2021’DE KOVA BURCUNU NELER BEKLİYOR?

Hayatınızın kontrolünü elinize alabileceğiniz, kendi geminizin dümenine geçip kaptanı olabileceğiniz ve yaşam denizinize yön vereceğiniz bir yıl sizi bekliyor.

Kontrolünüz dışı olayların yaşamınıza yön verdiği son iki buçuk yılın ardından artık kendinizi toparlayabileceğiniz, hayatınızın kumandasına geçeceğiniz bir yıl sizi bekliyor. Yaşamınızın inşasına yeniden başlayabilir, ilk tuğlaları hemen dizmeye hemen girişebilirsiniz. Burcunuza ilerleyen Satürn size daha planlı, düzenli ve organize olma fırsatı sunuyor ve bu fırsatı iyi değerlendirmelisiniz. Burcunuzdaki Satürn bir iş gezegeni olduğundan size yeni işler, yeni uğraşlar da getirebilir. Satürn ile birlikte Jüpiter de burcunuzda seyrederken arkadaşlık ve sosyal ilişkiler açısından da son derece şanslı ve keyifli olabileceğiniz bir yıldasınız. Kendinizi farklı farklı sosyal çevrelerde bulabilir, yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Jüpiter burcunuzdayken gerek iş yaşamında gerek özel yaşamınızda şans sizden yana olurken bu şansı yönetme fırsatınız da bolca olabilir. Zaten yaşamınızın bir parçası, vazgeçilmez unsuru olan yenilikçi bakış açınızı, çağın ötesinde düşünce ve fikirlerinizi cömertçe ortaya koyabilir ve başkalarıyla da paylaşabilirsiniz. Buradaki tek sıkıntı aile ve ev alanınızda 2018’den bu yana geçişini sürdüren Uranüs’ten kaynaklanıyor. Uranüs bu transitine bu yıl da devam ederken özellikle Şubat ve Haziran ortaları ile aralık sonuna doğru burcunuzdaki Satürn ve Jüpiter ile sert açılar kuruyor. Hal böyleyken ev ve aile içindeki gelişmelerin ya da geçmişinizle yaşadığınız yüzleşmelerin ani ve beklenmedik tepkilerini yaşamınıza, iş ve sosyal dünyanıza yansıtabilirsiniz. Uranüs ev ve aile yaşamınızdaki büyük ve önemli değişimleri tetiklemeyi sürdürürken bir anda aileden ayrılma, ev değiştirme, taşınma gibi durumları ortaya çıkarabilir ve bu da haliyle daha yeni ve taze kontrolünüze aldığınız yaşam gidişatınıza sekte vurabilir.

Bu yıl Jüpiter 14 Mayıs-30 Temmuz arasında çok güçlü olduğu ve bolca şansı beraberinde getireceği, bereketli olduğu Balık burcunda seyredecek. Bu dönemde maddi kaynaklarınızı geliştirmek, para kazanmak, gelirlerinizi artırmak adına şanslı durumlar yakalayabilirsiniz. Size özgüven katan gelişmelerle kendi değerinizi daha iyi anlayabilir, bilebilir, şansınızı çok daha iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Yeni bir iş veya kazanç kapısı bu dönemde gündeminize gelebilir.

Plüton 2008’den bu yana bilinçaltınızdaki dönüşümlerini sürdürüyor bu yıl da. Manevi yaşama, değerlere bakışınız artık çok farklı hale gelmiş olabilir. Ancak Plüton’un bu konumu yaşam enerjinizi de bir şekilde tutuyor ve adeta gücünüzü ortaya koymanızı bir miktar engelliyor olabilir. Ancak buna farkında olsanız da olmasanız da çoktan alışmış olabilirsiniz. Üstelik bu yıl Satürn ve Jüpiter’in burcunuza ilerlemesi size ekstra güç, dirayet, sağlamlık ve yapılanma da getirecek ve ev ve aile olaylarının ya da geçmişin girdabına düşmediğiniz sürece inşanızı sürdürebilir, yeni diyet, beslenme, sağlık programlarını kendiniz için uygulamaya koyabilir, çevresel şartlarınızda size uygun olmayan şeyleri değiştirebilirsiniz. Her ne kadar hava burcunun esnekliğine, hafifliğine sahip olsanız da burcunuz sabit bir burç. Dolayısıyla harekete geçip aksiyon almanız hiç kolay değil. Ancak gerek burcunuzdaki gezegenler gerek alttan alta gelen Uranüs etkisi gerekse bu yıl son derece hızlı ilerleyecek olan Mars 2021 yılında yaşamınızda beklediğiniz değişimleri yapmanızı kolaylaştırabilir.

