TAROT HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Yüzyıllardır bir öngörüm yolu olarak kullanılan tarot günümüzde de ilgi çekmeye devam ediyor.

Tarotun yazılı tarih başlangıç olarak 14. Yüzyılı işaret etse de tarotun varlığının daha öncesine dayandığı biliniyor. Avrupa'da nomadik kültürlerde tarot kartları sıklıkla kullanılmıştır. Matbaanın bulunmasıyla birlikte tarot daha da yaygınlaşmıştır. 19. yüzyılda ve 20. Yüzyılın başlarından itibaren astrolojiyle birlikte tarot falı da oldukça popüler bir geleceği öngörüm yolu haline gelmiştir.

Tarot tarih boyunca sezgisel güçleri ortaya çıkaran meditatif bir araç olarak da görülmüştür. Psikolog ve psikiyatristler tarafından insan ruhunu daha iyi tanıyabilmek amacıyla araç olarak kullanıldığı olmuştur. Tarot kartları, astrolojiyle birlikte göstergebilim açısından önem taşımakta ve kültürel, geleneksel ve göreneksel öğeleri içinde barındırmaktadır. Her ikisi de yorum yapanın ve soru soranın dahil olduğu toplumun kültürel ve etik değerlerinden bağımsız düşünülemez.

Tarot destesi 78 karttan oluşur. Her kart, görsel içinde görselleri içermekte ve hayal gücünü olabildiğince açık kılmaktadır. İlk 22 kart ana kartlardır ve soru veya üzerinde durulan konu açısından kritik önem taşır. Minör kartlardan oluşan destenin geri kalanı yol gösterici olarak değerlendirilebilir.

Tarottan bir öngörüm aracı olduğu kadar iç sesinizi duymak, farkındalığınızı yükseltmek, hayal gücünüzü kuvvetlendirmek için de yararlanabilirsiniz. Tarotla ilgili bilgilerden derlenen aşağıdaki basit rehber bu yönde size yardımcı olabilir:

Sessiz sakin bir an yakalayın

Tarot kartlarını açmak ve yorumları okumak istediğinizde kendinize sessiz ve sakin bir an yaratın. Bu süreçte herhangi bir başka şeyle ilgilenmeyin. Yumuşak bir müzik bu ortamı kolaylaştıracaktır.

Bir sorunuz olsun

Birkaç saniyeliğine de olsa aklınızdaki konu, soru, soruna odaklanın, onu tüm boyutlarıyla hissetmeye çalışın. Bir sorunuz olmalı ki çektiğiniz kartı ve yorumlarını bu soruya göre doğru değerlendirebilesiniz.

Pozitif düşünün

Sorunuz ne kadar sıkıntılı olursa olsun olumlu bir yaklaşımı elden bırakmamalı, negatif düşüncelerden, kaygılardan mümkün olduğunca uzaklaşmalısınız.

Majör kartlara dikkat edin

Bu kartlar Adalet, Araba, Asılan, Aşıklar, Ay, Aziz, Azize, Büyücü, Denge, Dünya, Ermiş, Güneş, Güç, İmparator, İmparatoriçe, Joker, Kule, Kader Çarkı, Mahkeme, Ölüm, Şeytan, Yıldız’dır. Bu kartlardan birini seçtiyseniz sözgelimi sorunuz gerçekten önemli bir durum teşkil etmekte veya önemli bir konuya işaret etmektedir. Bu kartların yorumlarına dikkat edin.

Kartların görsellerine bakın

Yorumların hemen yanında yer alan kartlarda neler görüyorsunuz inceleyin. Sözgelimi bir insan figürü görüyorsanız, bu bir insanın varlığı ve önemine işaret edebilir. Karttaki baskın renklere dikkat edin: Beyaz saflığa, mavi umutlara, yeşil mutluluğa, sarı başarıya, gri belirsizliğe, turuncu egoya, mor asalete, kırmızı cesarete, beyaz saflığa, siyah olumsuzluğa işaret edebilir.