ARALIK ASTROLOJİSİ: YILDIZLARIN 2019’A GÖRKEMLİ VEDASI

Gerek şans ve bolluk yıldızı Jüpiter’in Oğlak burcuna ilerlemesi, gerek 26 Aralık’taki Güneş tutulması Aralık ayını 2019’un en özel ayı kılıyor.

Aralık ayının büyük bir kısmında başka deyişle 22 Aralık’a kadar Yay burcunda ilerleyen Güneş ve 9 Aralık’tan itibaren yine aynı burçta ona eşlik eden Merkür aslında ayın genelini hareketli, spor ve aktiviteye açık, canlı ve sosyal kılıyor. İletişim hızlanırken trafiği kontrol etmekte zorlandığımız zamanlar olabilir. Zira Merkür’ün hızı zihinsel düşünmeye fırsat tanımadan iletişimde, konuşmada, ifadede bizi oldukça atak yapabilir. Eğitim, öğrenme ve bilgi alışverişinde bu hızlı temponun getirdiği düşünme ve mantık kurma eksikliği baş gösterebilir. 12 Aralık’taki dolunay işte tam bu noktada sağduyulu ve akılcı düşünmemiz gerektiğini bize hatırlatacak olan bir uyarı zili olabilir.

Ancak tüm bunlar bir kenara Aralık ayının en önemli astrolojik olaylarından biri Jüpiter’in burç değiştirmesi ve Oğlak burcundaki bir yıllık döngüsüne girmesi. Bu epeyce önemli bir transit zira önümüzdeki yılın ana temasını güçlendirecek nitelikte, zira sosyal gezegenler olan Jüpiter ve Satürn’ün bir arada bir toprak burcu olan Oğlak’ta ilerlemesi iş ve maddiyatla ilgili konuları, realist ve biraz da sert ve katı bir bakış açısı ve dar bir çerçeve içinde adeta gözümüze sokacak. Özellikle Jüpiter transitinin ilk zamanlarında yine bir toprak burcunda ilerleyen Uranüs’le yapacağı olumlu açı oldukça sıra dışı ve hatta zaman zaman tuhaf durum ve gelişmelerin yine sosyal yaşam ve iş hayatında bizi bekleyebileceğine işaret ediyor. Jüpiter’in Oğlak burcunda kısıtlanmış, çerçevesi daralmış olduğunun, dolayısıyla temsil ettiği şans, kısmet, bolluklar açısından pek ümit vermediğinin de altını çizelim. Bu geçişle birlikte keşif ve macera ruhumuz belli sınırlar içine oturabilir, seyahatler tatilden çok iş, görev ve sorumluluk amaçlı olabilir, sosyalleşme bile belli bir amaç ve disiplin içinde gerçekleşebilir. Dar bakış açılarına, hayallerden uzak realist yaklaşımlara şimdiden hazırlansak iyi olabilir. Pek tabii ki bu transit sınırı olmayan hava elementinden burçlara ve yerinde duramayan alev alev yanan ateş elementinden burçlara çok da iyi gelmeyebilir. Başka bir deyişle İkizler, Terazi, Kova, Koç, Aslan ve Yay burçlarına. Öte yandan su ve toprak elementinden burçlar olan Yengeç, Akrep, Balık ve Boğa, Başak, Oğlak bu transitten çok daha kolay faydalanabilir.

2019 astrolojik açıdan önemli bir Güneş tutulmasıyla görkemli bir kapanış yapıyor. Jüpiter ile birleşen tutulma bu görkemin habercisi ve iyimserlik, şans ve pozitif bir bakış açısı getirecek gibi görünüyor. Bu tutulma, eğitim açısından yapıcı adım ve başlangıçları beraberinde getirebilir. Uranüs tutulmaya güzel bir açı yaparken sürpriz gelişmelere ve sevinçlere de göz kırpıyor . Ayrıca Jüpiter ile olumlu bir görünüm içinde olan Uranüs sosyal yaşamı, dostlukları coşturabilir, beklenmedik seyahatleri tetikleyebilir ve bu vesileyle ilginç tanışmaları, beraberlikleri, ilişkileri başlatabilir. Bu tutulmayla birlikte 2019 sürpriz bir kapanışla son bulabilir.

Burcunuza özel Aralık ayı yorumlarına https://www.elle.com.tr/astroloji/aylik bağlantısından ulaşabilirsiniz.