ALTIN TATLI’NIN “DAZED HEROES” SERGİSİ, LES BENJAMINS NİŞANTAŞI FLAGSHIP MAĞAZASI’NDA

Dazed Heroes x Les Benjamins iş birliğini, sanatçı Altın Tatlı ile marka kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın anlattı.

Buse Saray BUSE SARAY 20 Eylül 2022
ALTIN TATLI’NIN “DAZED HEROES” SERGİSİ, LES BENJAMINS NİŞANTAŞI FLAGSHIP MAĞAZASI’NDA

Tasarımlarında hikayeleri, kültürleri ve gelenekleri harmanlayarak günümüz sokak modasına yansıtan Les Benjamins, çok disiplinli Türk sanatçı Altın Tatlı ile yeni bir yaratıcı ortaklık duyuruyor. Altın Tatlı’nın “Dazed Heroes” isimli solo sergisi 17. İstanbul Bienali paralelinde 20 Eylül Salı tarihinde bir günlüğüne Les Benjamins Nişantaşı flagship mağazasında sergilenecek.Sanatçı Altın Tatlı ve Les Benjamins kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın ile bu yaratıcı iş birliğinin detaylarını konuştuk.


Altın Tatlı

Türk Sanatçı


“Dazed Heros” serginizin hikâyesini ve ilham noktasını anlatabilir misiniz?
"Dazed Heroes", yani "Şaşkın Kahramanlar" serisini hayatıma giren ve bana ayna tutan sevgililerim, arkadaşlarım ve karşılaştığım kişilerden oluşuyor. Her birini hayatımda bir kahraman olarak görüyorum... Aynı destanlardan gibi birer arketipi canlandırıyorlar bende. Gezegenler ve arketipleri, yaşam yolculuğumuzda biz büyüdükçe iç kahramanlarımızı temsil ederler. Kayayı zirveye ittikçe, hayatı yukarı kaldırmak daha da güçleşir. Yolda zorluklarla karşılaşırız, ancak onları gözlemlemek, üstesinden gelmek ve onlardan öğrenmek bize kalmış. Bunlar, Şaşkın Kahramanlar'ı anlamamıza yardımcı olacak bir dizi çalışma...

“Dazed Heros” sizin ilk solo serginiz… Ziyaretçileri neler bekliyor?

Aslında tam olarak da ilk solo sergim denemez. A.B.D’de MassArt’da okudum ben. O dönemler ilk solo sergimi 21 yaşımda Cambridge’de Middlesex Lounge adında büyük bir kulüpte yapmıştım. Aynı bunun gibi bir parti ortamı yaratarak. Ziyaretçilerin eğleneceğine eminim. Hepsinin eserlerim hakkında düşüncelerini bekliyorum. Sergi bir günlük olsa da, AR sayesinde sonradan online görüp gezebilecekler.


Nymph

Serginizin 17. İstanbul Bienali paralelinde, Les Benjamins Nişantaşı flagship mağazasında sergilenmesi size nasıl hissettiriyor? Sizin açınızdan bu iş birliğinden bahseder misiniz?
Bünyamin ve Lamia (Les Benjamins kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın ve kadın koleksiyonu baş tasarımcısı Lamia Al Otaishan Aydın), benim için her zaman kalbe yakın iki arkadaş oldular. Onları bu kadar sevmemde her zaman dürüst, samimi ve bonkör olmalarının etkisi var. Normalde bu kadar büyük marka sahibi insanlara erişmek, karşılaşsanız sohbet etmek bile mümkün olmaz. Fakat Lamia ve Bünyamin, büyük bir markanın kurucuları olarak, özlerine sadık kalmayı başarabilmişler. Bu iş birliği, "Sanki ben arkadaşımın mekanına çat kapı gidip bir gecelik pop-up sergi yapıyorum ve onlar da samimiyetle kapılarını açıyorlar" gibi benim için.Bünyamin Aydın
Les Benjamins Kurucusu ve Kreatif Direktörü


Les Benjamins, daha önce sanatçılar Daniel Arsham ve Ali Cha Aban ile projeler gerçekleştirdi. Şimdi Altın Tatlı’nın sergisiyle sanatı desteklediği iş birliklerine bir yenisini daha ekliyor. Sanatın, sizin ve Les Benjamins’in dünyasındaki yeri nedir? Altın Tatlı ile yollarınız nasıl kesişti?
Sanat, hem benim ve Les Benjamins için çok önemli bir yer taşıyor. Daha 3 hafta önce Frieze Seoul’a katıldım ve bu hafta Contemporary İstanbul vardı. Sanat, bana bir moda tasarımcısı olarak ilham veriyor ama bir yandan biz modacıların da sanata ilham verdiğimizi düşünüyorum. Ayrıca ülkemizdeki Altın Tatlı gibi değerli sanatçılara destek olup topluluğumuzla tanıştırmak ve globale taşınmalarında destek olmak bize mutluluk ve heyecan veriyor. Les Benjamins’in bu gücünü, gelecek yeteneklerimize açmak beni ayrıca mutlu ediyor.

Altın Tatlı ile bundan yaklaşık 2 yıl önce, Nike SB Dunk Les Benjamins kampanyası sırasında tanışmıştık. Tanıştığımız andan itibaren sürekli iletişimde kalarak arkadaşlık ve dostluğumuzu geliştirdik. Kendisi bana ilham veren bir sanatçı ve çok özgün biri. Altın Tatlı bence hem Türkiye’de hem de globalde çok değer verilmesi gereken bir isim. Hem dost olarak hem de Les Benjamins olarak, onun arkasında olabilmek beni ayrıca mutlu ediyor. Altın Tatlı gibi sanatçılarımız artık dünyada görünmeli ve Les Benjamins olarak biz buna destek çıkmak istiyoruz.Altın Tatlı’nın ilk solo sergisi “Dazed Heroes”, Les Benjamins Nişantaşı flagship mağazasında sergileniyor. Sergi hakkındaki yorumlarınızı rica edebilir miyiz?
Altın Tatlı’nın özgün dünyası ve sanat eserlerinin her birinin hikayesi beni çok etkiliyor. Dazed Heroes'da beni çok heyecanlandıran kısım,  Altın Tatlı’nın ilham kaynağının gerçek insanlardan oluşması. Bu sergiyi mutlaka görmenizi ve ayrıca Altın Tatlı’nın işlerini yakından takip etmenizi öneririm. Kendisi çok değerli bir sanatçı ve birçok önemli projelere imza atacağına inanıyorum.


Vespera Whisper

“Dazed Heros” sergisi aynı zamanda, Ekim ayında lansmanı yapılacak ortak koleksiyonun habercisi… Altın Tatlı ile kurulan bu yaratıcı ortaklıktan kısaca bahsedebilir misiniz?
Aslında her şey dostluğumuz ile birlikte başladı. Benim için sürekli işbirlikleri ve projelerin gelişmesi, organik bir şekilde ilerliyor. Altın Tatlı ile yaptığımız projeler ve sergi de aslında doğal bir uzun vadeli ilişkimizin simgesi. Les Benjamins topluluğu da bizi o yüzden bu kadar seviyor. Altın Tatlı ile daha heyecanlı projelerimiz var ama şu an bahsedemiyorum, takipte kalın! :)


Sergideki tüm eserler mağazada ve online olarak Oh! Sanat Ajansı iş birliği ile satışa sunulacak.SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.