Bu yıl İkizler-Yay ekseninde ilerleyen Ay düğümleri karmik ve kadersel etkileri sosyal yaşam ve aşka hayatınıza aksettiriyor. Sosyal yaşamınızda kontrolünüz dışındaki değişimler, aniden önünüze çıkan bir aşk bu etkilerin bir sonucu olabilir. Bu alanlarda akışın getirdiklerine maruz kalırken ilginç ve sıra dışı olay ya da gelişmelere tanık olabilirsiniz. Tutulmalarla bu etkilerin yansımalarını daha güçlü şekilde görüp fark edebilirsiniz. Bu yıl iki Güneş ve iki Ay olmak üzere dört tutulma geçireceğiz. 26 Mayıs’taki Ay tutulması sosyal yaşamınıza ışık tutarken bu alanda farkındalık ve yeni kararları beraberinde getirebilir. 10 Haziran’daki Güneş tutulması yepyeni taze bir aşkı gündeminize getirirken bu aşkla kalbiniz yeniden coşku ve heyecanla çarpmaya başlayabilir. 19 Kasım’daki Ay tutulması aile içindeki bir durum veya gelişmeye dikkatinizi çekebilir ve bu noktada uyarıcı olabilir. 4 Aralık’taki son Güneş tutulması ise sosyal yaşamınızdaki değişimlere, yeni dostluk ve arkadaşlıklara işaret edebilir.

2021’DE AŞK

Bu yıl İkizler-Yay eksenindeki Ay düğümleri ve tutulmalar aşkta karmik ve kadersel etkileri iyice öne çıkarıyor. Yaşamınızın bu alanı kontrolünüz dışı sürprizli gelişmelerle sizi oldukça şaşırtabilir. Kendinizi farklı çevrelerde bulabileceğiniz, sosyal yönden yaşamınızı zenginleştirebileceğiniz bir yıldasınız. Bu durum da karşınıza ister istemez yeni aşklar, yeni insanlar çıkarabilir.  Venüs’ün burcunuzda seyrettiği 31 Ocak – 25 Şubat dönemi aşk ve ilişkiler adına oldukça heyecan verici olabilir. 8 Mayıs – 2 Haziran ve 27 Haziran – 22 Temmuz  dönemleri de yine ilişkiler ve aşktan yana şanslı olabilir. 2021 yılını 19 Aralık’ta başlayan bir Venüs retrosuyla tamamlarken bu dönem ilişkiler açısından kritik olabilir, şaşırtıcı ve beklenmedik bir şekilde geri gelen aşklara, eski sevgililere dikkat etmelisiniz, güvenilir olmayabilir.

2021’DE PARA

2021 yılından bu yana maddi kaynaklarınız ve iş imkânlarınız yaşamınızın maddi alanını tehdit eden ve dağıtan karmaşıklaştıran etkiler yaratan Neptün’ün çalkantılarına maruz kalıyor. Neptün parasal açıdan kaos yaratırken bu alanı toparlamak henüz hâlâ çok kolay değil. Ancak Satürn ve Jüpiter’in yardımıyla hayatınızı daha fazla düzene koyarken işleri de elden geçirebilir ve yaşamınızın iş ve kariyer kısmına daha sağlam bir yön verebilirsiniz. Üstelik Jüpiter 14 Mayıs-30 Temmuz arasında sizi özgüven anlamında epeyce desteklerken maddi imkanlarınızı artırma, daha çok para kazanma, yeni bir iş edinme fırsatı da sunuyor. Bu dönemde elinize geçebilecek maddi fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Merkür retrosu zamanlarında yani 30 Ocak– 21 Şubat, 29 Mayıs – 22 Haziran, 26 Eylül – 18 Ekim arasında önemli iş, anlaşma ve sözleşmeler konusunda aceleci ve hızlı davranmamaya çalışın ve retronun bitmesini beklemek iyi bir seçenek olabilir.  25 Şubat – 21 Mart dönemi maddi açıdan rahatlatıcı görünebilir. Bu yıl Mars hızlı ilerlerken ve hiç retro yani geri harekette bulunmazken aksiyonu bol bir yıl geçireceğiz. Mars’ın ortak maddi alanınızda seyrettiği 30 Temmuz – 15 Eylül arasında ortak paylaşımlar, vergi, miras konularında dikkatli, tedbirli olmalısınız. Ortağınızın veya eşinizin maddi imkânlarında daralma görebilirsiniz. Ayrıca Mars’ın kariyer alanınızda ilerlediği 15 Eylül – 31 Ekim dönemi de nispeten biraz daha zorlayıcı olabilir ancak içinizdeki güçlü ve mücadeleci yönleri de ortaya çıkarabilir.

2021’DE SAĞLIK

Yaşamınızı adeta yeniden inşa ettiğiniz bir dönemden geçerken bolca enerjiye de ihtiyacınız var. Dolayısıyla iş ve sosyal çevreniz sizi meşgul ederken sağlığınızla ilgili almanız gereken tedbirleri ihmal etmemelisiniz. Düzenli, planlı hareket etmek, organize olmak yaşamınızı kolaylaştırırken bunu kendi sağlığınıza, bedeninize de yansıtabilirsiniz. Mars bu yıl oldukça hızlı ilerlerken tempolu bir yıldayız ve bu tempoya ayak uydurabilmek için tıpkı bir sporcu gibi idmanlı olmamız, kondisyonumuzu güçlü ve sağlam tutmamız gerekebilir. 15 Eylül – 31 Ekim fiziksel aktiviteye iyice ağırlık verebileceğiniz ve sporu dış mekân aktiviteleriyle zenginleştirebileceğiniz bir dönem olabilir. 24 Nisan – 12 Haziran döneminde ise sağlığınız konusunda daha ihtiyatlı ve özenli olmanız gerekebilir. Keyifli, güzel ve sağlıklı bir yıl dileriz.