YILIN SON TUTULMASI YAY BURCUNDA GERÇEKLEŞİYOR

14 Aralık 2020’de Yay burcunda gerçekleşen Güneş tutulması önümüzdeki döneme ışık tutuyor.

Bu dönemde İkizler-Yay eksenindeki Ay düğümleri önümüzdeki yıl boyunca tutulmaların bu eksende gerçekleşeceğinin de göstergesi. Astrolojide bu eksen eğitim, öğrenim ve iletişim konularında belirleyici görülürken Güneş ve Ay tutulmalarının bu eksende gerçekleşmesi bu konuları öne çıkaracak.

14 Aralık’ta bu döneme ışık tutan ilk Güneş tutulmasını yaşayacağız. Yay burcundaki tutulma akademik, yüksek öğrenim konularını, yurt dışı, uzaklar, yabancılarla iletişimi, sosyal paylaşımları öne çıkarırken, bu alanlarda yenilik ve başlangıçlara işaret edebilir.

Ateş elementinden Yay’da gerçekleşen bu bol açılı tutulmanın bir diğer özelliği Güney -Ay düğümünde gerçekleşmesi. Bu durum, 10 Haziran 2021’de gerçekleşecek olan bir sonraki Güneş tutulmasına kadar olan dönemi, ateş hareketliliği ve canlılığında ancak biraz da engelli, engebeli, koşuşturmalı geçireceğimizin belirteci olabilir.

Gelelim tutulmanın açılarına. Tutulma Merkür’le birleşiyor, düşünce ve fikirlerin, eğitim, öğrenim konularının, haberleşmenin önemine dikkat çekiyor. Ancak Merkür Yay’da düşük konumda dolayısıyla akıllar, zihinler dağınık, konsantre olmak her zamankinden güç olurken bu durum bir konuya odaklanmamızı ya da onu anlayıp öğrenmemizi zorlaştırabilir. Öte yandan tanıdık tanımadık bir dolu insanla iletişim içinde olabiliriz, dağılmamaya dikkat.

Tutulma Koç burcundaki Mars’tan ateşleyici bir açı alıyor. Bu açı bizi harekete geçmeye, ilerlemeye ve aksiyon almaya iterken özellikle iş yaşamında girişimci tarafımızı ortaya koyabiliriz. Ancak bu açı rahatça akarken yüksek risklere, tehlikelere, hıza, aceleciliğe dikkat etmek gerekiyor.

Tam da bu noktada tutulmanın bir diğer açısını oluşturan Neptün devreye giriyor ve tutulmaya zorlayıcı bir açı kuruyor. Atak halimiz kontrol etmediğimiz süre ve zamanlarda bizi zor duruma sokabilir. Neptün kaos ve karışıklığı tetikleyebilir ve hızlı bir şekilde kendimizi içinden çıkması zor bir düğümün içinde bulabiliriz.

Gelelim tutulmanın burcunuza olan etkilerine:

KOÇ

Lider yönlerinizi ortaya çıkarıp vurgulayan bu tutulma sizi oldukça hareketli kılarken bir nevi besleyici de olacak. Aksiyona hız verirken riskleri göz ardı etmemeli ve sağlığınızı korumaya özen göstermelisiniz.

BOĞA
Eşinizin, ortağınızın iş ve maddi durumlarında yenilikler, yeni başlangıçlar sizin için bir miktar zorlayıcı olabilir. Bu durumun size yansıttığı aksiyon ve ekstra hareketlilik karşısında gardınızı almaya çalışın.

İKİZLER
Karşıt burcunuzdaki bu tutulma yeni bir ilişkinin ve beraberliğin başlangıcı olabilir. Mevcut ilişkide de yeni bir kademeye geçebilirsiniz. Hareketli bir döneme ilerlerken önünüze çıkabilecek engeller sizi yıldırmamalı.

YENGEÇ
Gündelik yaşamınıza, çalışma ortamınıza, genel rutininize ışık tutan bu tutulma bu alanda yeni başlangıçları beraberinde getirirken kendinizi hareketli bir düzen içinde bulabilirsiniz. Sağlığınızı gözetmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN
Burcunuz gibi bir ateş elementinde gerçekleşen bu tutulma sizi aşk hayatınızda tetikleyebilir. Sevdiklerinizle ilgili konular ya da sevdiğiniz konularda harekete geçebilirsiniz. Egolar öne çıkarken olası riskleri göz ardı etmemelisiniz.

BAŞAK
Ev ve aile konularını ve geçmişi potanıza getiren bu tutulma gerek ev yaşamınızda gerekse iç dünyanızda büyük bir hareketlenmeye neden olabilir. Bu hareketlilik karşısında evinizde yeni bir düzen belirleyebilirsiniz.

TERAZİ

İletişim ve yakın çevrenizle ilgili konular hareket halinde. Kardeşinizle ilgili gelişmeler belirleyici olabilir. Hızlanan haberleşme ve etkileşim sizi daha çok konuşmaya, yazmaya ve kendinizi ifade etmeye itebilir. Zihninizi koruyun.

AKREP

Yılın son tutulması maddi ve parasal konulardaki hareketlenmeye dikkat çekerken sahip olduklarınızı daha iyi değerlendirmek yönünde adımlar atabilirsiniz. Ancak aşırı hıza ve olası risklere dikkat.

YAY
Yılın son tutulması burcunuzda gerçekleşirken sizi daha aktif ve cesur kılabilir. Zihniniz aktif hale gelirken, eğitim ve iletişim önümüzdeki dönemde belirleyici olabilir. Size tempo kazandıran bu tutulmanın getirebileceği karmaşayı organize etmelisiniz.

OĞLAK
Bilinçaltınızdaki büyük hareketlenmeye dikkat çeken tutulma sizi manevi dünyanıza, kendi halinize çekebilir. Bu dönemde kendinizden çok başkalarının sorun ve dertleriyle meşgul olabilirsiniz, kendinizi unutmamaya dikkat etmelisiniz.

KOVA
Sosyal yaşamınıza ışık tutan tutulma bu alanda yeniliklere ve yeni başlangıçlara da dikkat çekiyor. Yeni bir arkadaş grubunuz veya sosyal çevreniz olabilir ve bu noktada kendinizi oldukça motive ve cesur görebilirsiniz.

BALIK
Görev ve sorumluluk alanınızda, hedef ve planlarınızda artan hareketliliğe dikkat çeken tutulma yeni bir iş, kariyer ya da sosyal statü, imaj veya konumu beraberinde getirebilir. Yeni düzen anlayışınız hayatınızı organize etmenizi kolaylaştırabilir.