bu dönemine kadar konforlu şekilde ulaşmayı başardık, ancak yolun bundan sonrasını biraz çileli gideceğiz gibi görünüyor. Kıyafet alışverişlerimizde ve gardırop düzenimizde bu detayı hep hatırlamakta fayda var.