ARALIK ASTROLOJİSİ: 2021'E GÜNEŞ TUTULMASI VE VENÜS RETROSUYLA VEDA EDİYORUZ

4 Aralık'ta Yay burcunda bir Güneş tutulması gerçekleşiyor. 20 Aralık'ta ise Oğlak burcunda Venüs retrosu başlıyor.

Yılın son günlerine yaklaşıyoruz. Aralık ayının hemen başında yani 4 Aralık’ta gerçekleşen Güneş tutulması, Merkür ile birleşirken zihinleri aktif kılıyor. Tutulmanın adı üstünde, zira akılları tutan da bir tutulma olarak da adlandırabiliriz. Yay burcunun ateş enerjisi özellikle ateş enerjisinden mahrum haritaları, yani doğum haritasında Yay, Aslan, Koç unsurları bulunmayanları etkileyecek bir tutulma. Zira ateşten mahrum bu haritalar tutulmayla birlikte bu enerjinin getirdiği bir itilme, aksiyon, hareket içinde olabilir, risk alabilir, kendilerini her zamankinden farklı bir keşif ve macera isteği, hevesi içinde bulabilir. Yay burcundaki Merkür bu dönemde akıl dağınıklığına neden olurken, tutulma sayesinde aklımızı daha iyi kullanma fırsatı bulabiliriz. Yay enerjili tutulmayla buluşan Merkür görüşmeleri, ziyaretleri, diyalogları, yolculukları artırabilir, kendimizi daha fazla ifade etme, anlatma, düşünce ve fikirlerimizi yayma isteği yükselebilir.

Aralık ayının bir diğer dikkat çekici görünümü ise Oğlak burcundaki Venüs’ün retrosunun başlıyor olması. 20 Aralık’ta Venüs retrosu başlarken maddi konulara fazlasıyla temkinli yaklaşmak gerekebilir, paramızı harcarken daha dikkatli, sorumlu, bilinçli, kuralcı davranabiliriz. Bu tarihten sonra her türlü kozmetik, estetik dokunuştan bir süreliğine uzak kalmak iyi olabilir. Saç kestirmeyi ya da radikal bir model oluşturmayı bir süre ertelememiz iyi olabilir. Venüs retrosu ilişkileri de bir miktar olumsuz etkileyebilir. Zira bu dönemde ilişkiler sorumluluk ve ciddiyet beklerken her türlü rahat, esnek, gamsız ya da vurdumduymaz tutumdan uzak durmalıyız. Kendimizi ilişkiler içinde ortaya koyarken belli sınırlar, çizgiler, kurallar dahilinde davranmalıyız.

2021 sonunun bir diğer ve son önemli olayı da İkizler burcundaki dolunay. 19 Aralık’ta gerçekleşen bu dolunay eğitim, bilgilenme, öğrenmeyle ilgili farkındalıklar getirebilir ve bu yönde bazı kararlar almamızı sağlayabilir. Jüpiter ile dolunayın kurduğu açı da sosyal paylaşımları hızlandıracak gibi görünüyor.

30 Aralık’ta yani yılı tam bitirmeden hemen önce Jüpiter Balık burcuna ilerliyor. Jüpiter Balık’ta yücelen yani oldukça iyi bir konumda ve şans kapısını açıyor, yılı her şeye rağmen güzel bir sürprizle kapatabiliriz. Bu şans özellikle Balık, Akrep ve Yengeç burçlarına iyi gelebilir.


Aylık burç yorumları